Naj blok stoji na Pavšičevi ulici Svet24.si

Foto: Ponovno izbrali najlepši blok v Ljubljani

Srbski igralec Sergej Trifunović Svet24.si

Igralec Sergej Trifunović ponovno v primežu ...

Damjan Žugelj Necenzurirano

Slovenski Watergate: tožilstvo zahteva preiskavo ...

asta-vrecko Reporter.si

Blamaža: levičarka Asta Vrečko namesto ...

mattias skjelmose Ekipa24.si

Groza! Tresočega kolesarskega zvezdnika so komaj ...

femme-fatale, femme-fatale-2023 Njena.si

Skrito v raju: Igralka blestela na fotografiranju ...

elsnik Ekipa24.si

Uh, kakšne besede! Kapetan Olimpije Elšnik po ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Svet

27. januarja 1945 je rdeča armada osvobodila taborišče Auschwitz-Birkenau

Deli na:
27. januarja 1945 je rdeča armada osvobodila taborišče Auschwitz-Birkenau

Auschwitz-Birkenau - Foto: Arhiv

Svet se je danes spomnil na žrtev holokavsta. 27. januarja 1945 je sovjetska rdeča armada osvobodila nacistično koncentracijsko taborišče Auschwitz-Birkenau. Ob dnevu spomina so med drugim potekale slovesnosti v nekdanjem taborišču Auschwitz, v nemškem bundestagu v Berlinu in v Evropskem parlamentu, poroča avstrijska tiskovna agencija APA.

Nemčija že od leta 1996 vsak 27. januar uradno obeležuje kot dan spomina na žrtve holokavsta s komemoracijami po vsej državi. Današnje komemoracije v bundestagu se je udeležil predsednik izraelskega parlamenta Mickey Levy. Ta je v svojem govoru opozoril na današnje nevarnosti za demokracijo in dejal, da je ohranjanje spomina na holokavst pomemben del boja proti sovraštvu.

"Zdaj tukaj, med zidovi te stavbe, ki stojijo kot neme priče iz jekla in kamna, ponovno doživljamo krhkost demokracije in se ponovno spominjamo dolžnosti, da jo zaščitimo," je dodal.

V bundestagu je govor imela tudi Inge Auerbacher, ki je preživela holokavst. Opozorila je na ponovno širitev sovraštva do Judov v številnih državah sveta, tudi v Nemčiji. "To bolezen je treba čim prej pozdraviti," je dejala in požela aplavz številnih poslancev.

Generalni sekretar ZN Antonio Guterres je ob dnevu spomina na žrtve poudaril, da z grozo opazuje kako se ksenofobija in sovraštvo ponovno razraščata. "Le z ohranjanjem spomina na preteklost lahko zagotovimo prihodnost. Tisti, ki tiho sprejemajo sovraštvo, so sokrivi," je dejal.


"Zagotoviti je treba, da se zaničevanje človečnosti, iskanje grešnih kozlov in nasilje nikoli več ne bodo uporabljali kot politično orodje," je v izjavi na Facebooku poudaril avstrijski predsednik Alexander Van der Bellen.

"Naša volja in dolžnost je, da se spomnimo, da so ne le žrtve, temveč tudi storilci del naše družbe in da jih je ta družba oblikovala," je dodal in pri tem opozoril, da je edini način, da se poklonimo spominu na žrtve, odločno nasprotovanje antisemitizmu in rasizmu.

Avstrijski kancler Karl Nehammer je čas krutega nacističnega terorja označil za eno najtemnejših poglavij avstrijske in evropske zgodovine. "Še naprej se bomo borili proti vsem oblikam antisemitizma, saj v naši družbi ni prostora za sovraštvo," je zagotovil v svoji objavi na Facebooku.

V luči dneva spomina na holokavst je Svetovni judovski kongres (WJC) opozaril, da trenutna pandemija povečuje antisemitizem po svetu. "Pandemija deluje kot pospeševalec. Ljudje trivialno primerjajo holokavst s cepljenjem," je dejal predsednik WJC Ronald Lauder.

"Pod krinko domnevnih kritik pandemije je antisemitizem postal še bolj družbeno sprejemljiv in s tem še bolj nevaren," je bil kritičen Lauder.