Slovenija

'Nismo zadovoljni s pogajanji, zato napovedujemo protest po Ljubljani'

Ljubljana, 12. 03. 2024 08.58 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
STA, Nicol Vujović, A.K.
Komentarji
950

Kmetijske organizacije so konec preteklega meseca zaradi prepočasnega napredka pri pogajanjih napovedale stopnjevanje pritiska na politične odločevalce s protestom. Ta bo po njihovih napovedih 19. marca, kot je pojasnil predsednik Sindikata kmetov Slovenije Anton Medved, bo protest potekal v Ljubljani, ker so v prestolnici odločevalci. Ob 10. uri se bodo začeli zbirati na Trgu republike, protest pa naj bi trajal do okoli 14. ure. Pričakujejo okoli 2000 traktorjev. Kmetijsko ministrstvo zahteve kmetov jemlje resno, so se pa izražene težave nakopičile v daljšem obdobju ter se jih ne more rešiti naenkrat in takoj, temveč v procesu medsebojnega sodelovanja, so izpostavili na ministrstvu.

Več videovsebin
  • Iz 24UR ZVEČER: Žveglič o kmečkem uporu
    04:59
    Iz 24UR ZVEČER: Žveglič o kmečkem uporu
  • Iz 24UR: Kmetje napovedujejo vseslovenski upor
    02:52
    Iz 24UR: Kmetje napovedujejo vseslovenski upor
  • Iz SVETA: Kmečki upor
    02:22
    Iz SVETA: Kmečki upor

Kot je uvodoma pojasnil predsednik Sindikata kmetov Slovenije Anton Medved, so se kmetijske organizacije kljub naporom ministrstva za kmetijstvo in ostalih odločili za protest, ker niso zadovoljni z izidi pogajanj. "Napovedujemo protest 19. marca po vsej Ljubljani s traktorji in panoji pred ministrstvi," je dodal. A ob tem pozivajo na mirne in kulturne proteste.

Kmetijske organizacije napovedale protest.
Kmetijske organizacije napovedale protest. FOTO: Bobo

Ob tem se je že vnaprej opravičil vsem meščanom za neljube dogodke. "Opozarjamo sicer, da se borimo za svoje pravice, kajti kmetje smo tisti, ki zahtevamo od vlade nek pristop, da bomo lahko še naprej obdelovali slovensko zemljo."

Predsednik Sindikata kmetov Slovenije Anton Medved
Predsednik Sindikata kmetov Slovenije Anton Medved FOTO: Bobo

"Kmetje ne nasprotujemo protipoplavnim ukrepom, vendar smatramo, da je treba imeti dober odnos in se s tresočo roko vključevati pri načrtovanju suhih vodnih zadrževalnikov, na račun katerih bi seveda izgubili ogromno količino najboljše kmetijske zemlje" je dodal predsednik KGZS, Roman Žveglič. Povedal je, da se na tem področju dogajajo intenzivna srečanja, po dva sestanka na dan, z ministrom za naravne vire in direktorico direkcije za vode ter z lokalnimi skupnostmi in prizadetimi kmetijami. "Ključna zahteva je, da se naredi kompleten celovit vpliv na okolje, da se preveri vsako kmetijo, kaj bi takšno načrtovanje za kmetijo pomenilo ter da se naredi ekonomski načrt in sanacijski izračun za vsako posamezno kmetijo."

"Mi smo odprti za pogajanja. Pričakujemo, da bomo do petka dosegli določene napredke pri naših zahtevah. Od vlade je torej odvisno, ali protest bo," je še dodal. Odpovedati oz. zamrzniti so ga pripravljeni, če bo izpolnjene vse njihove ključne zahteve oz. če bo nedorečena ostala le kakšna zahteva in bodo potrebovali dodaten čas za dogovor.

Predsednica Zveze podeželske mladine Anja Kastelic je medtem opozorila, da je nedopustno, da sredi marca določene kmetije še vedno niso prejele izplačil, vezanih na zbirno vlogo, ki jim predstavljajo zagonska sredstva za začetek proizvodne sezone.

"Mi zahtevamo takojšnja izplačila in pa zavezo, da bodo izplačila v naslednjem letu redna in da bodo roki jasni," je dejala.

Predsednik Zadružne zveze Slovenije Borut Florjančič pa se je dotaknil kmetijskih okoljskih podnebnih ukrepov, ki po njegovih besedah ne smejo biti sami sebi namen. Ob tem je pozval k zagotovitvi dovolj sredstev za izvajanje ukrepov.

Napoved protesta kmetov
Napoved protesta kmetov FOTO: Bobo

Do vlade imajo več zahtev. Po besedah predsednika Združenja hribovskih in gorskih kmetov Janeza Beje okoli 45.000 hribovskih kmetov v Sloveniji zahteva, da se izplačila za območja z omejenimi dejavniki za kmetijsko dejavnost (OMD plačila) izvzamejo iz obdavčitve, kot je to v preteklosti že veljalo.

Predsednik Združenja hribovskih in gorskih kmetov Janez Beje
Predsednik Združenja hribovskih in gorskih kmetov Janez Beje FOTO: Bobo

"To je veliko število kmetov, predvsem pa veliko kmetij, ki obdelujejo res hribovite, strme kmetije. Tukaj ni prihodka in to je treba umakniti, če želimo ohraniti te površine, predvsem pa, če želimo na njih ohraniti mlade," je dejal Beja. Prav tako po njegovih besedah zahtevajo, da se odstotek pristojbine za gozdne ceste zmanjša za en odstotek. "Gozdne ceste vzdržujemo ponavadi kmetje, nekaj malega zavod za gozdove oziroma občine, uporabljamo ga pa jih vsi državljani. Ni pošteno, da smo v desetih letih prišli z 1,5 milijona na sedem milijonov evrov pobranega denarja. To je nesmiselno, povejte mi, katera pristojbina se je v tem času povečala za petkrat," je izpostavil.

Predsednica Zveze kmetic Slovenije, Irena Ule, je ob tem opozorila, da lahko z gotovostjo zatrdi, da se stanje na podeželju ne izboljšuje, ampak poslabšuje, nekateri kmetje zapirajo svoja vrata, nekateri pa zmanjšujejo proizvodnjo. "Najbrž je res, da se stroški na kmetijah povečujejo, cena pa ne raste temu primerno in zaradi vseh teh nerazumljivih ukrepov se poslabšuje tudi socialni položaj na kmetijah," je še opozorila. "Mislim, da si zatiskamo oči in se ne zavedamo, da je hrana naše najboljše orožje, mi kmetje in kmetice pa želimo hrano pridelovati, vendar potrebujemo dobro in podporno okolje."

Kot je dodala, zahtevajo, da se uslišijo vse njihove pripombe in prošnje.

Medved je izpostavil še problematiko zveri in divjad. Zahtevajo, da se v slovensko zakonodajo prenese evropska uredba, saj da je slovenska strožja. Prav tako zahtevajo, da se populacija zveri zmanjša na okolju vzdržno raven.

Ministrstvo: Nakopičenih težav v kmetijstvu se ne da rešiti naenkrat in takoj

Kmetijsko ministrstvo zahteve kmetov jemlje resno, so se pa izražene težave nakopičile v daljšem obdobju ter se jih ne more rešiti naenkrat in takoj, temveč v procesu medsebojnega sodelovanja, so izpostavili na ministrstvu. Njihova prioriteta ostaja iskanje konstruktivnih rešitev, so zapisali ob napovedanem protestu kmetov.

Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano razume stisko kmetovalcev, ki je posledica negotovosti pri opravljanju kmetijske dejavnosti ter razmer na trgu s kmetijskimi proizvodi, so na ministrstvu zapisali ob današnji napovedi kmetijskih organizacij, da bodo kmetje 19. marca protestirali.

Kot so dodali, so z vsemi deležniki tvorno vključeni v procese in dosledno iščejo najboljše rešitve za vse. "Ministrstvo tako skupaj z drugimi resorji, pristojnimi za posamezne zahteve, aktivno preučuje izražene zahteve in išče pravno podprte, finančno vzdržne in tudi za kmetovalce sprejemljive rešitve," so ponovili.

V prvem sklopu je ministrstvo prejelo 15 zahtev s strani kmetov, nato jih je prišlo še enkrat toliko. "Za veliko njih smo že poiskali rešitve, k prav vsem pa smo aktivno pristopili," so dodali.

Zahteve kmetov jemljejo resno, glede iskanja odgovorov na zahteve pa največ težav pričakujejo pri tistih pričakovanjih, ki so vezana na ureditev v pravu EU.

Ob napovedi protestov so dodali, da sta svoboda izražanja ter pravica do zbiranja in združevanja ustavni kategoriji.

So pa na ministrstvu izpostavili, da so se izraženi problemi nakopičili v daljšem obdobju ter se jih ne more rešiti niti vseh naenkrat niti takoj, temveč v procesu medsebojnega sodelovanja oz. pogovora. "Vemo, da je Slovenija majhna dežela z omejenimi kmetijskimi površinami in resursi, ki jih moramo prav zato skupaj negovati in jih vzdrževati," so dodali.

Po njihovem prepričanju je rešitve tako možno najti samo za mizo in v skupnem dogovarjanju z vsemi vpletenimi. "Zato bo še naprej prioriteta iskanje konstruktivnih rešitev, ki bodo v dobro vseh," so sklenili.

Kmetje že od februarja opozarjajo na stanje v kmetijstvu

Februarja je po Sloveniji potekalo več protestnih shodov, na katerih so kmetje opozarjali na stanje v kmetijstvu, pri čemer so izpostavili niz zahtev do vladajoče politike, med drugim zaščito kmetijskih zemljišč, prevetritev OMD plačil in zmanjšanje birokracije.

 Protestni shod kmetov
Protestni shod kmetov FOTO: Luka Kotnik

Nato so konec februarja Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije (KGZS), Sindikat kmetov Slovenije, Zadružna zveza Slovenije, Zveza kmetic Slovenije, Zveza slovenske podeželske mladine in Združenje hribovskih in gorskih kmetov Slovenije zaradi nezadovoljstva s potekom pogajanj napovedali protest.

Po takratnih pogajanjih s kmetijskim in finančnim ministrstvom namreč niso prejeli konkretnega zagotovila glede obdavčitve izplačil za območja z omejenimi dejavniki za kmetijsko dejavnost (OMD plačila). Ena od zahtev kmetov je, da bi bila omenjena izplačila znova izvzeta iz obdavčitve.

Ministrstvi sta za reševanje te problematike napovedali oblikovanje medresorske delovne skupine, ki bo vključevala tudi predstavnike kmetijskih organizacij, in analizo metodologije za določanje katastrskega dohodka in OMD plačil, kar bi bila podlaga za morebitne spremembe obstoječe davčne obravnave OMD plačil.

  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja

KOMENTARJI (950)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

OrodniK
16. 03. 2024 08.04
+1
Samo12, in vse ti lahko odpravile vse leve vlade: Bratušek, Cerar, Šarec, Golob... pa jim niti na kdaj pameti ni padlo...!?!?
Samo12
13. 03. 2024 14.33
+0
Protesti proti natua2000, ki jo je podpisala sektaška vlada, protesti upokojencev proti davčni reformi, katera jih je pahnila v revščino in jo ke prav tako podpisala sektaška vlada, zdravniki in njihovo popoldansko delo, katero je krivo za slabo stanje v zdravstvu spet podpisala sekta.Torej nikoli več sekte na oblasti, da ne bojo bodoče generacije rabili protestirat proti škodljivim zakonom sekte in pospravljat njihovih napak, ki so bile sprejete za njihovo korist!! Pa pacient tudi volitev ne bo nikoli več dobil, sekta v bankrotu, mislijo zvišati članarino in prosijo prispevke😂kreditov kot izgleda tudi ni več iz BiH, ali pranje denarja preko medijski strankarski hiš iz hungari
ap100
14. 03. 2024 16.51
lepo je da je svet enostaven in za vse tegobe tega sveta obstaja le en krivec - kako so rekli blagor......
roten
13. 03. 2024 12.31
+0
Družinski izlet v Lj z traktori
OrodniK
13. 03. 2024 10.40
-4
Grad gori, grof beži, vino teče naj še teče ...
vednokontra
13. 03. 2024 09.56
-4
kita 1111, Te citiram in se pridružujem; Kmetje imate vso podporo, za vse tiste kateri tako nasprotujete kmetom, čez 30 let boste spremenili mnenja v kolikor bomo še imeli kaj dati v usta
vednokontra
13. 03. 2024 09.54
-4
mario, Odpri s.p. ali D.O.O. in postani sam svoj delodajalec. Izplačeval si boš lahko, kolikor boš hotel, SEVEDA ČE BOŠ ZASLUŽIL.
mario49
13. 03. 2024 09.34
+1
Očitno je leto 2024 leto "štrajkov"-protestov,takih ali drugačnih: Pa obrnimo tovrstno dogajanje v drugo smer,začnimo delati in prisilimo delodajalce k večji disciplini pri izplačevanju plač z ozirom na rezultate opravljenega dela! Najlažje je "jamrati" in čakati,da se bo vse skupaj samo od sebe uredilo. "MALO MORGEN"!!!!!
kita 1111
13. 03. 2024 09.13
-20
Kmetje imate vso podporo ,za vse tiste kateri tako nasprotujete kmetom čez 30 let boste spremenili mnenja v kolikor bomo še imeli kaj dati v usta
ZIPPO
12. 03. 2024 21.58
-20
NAROD PODPRITE KMETE 19.MARCA,ČE VAM JE VSAJ MALO MAR ZA TO DRŽAVO!!! 🇸🇮
ZIPPO
12. 03. 2024 21.56
-21
VSA PODPORA KMETOM!!! DOBRODOŠLI V LJUBLJANI!!! 🚜🚜🚜🚜🚜💪💪💪
roten
13. 03. 2024 08.26
+4
Amo Bratina
12. 03. 2024 21.44
+7
Kmetje tudi kremšnita na bledu ni 3 x dražja od kremšnite v LJ ker je tam dražja proizvodnja kot v LJ amapk ker so se tako odločili, kot vi da slovensko pomeni dražje...
Amo Bratina
12. 03. 2024 21.40
+10
ap100 tvoja razlaga je mimo. Če jaz kot s.p. ne morem izdelati izdelka ceneje kot nekdo v italiji ali bom našel način da bom konkurenčnješi ali pa bom prenehal. Zakaj je kljub subvencijam cena slo zelenjave, sadja in mesa dražja kot iz tujine, pa čeprav ima ta ogromne stroške s prevozi, ki jih slo kmet nima ... kupuj slovensko in bankrotiraj!
OvcjiPastir
12. 03. 2024 21.27
+19
Živel Golob in Svoboda še vsaj en mandat!!! Kmetje pa se naj spravijo delat!!!
Cupko
12. 03. 2024 21.27
+27
Po eni strani razumem kmete, da imajo težave. Po drugi strani bomo pa na tem shodu videli traktorje, ki so vredni tudi 70.000 do 100.000 evrov. Zdaj naj pa razložijo kakšnimreveži so
fljfo
12. 03. 2024 21.40
-8
Delavec_Slo
12. 03. 2024 21.56
-5
Ja, ti pa se voziš v zastavi 101- saj ima 4 kolesa kot ostali avti ane!
MajaZzz
12. 03. 2024 21.27
-19
Kmetje so strah in trepet. Noben skalpel ni tako nevaren kot vile za kidat.
blackwizard
12. 03. 2024 21.25
-23
vsa podpora kmetom,dol z škodljivim golobizmon !!!! ta vlade dela vse v škodo slovenije
Amo Bratina
12. 03. 2024 21.36
+15
slo paradajz 17 eur kila, španski 3 eru kila pa še prit mora iz španije, havla za slo sadje in zelenjevo ter meso SLO že zadbanj ne pomeni kvaliteta ampak dražje
fljfo
12. 03. 2024 21.25
-8
Kdo rabi sploh kmete? Nika pravi, da jih ne potrebujemo, saj lahko vso hrano dobimo v McDonaldsu...
Delavec_Slo
12. 03. 2024 21.56
+0
ap100
12. 03. 2024 21.22
-25
treba je vedeti da se vse subvencije dobesedno prelijejo v nižje cene hrane - tukaj je treba gledati razliko med ceno hrane brez subvencij in s subvencijami - nihče ne bo garal brez dopusta od jutra do večera za vbogajme - brez subvencij bi bila hrana bistveno dražja in cela družba bi težje napredovala ter se razvijala - uspeh cele evrope temlji na poceni hrani - najprej na subvencijah in danes na poceni uvozu in subvencijah - in zato razni levičarski politiki menijo da bodo z ukinitvami subvencij lahko preusmerili denar v sebi ljube nevladnike - rezultat te dejasnosti če bo implementirana bo katastrofa za celotno zahodno demokracijo
manga
12. 03. 2024 21.20
-25
Kmete podpiram in imam eno prošnjo da na medijske hiše zlijejo gnojnico ker si z takšnim poročanjem kot je, boljše ne zaslužijo.
Amo Bratina
12. 03. 2024 21.34
+26
Kmete podpira mnaga, ki bo jutri s straktorjm, ki ga je kupil s pomočjo države ... Zakaj v trgovinah slovensko pomeni držaje, kljub subvencija, cenejšemu dizlu, ...
Amo Bratina
12. 03. 2024 21.13
+17
Kupuj slovensko in bankrotiraj, sloga slo metov. Kljub temu da dobijo subvencije, pa cenejši dizel sta slo zelenjava, sadje, meso dražje od uvoženega. Ce ne morete postaviti na trg cen, ki bi bile vsaj konkurenčene ... hvala ne, tudi če prenehate s kemtovanjem. Se bo že naše nekdo ki bo vedel zaka je zelenja iz španije, skupaj s stroški prevoza tudi do 400% cenejša od slo. Sindikati delavcev v proizvodnji zadj veste kako stavkat, Poslat delavce naj blokirajo avtoceste in uvoze v mesta dokler vam ne dvignejo plač, nasvet javne uprave , kmetov, ...