Gospodarstvo

Finančni komentar: Zlato, nafta ali plin

Ljubljana, 17. 10. 2023 06.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
Adi Omerović
Komentarji
29

Vsakič, ko pride do zastrašujočih svetovnih dogodkov, cena zlata močno poskoči za razliko od cene nafte. Zaradi konflikta na Bližnjem vzhodu bi se lahko povišala cena zemeljskega plina.

Ob začetku vojne v Ukrajini je cena zlata dosegla rekordno vrednost, enako ob izbruhu pandemije. Vrednost zlata je v prejšnjem tednu narasla za dobrih pet odstotkov. Zadnjega pol leta je bila surovina v padajočem trendu.

Surova nafta (WTI) je v času pandemije celo dosegla negativno vrednost, nafta na trgu je bila takrat za krajši čas vredna manj kot nič. Slabi dve leti kasneje je bila ob izbruhu vojne v Ukrajini vredna 130 dolarjev za sodček. Na področju energetike tudi tokrat opazujemo dinamične premike. Cena surove nafte je med poletjem vztrajno naraščala in konec septembra dosegla vrh pri 95 dolarjih za sodček (Brent), po tem je sledil 10-odstotni padec. Prejšnji teden je začela ponovno hitro naraščati, in sicer za kar sedem odstotkov.

Cena 159-litrskega sodčka nafte (Brent) je 28. septembra dosegla 95 dolarjev, 6. oktobra je padla na vrednost 83 dolarjev za sodček. Prejšnji teden smo spet dosegli vrednost 90 dolarjev za sodček.
Cena 159-litrskega sodčka nafte (Brent) je 28. septembra dosegla 95 dolarjev, 6. oktobra je padla na vrednost 83 dolarjev za sodček. Prejšnji teden smo spet dosegli vrednost 90 dolarjev za sodček. FOTO: TradingView.com

Cena surove nafte bi lahko izrazito poskočila, če bi se konflikt na Bližnjem vzhodu stopnjeval predvsem v državah, ki imajo velike količine nafte. V Izraelu in Gazi ni večjih naftnih črpališč, vendar obstaja možnost, da bi lahko močno poskočila cena zemeljskega plina. Ob obali Gaze so namreč večja plinska nahajališča, kar v zadnjem tednu ob prihajajoči zimi vpliva na rast cen zemeljskega plina. Evropska skladišča so sicer polna, vendar so Estonci in Finci prejšnji teden poročali o poškodbi na plinovodu, ki potuje med državama, preiskovalci ne izključujejo možnosti sabotaže.

Finski opazovalci so ob obali Baltskega morja zaznali šibko eksplozijo. Cena zemeljskega plina se je od začetka oktobra zvišala za dobrih 20 odstotkov.
Finski opazovalci so ob obali Baltskega morja zaznali šibko eksplozijo. Cena zemeljskega plina se je od začetka oktobra zvišala za dobrih 20 odstotkov. FOTO: TradingView.com

Izraelska borza beleži sedemodstotni upad od začetka krvavega spopada. Ostali svet je bil prejšnji teden obarvan zeleno-rdeče. Latinska in Severna Amerika sta bili dokaj zeleni, medtem ko sta v Indiji in na Kitajskem prevladovali rdeči odtenki. Pri slednji je v zadnjih dneh viden strah pred bankrotom vsemogočnega Evergranda in je sprožil tako imenovani ''bank run''. Kitajci z bančnih računov intenzivno dvigujejo depozite, ker se bojijo insolventnosti bank, je v petek poročal Asia Times.

 Izraelski indeks je padel za skoraj sedem odstotkov. Okrepil se je angleški Footsie, ki je zrasel za skoraj odstotek in pol. Tudi ameriški osrednji indeks S & P 500, kot industrijski Dow Jones sta bila pozitivna. Evropski malo manj, čeprav je sprva kazalo bolje, saj je indeks v torek zabeležil največji letošnji skok.
Izraelski indeks je padel za skoraj sedem odstotkov. Okrepil se je angleški Footsie, ki je zrasel za skoraj odstotek in pol. Tudi ameriški osrednji indeks S & P 500, kot industrijski Dow Jones sta bila pozitivna. Evropski malo manj, čeprav je sprva kazalo bolje, saj je indeks v torek zabeležil največji letošnji skok. FOTO: Investing.com

Delnice podjetij rastejo predvsem v vojaški industriji. Za 11 odstotkov so prejšnji teden zrasle delnice znanega nemškega izdelovalca tankov (model Leopard) Rheinmetall (RHM). Lep skok je imel tudi italijanski izdelovalec helikopterjev Leonardo (LDO). V ZDA je pridobil Lockheed Martin (LMT), ki izdeluje znana vojaška letala F16.

Izdatki ameriškega obrambnega ministrstva so trenutno precej nižji, kot so bili v času vojne v Iraku in Afganistanu.
Izdatki ameriškega obrambnega ministrstva so trenutno precej nižji, kot so bili v času vojne v Iraku in Afganistanu. FOTO: TradingView.com

V sferi mednarodnih odnosov in ekonomije je prejšnji teden potekalo srečanje svetovnih bank in Mednarodnega denarnega sklada v Maroku. Ameriška sekretarka za finance Janet Yellen je izpostavila, da mora svet še bolj pritisniti na Rusijo in ji onemogočiti, da s prodajo energentov povišuje izdatke za oboroževanje, zato uvajajo sankcije proti lastnikom tankerjev, ki prevažajo rusko nafto nad ceno 60 dolarjev za sod. "Cene svetovnih energentov se v svetu ne spreminjajo, Rusija je primorana nafto prodajati po nižjih cenah ali porabiti ogromne količine za alternativni ekosistem.''

Finančne trge skrbijo tudi visoki donosi predvsem na ameriške obveznice. Donosi naraščajo, ker ljudje in države ne želijo kupovati ameriških obveznic. Poleg naraščajočega ameriškega dolga, ki presega 33 bilijonov dolarjev, ima ZDA po zadnjih podatkih 3,7-odstotno inflacijo, ki v primerjavi z lanskim letom ne upada. Veliko lažje je bilo spraviti inflacijo iz devetih odstotkov na štiri, kot jo bo iz štirih na dva odstotka, pravi ameriško-egipčanski ekonomist Mohamed Aly El-Erian. Zdaj je tudi največja nevarnost, da se ekonomija zlomi.

Donosi na 20-letne ameriške obveznice so prejšnji teden še vedno vztrajali pri več kot petih odstotkih. Kljub znakom, da inflacijski pritiski ostajajo – kar je poudarjeno s četrtkovimi podatki – je ETF iShares 20+ Year Treasury Bond (TLT) v vrednosti 39 milijard dolarjev letos pritegnil rekordnih 17,6 milijarde dolarjev. To je tretji največji izkupiček med več kot 3300 ETF-ji, ki kotirajo na borzi v ZDA. Še vedno je cena skoraj 50 odstotkov nižje, kot je bila lansko leto.
Donosi na 20-letne ameriške obveznice so prejšnji teden še vedno vztrajali pri več kot petih odstotkih. Kljub znakom, da inflacijski pritiski ostajajo – kar je poudarjeno s četrtkovimi podatki – je ETF iShares 20+ Year Treasury Bond (TLT) v vrednosti 39 milijard dolarjev letos pritegnil rekordnih 17,6 milijarde dolarjev. To je tretji največji izkupiček med več kot 3300 ETF-ji, ki kotirajo na borzi v ZDA. Še vedno je cena skoraj 50 odstotkov nižje, kot je bila lansko leto. FOTO: TradingView.com

V zadnjem finančnem Popkastu, ki je bil v četrtek objavljen na 24ur.com, smo s finančnim analitikom Nikolo Maljkovićem in upravljavcem premoženja Simonom Skubinom razpravljali o možnosti mehkega pristanka in recesiji ter kako na borzah delujejo varnostni sistemi, če pride do hipnih padcev indeksov kot na primer leta 2008 ali ob izbruhu pandemije. "Če bi indeks padel za 25 odstotkov, bi trgovanje že prej ustavili, med korono smo imeli dva limita in politiki so že takrat govorili, naj zapremo borzo za 14 dni."

Naš SVET Portfelj je od začetne naložbe (21. 9.) v plusu dobrih 60 evrov. Zlato je prejšnji teden poskočilo za pet odstotkov in zato so delnice Pan American Silver (PAAS) poskočile za sedem odstotkov. Za štiri odstotke  je zraslo premogovniško podjetje Peabody Energy (BTU), kitajska Alibaba (BABA) brez večjega premika, podobno kot Disney (DIS). Močno pa so padle luksuzne delnice prejšnji teden (LVMH/MC), za skoraj devet odstotkov. V kolikor se bo delnica, ki smo jo kupili na francoski borzi, vrnila na vrednost 665 evrov, jo bomo dokupili še za pet odstotkov, a če zaključi teden pod 650 evri, bomo pozicijo zaprli z izgubo. V četrtek smo v portfelj dodali še svetovni dividendni ETF VGWE, ki sledi 1762 delnicam.

Omejitev odgovornosti: Svet Portfelj ne predstavlja storitev investicijskega svetovanja. Vsebina ne predstavlja priporočil za nakup ali prodajo finančnih instrumentov, temveč je namenjena informiranju javnosti. Trgovanje predstavlja tveganje in lahko povzroči izgube.
Omejitev odgovornosti: Svet Portfelj ne predstavlja storitev investicijskega svetovanja. Vsebina ne predstavlja priporočil za nakup ali prodajo finančnih instrumentov, temveč je namenjena informiranju javnosti. Trgovanje predstavlja tveganje in lahko povzroči izgube. FOTO: Optimtrader

Nič kaj spodbudnega ni videti niti na trgu kripto sredstev. Bitcoin in Etherium sta padla za štiri odstotke. Nadaljuje se sojenju šefu propadle kripto menjalnice FTX, na sodišču je pričala tudi njegova nekdanja partnerka, 28-letna Caroline Ellison, ki je podrobno opisala, kako so načrtno zatirali ceno bitcoina pod 20 tisoč dolarji. Mediji so jo po sojenju seveda napadli, izjav pa ni želela podati.

Kripto indeks strahu in pohlepa je na stopnji 41, kar pomeni, da so pri vlagateljih občutki nevtralni.
Kripto indeks strahu in pohlepa je na stopnji 41, kar pomeni, da so pri vlagateljih občutki nevtralni. FOTO: Crypto Bubbles

Dobili smo tretjo prejemnico nobelove nagrade za ekonomijo. Claudia Goldin, ameriška ekonomska zgodovinarka, je prejšnji teden prejela Nobelovo nagrado za ekonomijo, ker je z raziskavami izboljšala razumevanje položaja žensk na trgu dela. "Veliko izobraženih žensk ima od pandemije možnost dela od doma, vendar je tudi za mnoge delo od doma postalo tudi delo iz pekla."

Raziskava ugledne profesorice s Harvarda je odkrila razloge za razlike med spoloma pri udeležbi na delovnem mestu in zaslužkih. Claudia Goldin že 30 let raziskuje razsežnost tega družbenega problema. Je šele tretja ženska, ki je prejemnica nagrade med 93 moškimi predstavniki. Že samo ta podatek veliko pove.
Raziskava ugledne profesorice s Harvarda je odkrila razloge za razlike med spoloma pri udeležbi na delovnem mestu in zaslužkih. Claudia Goldin že 30 let raziskuje razsežnost tega družbenega problema. Je šele tretja ženska, ki je prejemnica nagrade med 93 moškimi predstavniki. Že samo ta podatek veliko pove. FOTO: Wikipedija

Oktober je mesec varčevanja, zato bomo ta četrtek v Finančnem Popkastu razpravljali, kako se upokojiti v stilu.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (29)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

zapiramvamustaaa
17. 10. 2023 15.45
+0
Nepremičnine.Vse ostalo se skrije sploh pa,razni bitcoini ki so že propadli nekaj let nazaj.
StudyBitcoin
17. 10. 2023 14.55
v plusu dobrih 60 evrov. 😂😂 če bi 21. 9. kupili za 10000€ bitcoina(0.4), bi imeli danes 10796€ :)
+1
nestabilen
17. 10. 2023 13.24
+2
Vceraj so se pojavile govorice da bo do konca leta sodcek nafte 300 dolarjev.Z tole vojno ki sta jo zacela USA in Izrael je to cisto mozno.
Rains
17. 10. 2023 13.33
-3
Vojno sta začela Rusija in Iran. Rast cen kot posledica jima ustreza.
periot22
17. 10. 2023 14.41
+8
Vojno je začela Amerika tako kot do zdaj vse vojne!
brezveze13
17. 10. 2023 12.55
+7
še nobeden kmet ali delavec ni obogatel od dela kmet ima dobre traktorje a tudi dobre kredite v kolikor nima vsaj 100 glav živine si ne more privoščiti niti plačilo delovne dobe isto se dogaja večini obrtnikov ki si plačujejo prispevke za minimalca .Denar oz dobiček se ustvarja le špekulantov in prevarantom, Pečečnik celo življenje le obira ljudi z igralnimi aparati ki so nastavljeni le na določen % dobitkov toliko da igralca podžge, Advokati zavarovalnice astronomski dobički na osnovi prevar katere pokriva zakonodaja države da ne naštevam samo delat se ne splača takoj ko si krenil za delom si si ustvaril prvi korak v strošek
Minovak
17. 10. 2023 12.46
+5
Plin v Gazi ni omembe vreden, Izrael ga nima, zato je vprašanje komu to pride prav, da draži. No ja, saj vemo, kdo bo žrtev, kot po navadi, ovčice, kdo drug. Ljudem je itak vse prav, zato je tako, kot je, pasivnost pa je poguba.
brezveze13
17. 10. 2023 12.46
+3
in to je glavni razlog situacije na bližnjem vzhodu.SVETOVNI VZVOD ZA DRAŽITEV ENERGENTOV in že mali miljon drugih špekulacij niso tikaj krivi hamas in drugi, ampak svetovni interesi vedno nastradajo mali in potrošniki
tron3
17. 10. 2023 12.39
+1
Samo 5 crypto kovancev bo ostalo, vse ostalo bo vrednost nič, kateri so to kovanci pa Vam piše na mreži, jasno je da med njimi ni BTC npr.!!!??
Kollerik
17. 10. 2023 12.27
+7
Zanalašč zelo zakomplicirane rabote, da se lažje muti.
duhccc
17. 10. 2023 10.10
+12
elita dela to kot je nim prav...
Potouceni kramoh
17. 10. 2023 10.04
+8
Pa je v članku zares lepo opisano da je vse skupaj od zlata plina in nafte ena sama čista špekulacija.Med vojno, ko več ne bo pšenice za kruh, bomo jedli pa zlate lističe ali palčke.
proofreader
17. 10. 2023 10.03
+0
Z zanimanjem spremljam, kako se giba vrednost vloženih 10.000 evrov.
Roadkill
17. 10. 2023 08.52
+5
Sem razmišljal o zlatu včeraj. Mislim da tole na bližnjem vzhodu vseeno ne bo eskaliralo toliko da bi se izplačalo kupovati zlato.
natmat
17. 10. 2023 08.31
+20
Slabo kaže kavbojem...živijo predvsem od tiskanja denarja in orožja...
janez653
17. 10. 2023 08.13
+8
Kaj ce bi se avtor clanka poglobil se v VIX in kaj trenutno FED pocne? FED jemlje likvidnost bankam. Vemo kaj to pomeni...
Bozji
17. 10. 2023 08.11
+1
Sodcek nafte 90 Dolarjev. Sodcek je 159 litrov. Torej je liter 0,566 Usd kar je 0,54 Eur! Samo da bo jasno ko greste tankat!
trollolll
17. 10. 2023 08.53
+7
jozefStefan
17. 10. 2023 09.12
+5
Je bil tudi 150.. pa je bila nafta ceneje..
Infiltrator
17. 10. 2023 08.05
+12
Kaj ti bo zlato ,če ne bo vode in hrane
scipio
17. 10. 2023 08.52
+16
proofreader
17. 10. 2023 10.04
+3
Lahko ga vržeš vzgojiteljici v nabiralnik.
Kollerik
17. 10. 2023 12.34
+2