REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Višje sodišče potrdilo: Janez Janša končno pravnomočno obsojen, kriv je razžalitve novinark, zastaranja ne bo!

Višje sodišče potrdilo: Janez Janša končno pravnomočno obsojen, kriv je razžalitve novinark, zastaranja ne bo!Obsojenec: Janez Janša. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Višje sodišče v Celju je na danes vendarle opravljenem naroku, navkljub odsotnosti obdolženca zadnji hip uspelo potrditi obsodbo Janeza Janše zaradi žaljivega tvita o novinarkah.

To pomeni, da je odhajajoči predsednik vlade končno pravnomočno obsojen na tri mesece pogojne zaporne kazni s preizkusno dobo enega leta.

Zanimivo je tudi, kako se je razpletla zgodba z detektivom, ki mu je dneve poskušal vročiti sodno pisanje – vabilo na sodno obravnavo.

Detektiv Janši namreč v večkratnih poskusih ni uspel vročiti vabila na obravnavo, zato je obstajala nevarnost, da bo ta odpadla, s čemer bi se Janša vnovič izognil odgovornosti in obsodbi, saj bi zadeva jutri zastarala.

Spomnimo, Okrožno sodišče v Celju je v primeru razžalitve novinark Mojce Šetinc Pašek in Eugenije Carl predsednika vlade Janeza Janšo februarja letos spoznalo za krivega in mu dosodilo tri mesece pogojne zaporne kazni s preizkusno dobo enega leta.

Janša je pritožbo vložil na zadnji možni dan, 13. maja. Novinarki sta nanjo takoj vložili odgovor in višje sodišče v Celju je 19. maja razpisalo pritožbeno sejo za danes, torej dan pred zastaranjem.

Glede na dejstvo, da je znano, da se Janša že vrsto let izogiba prevzemanju sodnih pisanj, ga je sodišče poskušalo na različne načine obvestiti o današnjem naroku, naposled celo z detektivom, a neuspešno.

Šele po večkratnem zvonjenju se je na oknu prikazala Janševa soproga Urška Bačovnik in detektivu zaupala, da njenega moža ni doma in da ga še več dni ne pričakuje na tem naslovu.

Tako davi vse do 9.30 ure ni bilo jasno, ali bo današnja obravnava sploh potekala. Janša se na sodišču prav tako ni prikazal, pooblaščeni vročevalec pošte pa je razkril, da mu je vabilo poskušal vročiti 19., 20., 22. in 23. maja.

Toda na domačem naslovu družine Janša ni bilo parkiranih vozil, ograja pa je bila priprta.

Prižgane so bile luči, iz hiše je bilo slišati zvoke...

Šele po večkratnem zvonjenju se je na oknu prikazala Janševa soproga Urška Bačovnik in detektivu zaupala, da njenega moža ni doma in da ga še več dni ne pričakuje na tem naslovu.

Sama je zavrnila prevzeti vabilo.

Naročila je vročevalcu, naj ga pusti v predalu.

Detektivu tako premierja niti včeraj ni uspelo uloviti ne doma ne na delovnem mestu – v kabinetu predsednika vlade na Gregorčičevi ulici v centru Ljubljane, navkljub dejstvu, da je imel Janez Janša včeraj javno napovedan dogodek ob 13. uri, objavljen na službenem profilu slovenske vlade.

Janša torej ni imel sekunde časa za prevzem sodnega vabila, medtem ko je samo včeraj za tvitanje porabil uro in 40 minut.

Kot je razvidno iz Maršal Twito – Sledilnika, je Janša včeraj objavil 61 tvitov, od tega jih je bilo 57 poobjavljenih, 3 pa poobjavljena z njegovim komentarjem.

Razvidno je tudi, da je kot top ključnike vse bolj osamljeni odhajajoči premier uporabil #Svoboda (ki ga uporablja za posmehljive komentarje na račun gibanja novega mandatarja Roberta Goloba), #OZN, #Požareport, razvpita Bojan Požar in kontroverzni desnosučni novinar Luka Perš ter stranka SDS pa sta bila med Janševimi top RT-ji.

Janšev zaupnik? Luka Perš. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Glede same današnje obravnave, ta je bila polna presenečenj, ker sodnemu svetu sprva ni preostalo drugega, kot da ugotovi, da vabilo Janši ni bilo izkazano in zato niso izpolnjeni pogoji, da bi se narok opravil.

Za preobrat je nenadoma poskrbel Janšev zagovornik Franci Matoz, ki je nato zagotovil, da je bil Janez Janša s pritožbeno sejo vsekakor seznanjen.

Konec vladavine, konec prijateljevanja? Hišni odvetnik prvaka SDS in Janez Janša. Vir: Twitter, posnetek zaslona

Izhajajoč iz tega dejstva je Matoz poudaril, da so izpolnjeni pogoji, da se današnja seja opravi.

V luči naštetih dejstev se je obravnava nadaljevala, pritožbeni senat pa je napovedal, da bo ob 13. uri sporočil svojo odločitev.

Tako je tudi bilo – senat Višjega sodišča v Celju je potrdil sodbo okrožnega sodišča, da je Janša kriv razžalitve novinark.

Matoz je napovedal, da bo na Vrhovno sodišče vložil revizijski zahtevek...

Eugenija Carl pa je svoje občutke strnila z objavo na Facebooku.

Vir: Posnetek zaslona

»Po šestih letih - zmaga! Pritožba Janeza  Janše  zavržena v celoti!

Prvostopenjska sodba-obsodba na tri mesece pogojne zaporne kazni zaradi razžalitve preživela na višjem sodišču in (še pravočasno) postala pravnomočna.

Tako so na socialnih omrežjih videli šefa rumenih jopičev na Slovenskem. Vir: Twitter, posnetek zaslona

Trajalo je, ampak to je sladka in pravična  zmaga. Za vse novinarke. Za vse ženske tega sveta. Za vse žrtve moških šovinistov. Za vse žrtve seksistov.

Nizkotne, zavržne žaljivke nimajo prostora nikjer, niti za gostilniškim šankom ne, kaj šele v javnem diskurzu. Kaj šele iz ust predstavnikov najvišjih državnih oblasti.«

Zastaranje se zaustavi, sodba pa je pravnomočna.

Zdaj je gotovo dejstvo, da bo do nastopa nove vlade, državo vodi povratnik.

Janša in njegova ničvredna ter hkrati izjemno vredna nepremičnina
Janša in njegova ničvredna ter hkrati izjemno vredna nepremičnina v Trenti. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

In tudi pravnomočni – obsojenec.

A to ni vse - čaka ga še sojenje v aferi Trenta, pa tudi razčiščevanje njegovih (ne)del v zadnjih dveh letih...

Morda pa se bo zgodil čudež in bo Janez Janša naposled spregledal, sestopil z nebeških višin in prevzel odgovornost za svoja zavržna dejanja.

Bo odstopil?

Z vrha vlade to - nekaj dni pred zamenjavo oblasti - najbrž ni za pričakovati.

Kaj pa z mesta voditelja stranke?

Ali pa bo breme obsojenega predsednika stranke prevalil tudi na pleča SDS?

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek