Postojna z okolico. Foto: Radio Koper
Postojna z okolico. Foto: Radio Koper

Koliko občin verskim skupnostim za verske objekte zaračunava nadomestilo za uporabo stavbnega zemljišča, ni znano, saj na ministrstvu za okolje in prostor, kjer so pristojni za zakonodajo s tega področja, podatkov o tem nimajo.

Za ta korak so se odločili v Postojni in Ilirski Bistrici, kar je zmotilo tamkajšnji župniji Katoliške cerkve. V postojnski župniji so se na odločbo, ki jo je izdala finančna uprava kot organ, ki za občine pobira to nadomestilo, pritožili na ministrstvo za finance, vendar odgovora doslej niso prejeli. Po navedbah župnije nadomestilo sicer znaša okoli 3,2 odstotka letnih prihodkov župnije.

Prepričani so, da jim občina nadomestilo zaračunava neupravičeno. Pri tem se sklicujejo na prvi odstavek 59. člena zakona o stavbnih zemljiščih, ki določa, da se nadomestilo med drugim ne plačuje za zemljišča, ki jih verske skupnosti uporabljajo za svojo versko dejavnost.

Kakšna so priporočila?

Na Občini Postojna pa so nasprotno prepričani, da ta člen ni več relevanten. Sklicujejo se na odločbo ustavnega sodišča, izdano 17. septembra 2020, v kateri so ustavni sodniki na zahtevo vlade odločali o več določbah odloka, s katerim je občina skušala državi zaračunati nadomestilo za vojaško vadišče Poček. V odločbi so namreč ustavni sodniki zapisali, da je za presojo, od katerih nepremičnin se plačuje nadomestilo za uporabo stavbnega zemljišča, relevanten zakon o graditvi objektov. Ta je bil izdan pozneje kot zakon o stavbnih zemljiščih, v njem pa verski, pa tudi vojaški in nekateri drugi objekti niso navedeni kot izjeme za plačilo.

Na Občini Postojna se sklicujejo tudi na priporočila, ki jih je občinam za zaračunavanje tega nadomestila oktobra 2021 poslalo ministrstvo za okolje. V njih je ministrstvo zapisalo, da objekti, ki jih kot izjeme navaja prvi odstavek 59. člena zakona o stavbnih zemljiščih, ne morejo biti izvzeti iz odmere nadomestilo za uporabo stavbnega zemljišča (NUSZ). Na ministrstvu sicer zdaj pravijo, da je omenjeno priporočilo zgolj pripomoček občinam ter da nikjer v njem ni "izrecno navedeno, da naj občine verskim skupnostim zaračunavajo NUSZ".

Tako se zdaj zdi, da vsi čakajo, kakšno stališče o omenjeni problematiki bo zavzelo ministrstvo za finance, ko bo odločilo o pritožbi postojnske župnije. Kdaj bodo odločili, na ministrstvu ne navajajo. "Če so zavezanci pritožbe vložili, bodo te rešene glede na vrstni red prispetja," so zapisali za STA.

Slovenska škofovska konferenca pripravlja enoten odgovor

Svoj odgovor na problematiko pripravljajo tudi na Slovenski škofovski konferenci. Kot pravijo, so seznanjeni s tem, da nekatere občine verskim skupnostim zaračunavajo nadomestilo za uporabo stavbnega zemljišča za verske objekte. Zato proučujejo zakonsko podlago v zvezi s tem in pripravljajo enoten odgovor.