Prva liga Telemach NK Radomlje NK Koper NK Tabor Sežana NK Olimpija NK Olimpija NK Mura NK Maribor NK Maribor NK Domžale NK Celje NK Bravo NK Aluminij 1. SNL

1. SNL, 13. KROG

Bravo dobil prvi gol po 450 minutah, Madžar osrečil Olimpijo

5

Celje Bravo | Foto Grega Valančič/Sportida

Trinajsti krog prve slovenske nogometne lige se je v ponedeljek končal z zmago Celja nad Bravom 1:0. Nogometaši Olimpije so v nedeljo premagali Tabor (1:0). Zmaje je prvič v sezoni vodil Dino Skender. Vodilni Koper je na krilih najboljšega strelca Maksa Barišiča s 3:2 premagal Domžale. Maribor je premagal Radomlje (1:0), Mura pa po preobratu strla odpor Aluminija (3:2).

Celje je premagalo Bravo z 1:0. Za Celjane je to šele četrta zmaga sezone, Ljubljančani ostajajo na drugem mestu. Celjani so imeli že v uvodnih treh minutah tri izvrstne priložnosti za gol. In to proti Bravu, ki je v uvodnih 12-ih tekmah prejel samo pet golov. V 15. minuti je z glavo streljel Sandi Ogrinec, a se ni zatresla niti celjska mreža. V nadaljevanju prvega polčasa so bili nevarnejši gostje iz Ljubljane, a streli Amarja Memića in soigralcev niso bili dovolj natančni. Strel Marka Španringa z velike razdalje pa je v 43. minuti s skrajnimi močmi v kot preusmeril vratar Celja Florijan Raduha.

Priložnosti enih in drugih so se vrstile tudi v drugem polčasu. Pri Celju je bil še posebej razigran mladi Danec Adam Jakobsen. Trener Celja Simon Sešlar je v zaključku tekme z menjavami še okrepil napad. Žan Medved je kmalu po vstopu v igro nevarno streljal, a prek gola. Deset minut pred koncem je pritisk Celja le obdrodil sadove. Zadel je kapetan Žan Zaletel. Vratar Brava Renato Josipović je dobil prvi gol po 450 minutah. Pet minut pozneje je imel Zaletel priložnost za še en gol.

Olimpija še zadnjič v Mandarićevi eri

Mladi hrvaški strateg Dino Skender, ki je na vročem stolčku v Stožicah nasledil Sava Miloševića, je novo poglavje pri ljubljanskem klubu odprl s tesno, a toliko bolj dragoceno zmago. Olimpija je na zahtevnem srečanju, v katerem so ji gostje iz Sežane povzročali nemalo težav (razmerje v strelih na gol je znašalo 12:12, izenačeno je bilo tudi v strelih v okvir vrat – 3:3), zmagala z 1:0 in se na lestvici povzpela na tretje mesto.

1 / 39

Ljubljanski klub bo v torek na klubski skupščini dobil novega predsednika. Milana Mandarića bo na odgovornem položaju nasledil Nemec Adam Delius. Tako se bo dvoboj med zmaji in češnjicami v zgodovino ljubljanskega kluba vpisal kot zadnji, na katerem je vloga prvega moža Olimpije še uradno pripadala 83-letnemu Američanu srbskih korenin. Zeleno-belim je zmago zagotovil madžarski novinec Marko Futacs, ki je v 53. minuti izkoristil podajo Mustafe Nukića in premagal Jana Koprivca. Za najlepšo potezo srečanja je poskrbel kapetan Timi Max Elšnik, ki je v 12. minuti z atraktivnim volejem z okrog 20 metrov zatresel stičišče prečke in vratnice. Gostje so po padcu Dina Stančića v kazenskem prostoru Olimpije ob stiku z Nejcem Vidmarjem sredi drugega polčasa zahtevali najstrožjo kazen, a je glavni sodnik Asmir Sagrković menil drugače. Odločitve ni spremenil niti po posvetu s sodniško ekipo VAR.

Olimpija Tabor
Sportal Skender začel novo poglavje pri Olimpiji z zmago

Maks Barišič v življenjski formi

Vodilni Koper bo na najvišjem mestu tudi po tem krogu. Kanarčki so v nedeljo v Domžalah zmagali s 3:2, junak dvoboja pa je bil dvakratni strelec za goste Maks Barišič, ki je v tej sezoni dosegel že devet zadetkov in je z naskokom najboljši strelec tekmovanja. Nogometaši v rumenem so se v 12. minuti sicer po strelskem prvenec Janeza Piška v tej sezoni razveselili vodstva, a je nato zablestel Barišič, ki se je v prejšnji sezoni po osmih letih vrnil iz Italije, in poskrbel za preobrat gostov.

Maks Barišič je v tej sezoni na gostovanju v domžalskem Športnem parku dosegel kar štiri zadetke. Dvakrat je zatresel mrežo Radomelj, dvakrat pa tudi Domžal. | Foto: Grega Valančič/Sportida Maks Barišič je v tej sezoni na gostovanju v domžalskem Športnem parku dosegel kar štiri zadetke. Dvakrat je zatresel mrežo Radomelj, dvakrat pa tudi Domžal. Foto: Grega Valančič/Sportida

Na začetku drugega polčasa je srbski napadalec Dejan Georgijević (nekaj minut pred tem je bil njegov zadetek po sporni akciji razveljavljen zaradi nedovoljenega položaja, ki ga v počasnem posnetku ni bilo zaznati) vrnil upanje dvakratnim državnim prvakom. Izenačil je na 2:2, a so jo gostje, ki so v Športnem parku v okvir domžalskih vrat usmerili kar osem strelov (Domžale na drugi strani pet), še enkrat zagodli Djuranovićevi četi. Osem minut pred koncem je komaj 17-letnega vratarja Lovra Štubljarja, sicer kadetskega reprezentanta, ki je v 34. minuti zamenjal poškodovanega Ajdina Mulalića, premagal Bede Osuji in poskrbel za sladko zmago Primorcev. Izbranci Zorana Zeljkovića, ki bo v kratkem prejel potrebno trenersko licenco za delo v 1. SNL, tako da Kopru ne bo več treba plačevati kazni NZS, so se tako razveselili že osme zmage v tej sezoni, Domžale pa ostajajo na skromnem osmem mestu.

Zoran Zeljković
Sportal Poslastica v Domžalah pripadla Koprčanom

Maribor upravičil vlogo favorita

V Ljudskem vrtu, kjer je v ponedeljek Kekova četa ostala praznih rok proti Rusiji (1:2), je pet dni pozneje NK Maribor upravičil vlogo favorita proti zadnjeuvrščenim Radomljam in se začasno povzpel na tretje mesto. Vijolice so bile nevarnejše, o čemer priča tudi razmerje strelov na gol (14:5), edini zadetek pa so dosegle v zadnji minuti prvega polčasa, ko je v polno zadel Hrvat Marko Alvir. Radomlje, ob odsotnosti kaznovanega trenerja Roka Hanžiča jih je v mestu ob Dravi vodil njegov pomočnik Amir Botonjić, so z obrambno igro namučile 15-kratne slovenske prvake, na koncu pa se jim načrt, da bi prvič v zgodovini 1. SNL v Ljudskem vrtu ostale neporažene, ni posrečil.

Radovan Karanović kot trener NK Maribor ostaja neporažen. | Foto: Grega Valančič/Sportida Radovan Karanović kot trener NK Maribor ostaja neporažen. Foto: Grega Valančič/Sportida

Maribor, ki ga do nadaljnjega vodi Radovan Karanović, je zmagal z 1:0. Strateg, rojen pred 53 leti v BiH, na vročem stolčku mariborskega kluba še ni izgubil, športni direktor Marko Šuler, ki išče primernega kandidata za novega trenerja Maribora, pa bi mu lahko ponudil možnost vodenja ekipe vsaj do konca jesenskega dela prvenstva. Po tekmi v Mariboru je kariero nogometnega sodnika sklenil Roman Glažar.

derbi Maribor Olimpija Radovan Karanović
Sportal Alvir spravil vijolice v dobro voljo

Sobotna poslastica v Fazaneriji pripadla Muri

Uvodno dejanje 13. kroga je pripadlo prvakom iz Murske Sobote. Nogometaši Mure so v prvoligaški poslastici, polni preobratov, premagali Aluminij s 3:2. Črno-beli so brez kaznovanega Matica Maruška in še vedno poškodovanega Luke Bobičanca strli odpor gostov iz Kidričevega sedem minut pred koncem, ko je mladi Afričan z nemškim državljanstvom Samsondin Ouro po natančnem strelu z razdalje popeljal Muro v vodstvo s 3:2 in se razveselil strelskega prvenca v 1. SNL.

Samsondin Ouru je s strelskim prvencem v 1. SNL poskrbel za zmago Mure. | Foto: Blaž Weindorfer/Sportida Samsondin Ouru je s strelskim prvencem v 1. SNL poskrbel za zmago Mure. Foto: Blaž Weindorfer/Sportida

Dvoboj se je začel z ekspresnim avtogolom gostov, ko je imel neverjetno smolo Chinwendu Johan Nkama. Žogo je želel izbiti proti sredini, a se mu je načrt ponesrečil, tako da je ta v atraktivnem loku zatresla mrežo njegovega moštva in premagala nemočnega Luko Janžekovića. Štajerci se niso predali, ampak po preobratu, v polno sta zadela Armin Đerlek in Rok Kidrič, povedli z 2:1. Mura je bila v tem obdobju nevarnejša, a je vseeno zaostajala, ko pa je Jan Gorenc v 73. minuti izenačil na 2:2, so se slovenski prvaki hitro vrnili v igro in nato po zaslugi zadetka Oura dočakali pomembno zmago, s katero so si okrepili samozavest pred četrtkovo evropsko tekmo z Rennesom.