Skupno je bilo v ponedeljek hospitaliziranih 271 bolnikov s potrjeno okužbo, torej zaradi in s covidom-19, kar je 13 več kot v nedeljo. Na intenzivnih oddelkih je bilo v ponedeljek s potrjeno okužbo skupno 17 bolnikov, kar je eden več kot v nedeljo.

V ponedeljek sta umrla dva bolnika, okužena s koronavirusom, kar je eden manj kot v nedeljo, je na Twitterju sporočilo ministrstvo za zdravje.

Sedemdnevno povprečje potrjenih primerov trenutno znaša 1558, kar je 48 manj kot dan prej. Število potrjenih primerov v zadnjih 14 dneh na 100.000 prebivalcev je trenutno 1065, kar je sedem manj kot dan prej.

Po oceni Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) je v Sloveniji trenutno 22.564 aktivnih primerov okužb, kar je 130 manj kot dan prej.

Z enim odmerkom cepiva proti covidu-19 je cepljenih 1.266.062 ljudi, z vsemi odmerki pa 1.222.506, še kažejo podatki NIJZ.

Evropska komisija s podjetjem Hipra podpisala pogodbo o naročilu cepiva proti covidu-19

Evropska komisija je s španskim podjetjem Hipra podpisala okvirno pogodbo o skupnem javnem naročilu za nakup do 250 milijonov odmerkov cepiva proti covidu-19, so danes sporočili iz Bruslja. »Glede na porast okužb s covidom-19 v Evropi moramo zagotoviti čim večjo pripravljenost v jesenskih in zimskih mesecih. Cepivo Hipra dodaja še eno možnost za dopolnitev našega obsežnega portfelja cepiv za države članice ter državljanke in državljane,« je ob tem dejala evropska komisarka za zdravje Stela Kiriakides.

Dodala je, da bo v prihodnjih mesecih ključno povečati število cepljenj in cepljenj s poživitvenim odmerkom. »Močno si prizadevamo zagotoviti, da so cepiva na voljo vsem"« je še dejala komisarka. Evropska komisija bo s tem razširila nabor cepiv, ki ga zagotavlja strategija EU za cepiva. V ta nabor so že uvrščena cepiva podjetij BioNtech-Pfizer, AstraZeneca, Sanofi-GSK, Janssen Pharmaceutica NV, Moderna, Novavax in Valneva. V okviru omenjene strategije je bilo doslej po navedbah Bruslja zagotovljenih okoli 4,2 milijarde odmerkov cepiv.

Cepivo Hipra je trenutno v postopku tekočega pregleda Evropske agencije za zdravila (Ema), ki ga je ta začela marca. Če bo cepivo prejelo dovoljenje za promet, ga bodo sodelujoče države lahko kupile na podlagi veljavne okvirne pogodbe in pogojev, ki jih je izpogajala komisija. Ti pogoji sicer zaenkrat niso bili razkriti, navaja spletni portal Politico.

Pri naročilu sodeluje 14 držav članic EU in drugih držav. Države se lahko odločijo, da bodo cepivo darovale državam z nižjim in srednjim dohodkom ali ga preusmerile drugim evropskim državam, so sporočili iz Bruslja.