Ruski uporabniki ne morejo več priti do Instagrama. Foto: AP
Ruski uporabniki ne morejo več priti do Instagrama. Foto: AP

Za ta korak se je odločil ruski državni organ za nadzor nad mediji Roskomnadzor. Pojasnili so, da so se za ta korak odločili zaradi "pozivov k nasilju" nad ruskimi vojaki. Do te odločitve je prišlo, potem ko sta Facebook in Instagram zaradi vojne v Ukrajini začasno omilila svojo politiko glede sovražnega govora.

Tehnološki velikan Meta, ki ima v lasti družbeni omrežji Facebook in Instagram, je zaradi ruske invazije v Ukrajini začasno namreč omilil svojo politiko glede sovražnega govora in dovolil izjave, kot je "smrt ruskim napadalcem", ki bi bile sicer označene kot sovražni govor.

Instagramu se je najprej odpovedal državni vrh

Rusija je v odzivu na spremembo politike s strani podjetja Meta pozvala ZDA, naj ustavijo "ekstremistične dejavnosti" tehnološkega velikana, rusko generalno tožilstvo pa je glede na navedbe ruskih medijev v petek pozvalo k uvedbi kazenske preiskave zoper podjetje Meta.

Ob tem ruski mediji poročajo, da je ruski parlament zaprl svoje račune na Instagramu, Facebooku in Twitterju, ruska vlada pa na Instagramu ne bo več posodabljala novic. "Na zahtevo generalnega državnega tožilstva bo dostop do družabnega omrežja Instagram v Ruski federaciji omejen."

Čas za prenos fotografij na druga omrežja

Roskomnadzor se je v petek odločil, da bo postopek za omejitev dostopa do Instagrama končan z nedelje na ponedeljek opolnoči. Pojasnili so, da bodo aktivni uporabniki Instagrama "tako imeli čas, da prenesejo svoje fotografije in videoposnetke v druga omrežja ter obvestijo svoje sledilce".

Ruski senator Andrej Klišas je po poročanju ruskih medijev dejal, da uporabniki Facebooka ne bodo veljali za ekstremiste, če bo Meta v Rusiji razglašena za ekstremistično organizacijo, vendar pa bi posledice lahko utrpela podjetja in posamezniki, ki oglašujejo storitve in izdelke prek Facebooka in Instagrama.

Meta ima med drugim v lasti tudi aplikacijo WhatsApp, ki pa v Rusiji trenutno ni blokirana, saj gre za platformo za sporočanje in ne družbeno omrežje, še poroča BBC. Navedbe ruskih medijev za zdaj nakazujejo, da bo Whatsappu verjetno prizaneseno.

Obvestilo uredništva:

Zaradi številnih komentarjev in zagotavljanja čim višjih standardov razprave pod članki o dogajanju v Ukrajini smo se odločili, da komentiranje na portalu rtvslo.si omogočimo pod eno novico. Ne gre za cenzuro ali blokado, temveč za vzdrževanje ravni komunikacije na portalu javne RTV, ki je zavezana k takšnim merilom. Svoje mnenje o dogajanju v Ukrajini lahko ob spoštovanju forumskih pravil MMC RTV SLO izrazite v komentarjih tukaj.