Damin gambit: Zanimiv in dinamičen roman o odraščanju, šahu, feminizmu in odvisnosti

10. 5. 2021
Deli
Damin gambit: Zanimiv in dinamičen roman o odraščanju, šahu, feminizmu in odvisnosti (foto: Profimedia)
Profimedia

Ko se je na Netflixu začela vrteti serija o genialni šahistki, se je 38 let star roman Walterja Tevisa, ki je služil kot literarna predloga za scenarij, hipoma pojavil lestvici najbolje prodajanih knjig časopisa New York Times, izjemno pa je poskočila tudi prodaja šahovskih kompletov.

Pri založbi Učila so poskrbeli, da je knjiga Damin gambit odslej na voljo tudi v slovenskem prevodu.

O knjigi

Ko jo pri osmih letih pošljejo v sirotišnico, Beth Harmon (v ekranizirani verziji jo je upodobila Anya Taylor-Joy) kmalu odkrije dva načina, kako ubežati neprijaznemu svetu, ki jo obdaja: z igranjem šaha in z jemanjem zelenih tabletk, ki jih dajejo njej in ostalim otrokom, da jih laže obvladujejo. Kmalu postane jasno, da po zunanjem videzu nevpadljiva deklica premore izjemno nadarjenost, in ko napreduje na vrh
lestvice najboljših igralcev v ZDA, si lahko ustvari novo življenje. Ko igra šah, se ji čuti izostrijo, razmišljati začne jasneje in le takrat ima občutek, da ima nekaj povsem pod nadzorom. Vendar ji nikoli ne uspe zares premagati močne želje po samouničenju. Za Beth je vseskozi na kocki veliko več kot le zmaga ali poraz …

roman
Kaj je o knjigi povedala Darja Kapš, šahovska velemojstrica in ambasadorka šaha, ki je pregledala tudi primernost šahovskih izrazov v omenjeni knjigi:
“Knjiga je velika pridobitev za šah in še posebej za ženske v šahovskem svetu. Junakinji Beth je namreč hkrati uspelo dokončno ubiti globoko zakoreninjene ženske stereotipe v šahu, kot so obvezna očala, brez vsakršnega smisla za modo, dolgočasen življenjski slog ... Tako v hipu postanemo navdušeni nad mladim, pametnim, skrivnostnim in lepim dekletom z izjemnim okusom za modo, ki je bistveno bližje realnosti
današnjih šahistk. A Beth predstavlja še mnogo več. Z njo se lahko poistoveti domala vsaka šahistka na svoji šahovski poti: priče smo negotovosti, globokim osebnim notranjim viharjem protagonistke, izzivom, kako se soočiti z moškim svetom, kako obvladovati poraze in zmage ...”

Kaj je o knjigi povedala urednica slovenske izdaje Branka Fišer:
“Sodobna klasika Damin gambit je prepričljiv portret genialnosti in odvisnosti, uspeha in preživetja v krutem svetu profesionalnosti, kjer so ženske še vedno potisnjene na stranski tir, ter pretresljiva zgodba o osamljenosti, anksioznosti in negotovosti, ki se skriva v ozadju briljantnega uma. Čeprav gre za roman o šahu, saj je osrednja oseba šahistka in je v besedilu natančno opisanih veliko šahovskih iger in preigravanj, je to dejansko roman o odraščanju in iskanju svojega mesta v svetu. Gre za
pripoved o mladi deklici, ki v rani mladosti izgubi starše, nato pa v kruti realnosti sirotišničnega bivanja v petdesetih letih prejšnjega stoletja najde šah kot svojo rešilno bilko. Sprva kot odvod, ki ji omogoča, da se pred zunanjim svetom zapre v svojo notranjost, ki jo popolnoma nadzoruje (ker zunanjega sveta pač ne more), nato pa kot dejansko možnost, ki ji omogoči, da se povzpne iz revščine in bede. Hkrati pa je to tudi
presenetljivo liričen roman o odvisnosti in osamljenosti, ki mestoma, z opisovanjem introvertiranosti, odmaknjenosti, anksioznosti in osamljenosti, zelo spominja na izjemen roman Gail Honeyman Eleanor Oliphant je povsem v redu …”

O avtorju

Walter Stone Tevis (1928–1984) je bil ameriški romanopisec in pisec kratkih zgodb, čigar dela so prevedena v več kot 20 jezikov. Trije od njegovih šestih romanov so bili adaptirani v izjemno uspešne in filme: Igralec biljarda, Barva denarja in Mož, ki je padel na zemljo. Ekranizacijo je doživel tudi njegov četrti roman Damin gambit, ki je postal navdih za uspešno Netflixovo izvirno serijo.

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord