DL: Obročkanje belokranjskih štorkelj

16.9.2021 | 11:50

Na gnezdu v Griblah so bili trije mladiči. (Foto N. Jankovič)

Na gnezdu v Griblah so bili trije mladiči. (Foto N. Jankovič)

V Beli krajini smo tudi letos sodelovali pri tradicionalnem obročkanju štorkelj. Glavni namen obročkanja je proučevanje selitve ptic in načina njihovega življenja. S spremljanjem štorkelj dobimo pomembne informacije o stanju populacije in njihovih migratornih poteh. Nemoteč obroček se namesti na nogo mladiča in predstavlja njegovo osebno izkaznico. V Beli krajini je bilo letos dobro leto, zabeležili smo 22 zdravih in krepkih mladičev, ki se v avgustu in septembru podajo na dolgo pot proti prezimovališčem v podsaharsko Afriko.

Štorkljo, obročkano v Sloveniji, so odkrili celo v Južnoafriški republiki, 7814 km zračne razdalje od gnezda, kjer se je izvalila. Obročkanje štorkelj ima na Dolenjskem in v Beli krajini že dolgo tradicijo, poteka že dobrih dvajset let. V Beli krajini je od leta 1999 do leta 2021 poletelo 466 mladičev štorklje.

Bližnji domačini po večini z navdušenjem sprejemajo štorklje kot svoje sosede, velikokrat nas tudi obveščajo o novih poskusih gnezditve. Tako smo letos s podporo GVO, d. o. o., namestili kovinski podstavek v Rosalnicah, kjer se je par štorkelj že dlje časa trudil postaviti gnezdo. Večina gnezd je zgrajenih na električnih drogovih, zato so na njih nameščeni posebni kovinski podstavki, ki stabilizirajo gnezdo in zaščitijo električne vodnike. Obročkanje poteka v sodelovanju s Prirodoslovnim muzejem Slovenije ter Društvom za opazovanje in proučevanje ptic Sloveniji, pri čemer ne gre brez sodelovanja Elektra Ljubljana, nadzorništva Metlika, ki zagotovi dvig na gnezda in tudi sicer pomaga pri oskrbi gnezdilnih podstavkov.

Članek je bil objavljen v 28. številki Dolenjskega lista 15. julija 2021

Nina Jankovič, Zavod RS za varstvo narave – OE Novo mesto

Komentiraj prispevek

Za komentiranje tega članka morate biti prijavljeni.

Prijava