Gospodarstvo

Člani sveta ECB znova dvignili vse tri ključne obrestne mere

Ljubljana, 28. 10. 2022 09.58 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
A.K., STA
Komentarji
2

Člani sveta Evropske centralne banke (ECB) so se v četrtek odločili, da nadaljujejo odločno normalizacijo denarne politike, je odločitev o dvigu vseh treh ključnih obrestnih mer za 75 bazičnih točk pospremil guverner Banke Slovenije Boštjan Vasle. Kot je dejal, je bil s tem narejen bistven napredek k umiku spodbujevalne denarne politike.

Po ugodnih gibanjih v prvi polovici leta se gospodarski obeti za evrsko območje v nadaljevanju leta izraziteje poslabšujejo, ob čemer inflacija vztraja na visokih ravneh. "V teh okoliščinah smo se člani sveta ECB odločili za nadaljnje ukrepanje na področju denarne politike. Že tretjo monetarno sejo zapored smo dvignili ključne obrestne mere, tokrat ponovno za 0,75 odstotne točke," je v današnjem sporočilu spomnil Vasle.

Normalizacijo denarne politike je svet ECB nadaljeval tudi pri drugih instrumentih. Da bi okrepili transmisijo ključnih obrestnih mer denarne politike na pogoje posojanja bank zasebnemu sektorju in tako skladno, prek vseh instrumentov, nadaljevali normalizacijo denarne politike, so prilagodili obrestovanje najnovejše izvedbe operacij dolgoročnega refinanciranja bank (TLTRO-III). Spremenjeni pogoji bodo veljali od 23. novembra dalje, banke pa bodo imele na voljo tudi dodatne termine za morebitna predčasna vračila.

Evropska centralna banka
Evropska centralna banka FOTO: Shutterstock

Prilagodili so tudi obrestovanje obveznih rezerv, s čimer želijo zagotoviti nevtralnost tega instrumenta in njegovo obrestovanje približati tržnim pogojem. Obvezne rezerve se bodo obrestovale po obrestni meri mejnega depozita, je pojasnil Vasle.

Kot je dodal, so bile odločitve sprejete na podlagi zadnjih podatkov. V evrskem območju se gospodarstvo v drugi polovici leta namreč ohlaja. Zaostrene razmere na energetskih trgih zaradi nadaljevanja ruske vojaške agresije v Ukrajini, visoka rast cen in povišana negotovost še naprej zmanjšujejo zaupanje med potrošniki in podjetji in negativno vplivajo na gospodarsko klimo. Ob tem anketni kazalniki kažejo, da je upočasnitev aktivnosti v preteklih mesecih postala širše osnovana, saj se gospodarska aktivnost ohlaja tako v predelovalnih dejavnostih kot tudi v storitvah.

Guverner pričakuje nadaljnje dvige obrestnih mer tudi v prihodnje, pri čemer pa bo svet ECB o njihovi velikosti presojal na vsaki seji posebej v odvisnosti od inflacijskih in gospodarskih razmer. "Dvigi obrestnih mer in njihov vpliv na pogoje financiranja bodo prispevali k temu, da se trenutni inflacijski pritiski ne bodo podaljšali preko srednjega roka. Cilj članov sveta ECB namreč je, da se inflacija na srednji rok stabilizira pri dveh odstotkih," je navedel.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Millady
28. 10. 2022 12.49
-2
Monetarna politika je očitno na zelo spolzkem terenu...če je gospodarstvo stagniralo pri minimalni obresti meri, kako bo sedaj napredovalo, pri dvigu obr.mere? Uničili bodo zasebni sektor.
zelo star kavkaški ov?ar
28. 10. 2022 12.20
+1
Zakaj počasno umiranje? Naj čez noč dajo na 15%, vse se bo v trenutku ustavilo, vsi ki imajo kredite s spremenljivo OM, bodo šli v stečaj, država bo pobrala vse in cilj bo dosežen.