Slovenija

Ta napaka sistema omogoča, da okuženi lahko nemoteno širijo okužbo

Uredništvo , 21.01.22 ob 09:54

Sistem za preverjanje PCT potrdil v nekaterih primerih ne zazna okužbe s koronavirusom, zato se virus lahko nemoteno širi med zdravo populacijo.

Ta napaka sistema omogoča, da okuženi lahko nemoteno širijo okužbo

Število okužb s koronavirusom se trenutno izjemno hitro širi med “polno” cepljeno populacijo. Podatki kažejo, da je med novimi okuženimi polovica oseb prejela cepivo. Kot polno cepljeni izpolnjujejo PCT pogoj in sistem za preverjanje tega pogoja ne izpisuje, ali so morda kljub temu tudi pozitivni na koronavirus, poroča portal necenzurirano.si.

NIJZ je s tem seznanjen

Posamezniki, ki so trikrat cepljeni so za necenzurirano.si povedali, da so se lahko – ne glede, da so bili okuženi – brez težav gibali naokoli z veljavnim potrdilom o trikratnem cepljenju, čeprav je bila njihova okužba potrjena na testu PCR in že vnešena v bazo. Od lanskega poletja, ko so tako v Sloveniji kot po Evropi uvedli preverjanje PCT potrdila z bralnikom QR kode, se je pri nas uradno okužilo več kot 260.000 ljudi, kažejo podatki NIJZ. Med okuženimi naj bi bilo okrog 88.000 cepljenih.

V primeru, da je nekdo trikrat cepljen in potrjeno okužen, se podatek o okuženosti vnese v portal eVEM, bralnik QR kode pa zazna le, da je bil cepljen in izpolnjuje PCT pogoj, ne pa tudi, da je trenutno okužen.

Ti so lahko v obdobju desetih dni po začetku simptomov, ko bi morali po pravilih NIJZ doma v izolaciji, nemoteno hodili po opravkih, če so to želeli. Tega jim ni mogla preprečiti niti zdravstvena inšpekcija, ki je preverjala zgolj to, ali so na vhodu v javni prostor pokazali PCT potrdilo. 

Na NIJZ sicer pojasnjujejo, da mora oseba, ki je okužena, bivati 10 dni v samoizolaciji, ne glede na cepilni status. V praksi pa lahko pride do situacij, ko take osebe nimajo izraženih simptomov in se lahko prosto gibajo, kajti tudi ob preverjanju PCT pogoja, torej po odčitanju kode, ni videti, da bi karkoli kršili.

Trenutna rešitev v času preverjanja potrdila ne omogoča upoštevanja trenutno zabeleženih zdravstvenih podatkov osebe v podatkovnih zbirkah”. COVID potrdilo je po njihovem” zasnovano kot dokazilo o opravljenem hitrem antigenskem ali PCR testu, prebolelosti ali cepljenosti osebe v času pridobitve potrdila”. “Preverjanje potrdila poteka s pridobitvijo in preverjanjem podatkov iz potrdila brez vpogleda v zdravstvene podatke preverjane osebe iz zalednih sistemov,” so iz NIJZ pojasnili za portal necenzurirano.si.

Okuženost med cepljenimi strmo narašča

Da je okuženost cepljenih vse večja težava, ugotavljajo tudi drugi strokovnjaki. V zapisu na spletni strani se je omenjene problematike lotila tudi biologinja in terapevtka Karin Rižner, ki že vseskozi svari pred preveč lahkotno obravnavo cepljenja zoper COVID – 19. V dejstvih, ki jih je predstavila v tokratni objavi ugotavlja, da ima cepljenje nasproten učinek in nove raziskave kažejo, da celo poveča možnost okužbe, medtem, ko je varnost cepiv potrebno natančneje raziskati.

“Anglija je ena redkih držav, ki redno in sorazmerno transparentno objavlja podatke za cepljene in necepljene. Podatki so sicer prilagojeni in prirejeni, vendar ne morejo prikriti dejanskega stanja, ki ga razkrivajo “teoretiki zarote” z uporabo uradnih podatkov. Tako se je po več tednih trenda v to smer pri zadnjem uradnem poročilu prvič zgodilo, da ima cepljenje po metodi, ki je bila v raziskavah o učinkovitosti cepiv uporabljena za dokazovanje njihove učinkovitosti, negativno učinkovitost v vseh starostnih skupinah. Cepivo torej ni prek 90% učinkovito, ampak nasprotno: cepljenje poveča verjetnost okužbe in prenosa virusa na druge ljudi!

Čeprav bi po trenutno veljavni zakonodaji pri cepljenju moralo iti za osebno odločitev, je za družbo pomemben predvsem pomislek, da lahko poveča verjetnost okužbe in prenosa virusa na druge ljudi.