Temeljni kamen so postavili marca lani, a še vedno niso začeli graditi

Temeljni kamen za dom starejših občanov Jezerca so v Bovcu položili marca lani, gradbincev pa še vedno ni na spregled. In vprašanje kdaj oziroma če bodo. Državi in občini namreč za naložbo manjka približno milijon evrov. Župan Valter Mlekuž vztraja, da bi morali vseeno objaviti razpis, denar pa da bodo zagotovili. A odločitev je v rokah Doma upokojencev Nova Gorica in države.

 Za gradnjo doma so rezervirali 7,5 milijona, po ocenah bo stal še 
milijon več. Zdaj tehtajo, kaj narediti.  Foto: Bovec
Za gradnjo doma so rezervirali 7,5 milijona, po ocenah bo stal še milijon več. Zdaj tehtajo, kaj narediti.  Foto: Bovec

BOVEC > Ko so septembra 2021 ob obisku tedanje vlade župan Valter Mlekuž, minister Janez Cigler Kralj in direktor Doma upokojencev Nova Gorica (DUNG) Bojan Stante podpisali sporazum o gradnji novega doma starejših občanov Jezerca za 64 oseb, je v Bovcu zavel optimizem, da bodo uresničili dolgoletno željo. Država je namreč obljubila, da bo plačala gradnjo, če bo treba dodati kaj denarja, bo to storila občina, novogoriški dom pa bo s pomočjo zunanjih sodelavcev prevzel vodenje naložbe in nato tudi upravljanje z domom.

Leto dni po temeljnem kamnu še vedno ne gradijo

Ko so marca lani, mesec dni pred državnozborskimi volitvami položili temeljni kamen za bodoči dom, so v Bovcu čakali samo še na razpis za izbiro izvajalcev in nato seveda gradbene stroje. Za naložbo, katere vrednost je ocenjena na 7,5 milijona evrov, je imela država rezerviranih skupno 6,4 milijona evrov. V lanskem letu 2,3 milijona, v letošnjem 3,67 milijona evrov in v letu 2024 še 424.000 evrov. Dober milijon naj bi dodala občina. Ta je zagotovila potrebna zemljišča, soglasja in tudi gradbeno dovoljenje.

Dileme so tudi glede kadrov

Dilema ni samo manjkajoč denar, pač pa tudi, kje dobiti kadre, ki jih povsod primanjkuje. V Bovcu naj bi zaposlili 30 ljudi, Mlekuž pa je napovedal, da jih bodo skušali pritegniti v obdobju, ko bodo dom gradili. V Bovcu pa ne dvomijo, da bo povpraševanje starejših domačinov in ljudi iz vse Slovenije, glede na lokacijo, veliko. Analize o tem, kolikšno naj bi bilo zanimanje, pa niso naredili.

Po skoraj letu dni od postavitve temeljnega kamna pa ni še niti razpisa za izbiro izvajalca, kaj šele gradbenih strojev na terenu. “V letu 2022 je bila zaključena PZI projektna dokumentacija in novelirana projektantska ocena vrednosti investicije, ki je presegla oceno iz investicijske dokumentacije. Projekt se je znašel pred izzivom zagotovitve dodatnih potrebnih sredstev, zato ostaja v načrtu razvojnih programov,” razlog, da se je ustavilo, razkrivajo na ministrstvu za solidarno prihodnost. Povedano po domače; dom naj bi stal skoraj milijon evrov več kot imajo zanj rezerviranega denarja.

Mlekuž: treba je čim prej objaviti razpis

Dokumentacija za razpis je sicer pripravljena, a za zdaj odločitve, kaj storiti, še ni. “Nerealizirana sredstva iz leta 2022 bo potrebno zagotoviti v tekočem in prihodnjih letih tudi ob morebitnem podaljšanju projekta, kar bo predmet skupnega dogovora med deležniki,” pojasnjujejo na ministrstvu. Zadeve lahko torej premakne le dogovor med državo, DUNG in občino.

Egon Dolenc

predsednik sveta zavoda DUNG

“Racionalizacija projekta je pokazala, da bi lahko prihranili kvečjemu dva odstotka, kar je premalo. Kako naprej bo odločal svet zavoda.”

Scenarijev je več, neuradno pa je slišati, da obstaja celo možnost, da doma sploh ne bi gradili. Na to bovški župan Valter Mlekuž ne pristane. “Za zdaj imamo le ocene iz projektov, koliko naj bi stal dom, zato sem predlagal, da bi objavili razpis za izvajalca, saj bomo le tako realno videli, ali oziroma koliko denarja še potrebujemo. Predlagal sem tudi, da bi šli posebej v razpis za gradnjo in za opremo. Prepričan sem, da bomo letos začeli graditi, manjkajoči denar pa bomo zagotovili. Nesmiselno bi bilo, da bi izgubili sedem milijonov države,” poudarja.

Odločitev je v rokah sveta zavoda DUNG

A škarje in platno ima v rokah svet zavoda DUNG, ne občina. “Razpisa nismo mogli objaviti, dokler nimamo zagotovljenega denarja. Zato smo v lanskem letu izvedli racionalizacijo projekta, a ne na račun kvalitete. Ta je pokazala, da bi lahko prihranili kvečjemu dva odstotka, kar je premalo,” pojasnjuje predsednik sveta zavoda Egon Dolenc. Eden od bistvenih pogojev DUNG, da sploh gre v španovijo z državo in občino je bil, da ne bo prispeval niti evra za naložbo, saj je že sam zelo na tesnem z denarjem. “Sklenili smo, da pomagamo občini priti do doma starejših, a to je za dom zelo velik zalogaj,” potrjuje Dolenc.

Valter Mlekuž

župan Bovca

“Predlagal sem, da se objavi razpis za izvajalca, saj bomo le tako videli, ali oziroma koliko denarja še potrebujemo. Manjkajoči denar bomo zagotovili.”

Zdaj so pred dilemo, kaj narediti. “Kako naprej, bo odločal svet zavoda,” napoveduje Dolenc. To se bo zgodilo predvidoma konec februarja. V devetčlanskem svetu zavoda ima sicer pet članov, torej večino, država.


Najbolj brano