Voditelji EU bodo danes izrazili solidarnost in enotnost pri podpori Ukrajini, je dejal Olaf Scholz, ki je napovedal nadaljnjo podporo Ukrajini, tudi vojaško, pri obrambi njene neodvisnosti pred rusko agresijo. Pri tem pa je poudaril, da mora ta pomoč potekati usklajeno.

Nemčija je država, ki Ukrajini zagotavlja največjo podporo, tudi vojaško, je dejal. Dodal je, da si zdaj prizadevajo zagotoviti, da bi druge države, ki so napovedale sodelovanje pri tej podpori, te napovedi podkrepile z dejanji. Glede evropske perspektive Ukrajine na poti do članstva v EU pa je dejal, da mora država tako kot tudi druge kandidatke izpolniti potrebne kriterije.

Estonska premierka Kaja Kallas pa je v izjavi ob prihodu na vrh poudarila, da je pomembno pospešiti dobavo orožja Ukrajini. »Storiti moramo več,« je dejala. Menila je, da je treba dati jasen signal evropski vojaški industriji, da pospeši proizvodnjo. Glede dobave bojnih letal Ukrajini, k čemur sedaj poziva Kijev, pa je Kallas dejala, da morajo odločitev sprejeti tiste države, ki takšna letala imajo.

Zavzela se je tudi za vzpostavitev mednarodnega sodišča za pregon zločinov zaradi ruske agresije, pri čemer ne podpira tako imenovanega hibridnega sodišča, ker bi se s tem po njenem ruski predsednik Vladimir Putin izognil odgovornosti za invazijo, ki jo je ukazal.

Nizozemski premier Mark Rutte je poudaril pomen obiska Zelenskega na vrhu EU. »To, da je tukaj, ima veliko simbolno vrednost,« je ob prihodu na vrh dejal Rutte. »Vsi smo nenehno navdušeni nad tem, kar on, njegova ekipa, ukrajinski narod, ukrajinska vojska počnejo« v boju proti ruski agresiji, je povedal.

Golob: Za pomoč Ukrajini so na vrsti velike članice EU

Slovenski premier Robert Golob na današnjem srečanju z ukrajinskim predsednikom Volodimirjem Zelenskim ne bo napovedal dodatne pomoči Ukrajini, je premier dejal ob prihodu na vrh EU v Bruslju. Po njegovih besedah so zdaj na vrsti velike članice EU, ki »so se do zdaj držale nekoliko ob strani«.

»Slovenija je glede na število prebivalcev ena največjih donatoric v preteklem obdobju, nobene potrebe ni, da bi prehitevali. Mislim, da je zdaj naloga na velikih članicah, ki so se do zdaj držale nekoliko ob strani. Naj one prispevajo svoj delež, Slovenija pa lahko tudi malo počaka,« je povedal premier.

Glede razprave o dobavi tankov in drugega orožja Kijevu je dejal, da se boji, »da gre pretežno za verbalno tekmovanje«. »Vprašanje je, koliko tega je dejansko na terenu, počakajmo in bomo videli, kaj od tega bo realizirano, predvsem pa kdaj. Slovenija je svoj del v lanskem letu dala brez velikih besed, pri čemer je bila hitra, počakajmo zdaj ostale članice Evropske unije, kako bodo sledile,« je še poudaril. Kot je dejal, v Sloveniji ni bila sprejeta nobena odločitev o dodatni pomoči Ukrajini, tako da danes ne bo obljubljal nečesa, za kar ne bi imel podpore državnega zbora.

Golob glede mirovnega načrta Ukrajine ni optimist

Na dnevnem redu današnjega zasedanja je tudi mirovni načrt, ki ga je pripravila Ukrajina. Po Golobovih besedah v tem načrtu »marsikaj na prvi pogled izgleda nekoliko preambiciozno«. »Prva stvar, ki je pri vsakem mirovnem načrtu temelj, je pripravljenost obeh strani na to,« je poudaril.

»Zaenkrat je ta prej manjkala, kot da bi je bilo v obilju. Bomo videli, jaz nisem optimist, bojim se, da se obe strani zdaj pripravljata na zaostritev vojaških spopadov,« je še dejal slovenski premier. To po njegovih besedah ne more biti dobra popotnica za pogovore o mirovniških načrtih. Poudaril je, da je treba počakati, da jim Zelenski pojasni podrobnosti načrta.

O nadaljnji pomoči EU, mirovnem načrtu in drugih temah bo Zelenski po nagovoru v Evropskem parlamentu govoril z voditelji zasedanju Evropskega sveta, v okviru katerega se bodo premierji in predsedniki članic z ukrajinskim predsednikom najprej sestali na plenarnem zasedanju, nato pa še v manjših skupinah.

Zelenski voditelje EU pozval k hitrejšim dobavam orožja

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski se je v nagovoru voditeljem držav članic EU zahvalil za dobave orožja. Pri tem je poudaril, da je treba biti hitrejši od Rusije. Obenem je pozval k bolj proaktivni drži pri sprejemanju sankcij proti Rusiji.

Voditeljem se je zahvalil za to, da razumejo, kako močno Ukrajina potrebuje artilerijo, rakete dolgega dosega, sodobne tanke in bojna letala. »Okrepiti moramo dinamiko našega vojaškega sodelovanja, hitrejši moramo biti od agresorja, ki skuša mobilizirati svoj potencial,« je povedal.

Premierjem in predsednikom držav članic EU, med katerimi je bil tudi slovenski premier Robert Golob, se je zahvalil tudi za podporo na drugih področjih. »Moram se vam osebno zahvaliti za neomajno podporo naši državi in našim prizadevanjem, da bi živeli v enotni in svobodni Evropi,« je poudaril.

Dodal je, da je hvaležen tudi za sankcije, ki jih je EU sprejela proti Rusiji zaradi njene agresije na Ukrajino. »Vendar pa moramo biti pri tem bolj proaktivni,« je dejal. Izpostavil je, da sankcije še ne vključujejo ruske jedrske energije, proizvodnje dronov in informacijsko-tehnološkega sektorja.

Ukrajinski predsednik, ki se bo kasneje z voditelji članic sestal še v manjših skupinah, je poudaril, da je treba zagotoviti pravico ter ustanoviti sodišče za zločine v Ukrajini. Članice je pozval k podpori njegovemu načrtu za pravičen mir.