Dominik Paris v Kvitfjellu sfižil popoln norveški praznik

Alpsko smučanje 5. Mar 202212:52 > 13:50 1 komentar

Drugi smuk za svetovni pokal v Kvitfjellu na olimpijski progi je dobil Italijan Dominic Paris. Razplet pomeni, da bo šel na zadnjo smukaško preizkušnjo sezone v Courchevel kot vodilni v smukaški razvrstitvi Aleksander Aamodt Kilde, saj je najbližji zasledovalec Norvežana, Beat Feuz, danes za njim zaostal. Od aktivnega smučanja se je poslovil petkratni zmagovalec superveleslaloma in dvakratni zmagovalec smuka v Kvitfjellu, Kjetil Jansrud.

Kilde je odlično izkoristil štartno številko 5, ko je bila vidljivost na progi Olympiabakken še nekoliko boljša.

V cilj je prišel s točno sekundo prednosti pred takrat vodilnim Avstrijcem, Danielom Hemetsbergerjem toda vodstva ni zadržal do konca.

Nekaj minut kasneje ga je za 55 stotink prehitel Dominic Paris, kar je bilo na koncu dovolj za zmago. Italijan je dosegel že svojo 17. smukaško zmago, s superveleslalomi vred enaindvajseto, za nameček pa 42. preboj na zmagovalne stopničke v svetovnem pokalu.

Hintermann spet hiter, na finale dva Slovenca

Na tretjem mestu sta se tokrat znašla dva Švicarja. Beata Feuza je ob prihodu v cilj izenačil včerajšnji (so)zmagovalec Niels Hintermann. Pred zaključkom sezone ima sedaj Kilde pred Feuzem 23 točk naskoka.

Lovi elitno trojico

Na večni lestvici je Paris v zgodovini svetovnega pokala na četrtem mestu po zmagah med vsemi smukači. Franz Klammer je teh zbral 25, Peter Müller 19, Stefan Eberharter 18.

Slovenci na progi Olympiabakken niso navdušili. Nekdanji zmagovalec Kvitfjella Boštjan Kline je za zmagovalcem zaostal točno dve sekundi in osvojil točke za 19. mesto ter se prebil na zaključno preizkušnjo v Courchevelu.

Tam bo nastopil tudi Martin Čater, ki pa proti koncu sezone ni v bleščeči formi, za Parisom je zaostal slabe štiri sekunde in ostal brez točk (55. mesto), Miha Hrobat je zasedel 41. mesto (+2,88), Nejc Naraločnik pa se je uvrstil tik pred Čatra.

Kljub drugemu mestu Kildeja se je v izteku odvijal pravi praznik, ko je v cilj prišel Jansrud. Norvežan je namreč s smukom zaključil športno pot.

Slovo olimpijskega zmagovalca

Današnji smuk je bil zadnji profesionalni nastop za 36-letnega Kjetila Jansruda. Norvežan je v svoji bogati, skoraj dve desetletji dolgi, karieri med drugim zabeležil 23 zmag za svetovni pokal in 55 uvrstitev na oder za zmagovalce. Velikega kristalnega globusa sicer ni pospravil v vitrine, je bil pa trikrat najboljši superveleslalomist in enkrat najboljši smukač.

Krona njegove kariere je pet kolajn z olimpijskih iger, izpostaviti velja naslov olimpijskega prvaka v superveleslalomu iz Sočija, pohvali se lahko tudi s tremi odličji na svetovnih prvenstvih. Najlepše se lesketa zlato v smuku iz Åreja pred tremi leti.