Natasha Diddee Svet24.si

Priljubljena blogerka leta živela brez želodca, ...

spanje, raziskava Svet24.si

Sanje pod nadzorom

jv_0 Necenzurirano

Kaj se skriva v ozadju nenadnega odhoda direktorja...

kucan drnovsek bobo Reporter.si

Kučanova huda napaka: Drnovška je imel za ...

kozelj ronaldo Ekipa24.si

250 evrov kazni za Janeza, kar pa ne bo šlo iz ...

lara, topki, skrito-v-raju Njena.si

Skrito v raju: Skrivnost Larinih pletenih topkov

novak djokovic Ekipa24.si

Je zaradi tega počilo med Đokovićem in ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Slovenija

Potrjeno: 45 boxerjev sploh ne bi bilo dovolj, Slovenija bi morala kupovati dodatne oklepnike

Deli na:
Potrjeno: 45 boxerjev sploh ne bi bilo dovolj, Slovenija bi morala kupovati dodatne oklepnike

Nemški oklepnik boxer - Foto: Rheinmetall Defense

Odbor DZ za obrambo je na včerajšnji nujni seji zavrnil opozicijski poziv vladi, naj prekliče sklep o odpovedi pogodbe za nakup osemokolesnikov boxer in nadaljuje izgradnjo srednje bataljonske skupine, češ da ta poteza tudi zaradi vojnih razmer v Ukrajini ogroža varnost Slovenije. Nujno sejo odbora za obrambo sta zahtevali SDS in NSi.

Člani odbora so zavrnili tudi opozicijska poziva ministrstvu za obrambo, "naj se v luči razmer v Ukrajini ne igra z varnostnim položajem Slovenije", kot to trdijo v SDS in NSi. V obeh opozicijskih strankah tudi menijo, da je vlada s to odločitvijo ustavila modernizacijo Slovenske vojske ter da pri načrtovanju nakupov v zvezi z izgradnjo srednje bataljonske skupine zavoljo nižje cene ogroža varnosti slovenskih vojakov.

A odbor je te trditve v predlaganih sklepih zavrnil z devetimi glasovi proti šestim. Člani odbora pa so soglasno podprli sklep, da se je odbor za obrambo včeraj seznanil z revizijskim poročilom o smotrnosti nabave osemkolesnikov boxer za potrebe Slovenske vojske.

Nujno sejo odbora za obrambo, ki je bila v večjem delu zaprta za javnost, sta zahtevali poslanski skupini SDS in NSi, potem ko je vlada na vrhu koalicije prejšnji teden sprejela sklep, da bo Slovenija pogodbo za nakup boxerjev preklicala. Ob tem je ministrstvo za obrambo zadolžila, da do konca leta pripravi novo, alternativno rešitev za oblikovanje zmogljivosti srednje bataljonske enote.

Predsednik odbora Martin Premk (Svoboda) je po seji odbora v izjavi za javnost povedal, da so se na njej pojavljala vprašanja o gospodarnosti nakupa vozil boxer ter o ceni nakupa, osnovna dilema pa je bila tudi, "da je 45 vozil premajhno število za minimalne standarde srednje bataljonske enote".

Premk meni, da bi bilo nakup boxerjev mogoče izpeljati bolj gospodarno, kot je bilo to storjeno v času nekdanje vlade, ob čemer je spomnil, da je bila ena od težav v povezavi z nakupom tudi ta, da je ministrstvo za obrambo dobilo le eno ponudbo za nakup, ki je prišla iz Nemčije.

Navedbe nekdanjega obrambnega ministra Mateja Tonina, da bo šla vlada zdaj v nakup cenejših osemkolesnikov, je Premk zavrnil, glede morebitnih pogodbenih kazni, ki bi jih Slovenija plačala ob odstopu od pogodbe o nakupu boxerjev, pa je poudaril, da tega revizijsko poročilo ne omenja.



Na sklep vlade o odstopu iz programa boxer se je po seji znova odzval tudi nekdanji obrambni minister, zdaj poslanec NSi Matej Tonin. Po njegovih besedah revizija ni pokazala nepravilnosti pri nakupu boxerjev, navedbe o višini pogodbenih kazni, ki jih bo morala plačati Slovenija v primeru odstopa od pogodbe o nakupu boxerjev, pa je označil za "čisto izmišljotino".

Obrambni minister Marjan Šarec je pred dnevi sicer nakazal možnost, da bi Slovenija ob odstopu od pogodbe lahko plačala do približno 70 milijonov evrov kazni, kar pa Tonin zanika. Kot je poudaril, pogodba, ki jo je podpisal 11. maja, ne vsebuje omenjene določbe, se pa Tonin strinja, da so zahteve po odškodninah povsem normalen mehanizem v poslovnem svetu, kadar pride do odpovedi že sklenjenih pogodb.

Tonin je včeraj sicer posredno potrdil informacijo iz revizijskega poročila, da nakup 45 vozil tipa boxer ne bi zadostoval za oblikovanje zmogljivosti srednje bataljonske enote. Po njegovih pojasnilih, bi Slovenija skladno s standardi Nata v ta namen namreč morala kupiti 53 vozil. Razliko naj bi predstavljala specialna vozila, ki bi jih nabavili kasneje, po drugačnih pogojih, je nakazal.

Kot je pojasnil, se je prejšnja vlada odločila, da bo vozila boxer kupovala postopno, in sicer se je najprej odločila za nakup 45 osnovnih vozil, kasneje pa bi dokupili še preostala, kot so na primer sanitetna vozila in poveljniška vozila.

Ker Slovenija pri nakupu specialnih vozil zaradi njihovega manjšega števila ne bi dosegla ugodne cene, je prejšnja vlada načrtovala, da bi se pri naročilih pridružili drugim državam. Tonin sicer ugotavlja, da Slovenija pod aktualno vlado najverjetneje ne bo "zgradila srednje vojne bataljonske skupine."

Z odločitvijo vlade, da odstopi od pogodbe za nakup osemkolesnikov, pa so na drugi strani v Levici zadovoljni. Po besedah njihovega poslanca Mihe Kordiša, v Levici nasprotujejo vsakršnim nakupom orožja po meri Nata, ki se ga kupuje za delovanje Slovenske vojske zunaj meja naše domovine. "Pri tem bomo vztrajali," je med drugim poudaril Kordiš.