Tujina

Iranske oblasti po več kot dveh tednih na prostost izpustile ugledno odvetnico

Pariz, 16. 11. 2023 06.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Ugledno iransko odvetnico in zagovornico človekovih pravic Nasrin Sotoudeh so izpustili iz zapora, je potrdil njen soprog. Iranske oblasti so jo aretirale konec oktobra na pogrebu 16-letne Armite Geravand, ki je umrla po incidentu na podzemni železnici. Odvetnica je v zaporu gladovno stavkala.

"Nasrin so pred nekaj urami izpustili na prostost, po tem, ko je plačala varščino," je na družbenem omrežju X, nekdanjem Twitterju, zapisal Reza Khandan, soprog ugledne iranske odvetnice Nasrin Sotoudeh. Objavil je tudi fotografijo, na kateri pozira ob nasmejani ženi in še dveh osebah.

60-letnica je bila za zapahi od 29. oktobra, ko so jo aretirali na pogrebu 16-letne Armite Geravand v Teheranu. Omenjeno najstnico naj bi na podzemni železnici brutalno pretepla moralna policija, ker ni nosila naglavne rute. Po incidentu je pristala v komi, približno mesec dni zatem pa je umrla.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Po aretaciji so Sotoudehovo najprej odpeljali v ženski zapor Karčak v puščavi zunaj Teherana, pozneje pa so jo prestavili v zapor Evin v iranski prestolnici. 60-letnica je v zaporu gladovno stavkala. 

Odvetnica je sicer večino zadnjega desetletja preživela v zaporu, kjer je prestajala številne kazni zaradi svojega aktivizma. Med drugim so jo leta 2018 aretirali, ker je branila žensko, aretirano zaradi demonstracij proti obveznemu nošenju naglavnih rut v Iranu. Leto dni pozneje pa je bila obsojena na 12 let zapora zaradi obtožb o "spodbujanju korupcije in razuzdanosti".

Sicer je bila za svoja prizadevanja na področju človekovih pravic večkrat nagrajena. Med drugim je leta 2012 prejela nagrado Saharova, ki jo podeljuje Evropski parlament, leta 2020 pa nagrado Right Livelihood. 

Iz Centra za človekove pravice v Iranu (CHRI), ki ima sedež v New Yorku, so sporočili, da so zadovoljni zaradi izpustitve odvetnice. Hkrati pa so opozorili, da so v Iranu še vedno priprti številni aktivisti in posamezniki, ki so kritični do oblasti. Med njimi so ženske, kot so borka za človekove pravice Narges Mohammadi, ki je letošnja prejemnica Nobelove nagrade za mir, ter novinarki Niloufar Hamedi in Elahe Mohammadi, ki sta s svojim poročanjem pomagali razkriti primer Mahse Amini

  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.