Predsednik DeSUS-a Ljubo Jasnič je bil gost oddaje Politično. Foto: Televizija Slovenija, zajem zaslona
Predsednik DeSUS-a Ljubo Jasnič je bil gost oddaje Politično. Foto: Televizija Slovenija, zajem zaslona

V razdeljenem parlamentu, ko nobena stran nima večine, v ospredje znova prihajajo spori v DeSUS-u. Javno si izmenjujejo očitke o izdajalstvu in avtoritarnosti. Očitke lastnih poslancev je komentiral Ljubo Jasnič, predsednik DeSUS-a. Z njim se je pogovarjala voditeljica Tanja Gobec.

Gospod Jasnič, ste sedmi predsednik v letu in pol. Ta teden je malo manjkalo pa bi bili spet nekdanji, kaj se dogaja v DeSUS-u?
Glede nekdanjega ne vem, sedmi je pa pravljična številka. DeSUS je demokratična stranka, to bi najprej poudaril, ima dolgo tradicijo, je za zdaj trdna stranka, čeprav bi nekateri želeli drugače, rasla je na temeljih demokratičnosti in sožitja. To sta dve stvari, za kateri želim, da ostaneta v stranki, da se tako, kot so se tisti, ki so stranko organizirali pred 30 leti, postavili za ti dve besedi, postavi tudi moj mandat.

Kako gre vaša vizija skupaj z aktualnim dogajanjem? Poslance ste izzvali z besedami, češ da so izdajalci. Očitajo vam, da ste avtokrat, res pa je, da so takšno držo očitali tudi Erjavcu in še prej Aleksandri Pivec.
Ne vem, kje so prebrali, da sem jaz zapisal, da so izdajalci. Jaz tega nisem napisal, nisem napisal nobenega pisma, sem pa na seji sveta stranke povedal svoj kredo tega trenutka in političnega stanja v stranki DeSUS.

Kaj jim najbolj očitate?
Poslancem?

Da.
Očitam jim to, da bi bilo zelo dobro, če bi se pri vsaki točki dnevnega reda v državnem zboru spomnili na tiste volivke in na tiste volivce v svoji soseski, ki so mu dali glas za pravično delo, in na tiste ljudi iz DeSUS-a in njihovih sopotnikov, ki so na terenu naredili vse, da so bili izvoljeni. Na to naj se spomnijo, ko gredo za govorniški oder ali pa takrat, ko pritisnejo tipko. Samo to želim, nič drugega.

Ljubo Jasnič je komentiral očitke lastnih poslancev, ki so mu med drugim zagrozili, da ga bodo prijavili na KPK. Foto: Televizija Slovenija, zajem zaslona
Ljubo Jasnič je komentiral očitke lastnih poslancev, ki so mu med drugim zagrozili, da ga bodo prijavili na KPK. Foto: Televizija Slovenija, zajem zaslona

Kakšna stranka je DeSUS? Opozicijska ali vladna? Vi pravite, da ste na organih stranke že večkrat povedali, da ste prekinili z aktualno vlado, trije poslanci, dva zaradi odsotnosti Jurše, pa pravita, da nikoli ni bilo rečeno, da ne smejo katerega od zakonov vlade podpreti.
Mislim, da ni položaja v tem trenutku, da bi bili konstruktivna opozicija. To sta dva poslanca, ki pač glasujeta, kot jima ustava dovoljuje, po svoji vesti. Imata en kup kritik čez vodstvo stranke, mislim, da je to unikum, da grozijo s prijavo samega predsednika stranke (na KPK, op. n.), druge stranke ne poznam v Sloveniji, kjer bi se tako obnašali. Za mene, kar se tiče poslancev, naj delujejo tako, kot delujejo. Soseska, mesto, občina, ko bo konec mandata, jim bodo povedali. Sem predsednik politične stranke DeSUS, nisem predsednik poslanske skupine, nisem predsednik parlamenta, jaz moram zastopati člane DeSUS-a, moram zastopati teren, moram zastopati občinske organizacije, ki postavljajo nekatera vprašanja, ker se stvari preveč dolgo vlečejo.

Brez zamere, a včasih je videti, kot da ste predsednik napačne stranke, ali pa so poslanci v napačni. Zapisali ste, naj DeSUS ne podpira te škodljive aktualne vlade. Poslanci mislijo drugače, kaj misli teren? Kaj so rekli organi stranke?
Če povem za zadnjo sejo sveta, za katero mi očitajo neko avtoritativnost ali ne vem kaj, moj nastop glede političnega trenutka je bil zelo jasen in doživel sem velik aplavz. In to na seji sveta stranke, kjer ne pričakuješ, da boš ta aplavz doživel. Potem pa smo tudi glasovali o tem in od 41 jih je 39 glasovalo za in zgolj dva proti.

Kakšna je bila vaša ocena, ko pravite, da ste dobili aplavz?
Bil sem presenečen, vam moram povedati, ker položaj v stranki ni za aplavdiranje, situacija je težka, tega sploh ne skrivam, in jaz sem tudi to funkcijo prevzel na kongresu junija, zaradi tega, ker sem želel, da se naredi vse, da stranka spet pride v parlament. In naredil bom vse, da bo znova prišla v parlament.

Zdaj kaže nekoliko slabo. Kar huda stvar, da bi vas poslanci prijavili KPK-ju?
Jaz se tega veselim, nobenega problema, kar se mene tiče. Kot predsednik sem dolžan in imam možnost dajanja sugestij, da predlagam stvari, ki so boljše od tistega, kar se sprejme. Ali poslanska skupina to sprejme ali ne, je njihova odgovornost. Poslanska skupina je to mojo prošnjo, da se preučijo amandmaji in se uvrstijo na dnevni red, če bodo menili, da so pozitivni, dobri za zakon, da jih uvrstijo. Odločili so se drugače, da ne bodo uvrstili, in jaz to sprejemam in sem tudi na sami seji povedal, da za mene to ni nobena tragedija.

Že od praznovanja 30-letnice se govori o tem. Da naj bi stranka dejansko zahtevala odstop, izstop treh poslancev iz stranke. Kaj je s tem, odstop poslancev zahtevan ali ne?
Ne, to so na pamet rečene stvari. Statut je popolnoma jasen, jaz nimam nobene možnosti, stranka nima nobene možnosti na republiški ravni, da bi poslanca spodila ali iz parlamenta ali pa iz stranke. Na potezi bodo občinski organi, tam, kjer so poslanci včlanjeni. Oni bodo njihovo delo ocenili in oni bodo odločali, ali bodo še člani stranke ali ne. Kar se pa poslancev tiče, pa veva oba, da jim ustava daje vso možnost, jih ščiti, in jih ne more nihče zamenjati.

Samo na volitvah, da. Očitajo vam dogovarjanje z nekaterimi strankami KUL-a, poslanci so rekli v KUL ne. Ne sodelujejo z njimi. Kakšen je vaš odnos do četverčka?
To ni stvar poslancev, to je stvar političnih strank. V tem trenutku se jaz ne pogovarjam z nobeno od strank v KUL-u, niti s koalicijskimi strankami. O tem bomo, če se bomo odločali na kolegiju, obvestili organe stranke, kakšna bo tam odločitev, ali bodo dali zeleno luč, da se gremo naprej pogovarjat ali ne. Pred volitvami imamo še kar nekaj časa, razlogov bo veliko več in govorice bodo večje, kot so danes.

Katera stranka, če ste lahko konkretnejši, med tem četverčkom?
Pogovarjal sem se z vsemi strankami, nimam nobenih zavor, da se ne bi pogovarjal ali s koalicijskimi ali pa opozicijskimi strankami. Mislim, da vsak razgovor, ki poleg strpnosti, solidarnosti, sodelovanja, pomaga, da Slovenija pride ven iz te krize, kakršna je. Vsak tak razgovor je pravzaprav dober.

Samo v enem stavku. Interpelacije so na sporedu v prihodnjih tednih, kako bo glasoval DeSUS?
To morate poslance vprašati.

Vabljeni k ogledu celotnega prispevka v videu spodaj.

Kaj se dogaja v Desusu?