Agro Podjetnik

Zlatar, ki razvija ekološko kmetijo in trži hladno stisnjena olja

Raje kot z ročno izdelanim nakitom se Dejan Sukič ukvarja s pridelavo oljnic
Podporniki obveščajo
AGROBIZ
Podporniki obveščajo
Velika noč se bliža, domače dobrote vas čakajo v Mercatorju
Agrobiznis
Podporniki obveščajoPodpornik projekta Velika noč se bliža, domače dobrote vas čakajo v Mercatorju

Velike noči ni brez prazničnih dobrot – pirhov, šunke, hrena in potice

AGROBIZ
Podporniki obveščajo
Podeželje v mestu pred veliko nočjo
Agrobiznis
Podporniki obveščajoPodpornik projekta Podeželje v mestu pred veliko nočjo

V soboto, 23. marca, bo med 8. in 14. uro na Pogačarjevem trgu v Ljubljani dogodek Podeželje v mestu, kjer bodo kmetije ponujale svoje dobrote zs veliko noč.

AGROBIZ
Podporniki obveščajo
10 let uporabe Agrosola pri pridelavi hrena
Agrobiznis
Podporniki obveščajoPodpornik projekta 10 let uporabe Agrosola pri pridelavi hrena

Hren je nepogrešljiv na velikonočni mizi, a pridelava zahteva veliko ročnega dela, z uporabo foliarnega sredstva za krepitev fotosinteze Agrosol pa odpade precej ročnega dela pri pridelavi hrena

AGROBIZ
Podporniki obveščajo
Okvir pomoči: zaupajte nam svojo trajnostno zgodbo in sodelujte na razpisu
Agrobiznis
Podporniki obveščajoPodpornik projekta Okvir pomoči: zaupajte nam svojo trajnostno zgodbo in sodelujte na razpisu

Skupina NLB vabi podjetja, da do 10. marca prijavijo svoje trajnostne rešitve in se potegujejo za finančno podporo in bančne ugodnosti

Avtor
avtor
12.01.2022 15:29
Dopolnjeno: 12.01.2022 17:19
Čas branja: 6 min
Zlatar, ki razvija ekološko kmetijo in trži hladno stisnjena olja
»Leta 1910 sta moj praded in prababica kupila to kmetijo in se z Goričkega preselila na Štajersko. Praded je hodil na kasaške dirke, konji kasači so naša družinska dediščina, zanje skrbim iz veselja. Glavna pa so, seveda, ekološka hladno stisnjena olja. Moj največji cilj pa je prehod na biodinamično pridelavo in pridobitev certifikata Demeter,« pravi Dejan Sukič. Na sliki je z ženo. Foto: Barbara Remec

To je zgodba o mladem kmetu Dejanu Sukiču iz Gornje Radgone, ki je več let vodil svojo zlatarno in delal na družinski kmetiji. Da je ohranil zdravje, se je moral nečemu odreči – zmagala je kmetija. Trži ekološka hladno stisnjena olja in iz veselja vzgaja konje kasače, s tem pa ohranja družinsko dediščino.

Ekološka kmetija Sukič iz Gornje Radgone obsega tri hektarje gozda in 24 hektarjev obdelovalne zemlje, od tega je deset hektarjev že v ekološki obdelavi, 14 hektarjev pa je od lani v ekološki preusmeritvi. »Prej je oče na svoji polovici kmetije redil prašiče, sam pa sem svojo priložnost našel v pridelavi oljnic in hladno stiskanih ekoloških oljih,« pravi Dejan Sukič. Pred desetimi leti je svoj del kmetije, na kateri živi s svojo družino, starši in starimi starši, začel postopno preusmerjati v ekološko pridelavo.

Raje mlad kmet kot zlatar

Več let je najprej dopoldne ročno izdeloval nakit v svoji zlatarni, popoldne in zvečer pa je delo nadaljeval na kmetiji. »Ekološka zgodba se nam je tako dobro razvijala, da mi je za oboje primanjkovalo časa. Odrekel sem se nakitu in zlatarno zaprl ter se bolj posvetil zemlji, kmetovanju. Na kmetiji sem tudi zaposlen. Ta sprememba je bila nujna, saj sem od izčrpanosti pregorel,« razlaga Dejan Sukič.

Imajo svojo oljarno. Ekološko pridelujejo buče, sončnice, konopljo, oljno ogrščico, lan in riček za olje. Po količini je največ sončničnega olja. Ričkovo olje je priljubljeno, saj lajša želodčne in prebavne težave. Brez težav prodajo tudi druga olja, ponujajo tudi konopljin čaj, konopljine proteine in moko. Dve leti so poskusno pridelovali tudi črno kumino, a v našem podnebju ni dobro uspevala.

Neposredna prodaja

Žena po rojstvu otrok ni takoj dobila službe, olja in druge izdelke je začela prodajati na tržnici, krog kupcev je počasi rasel. Žena je zadnja leta v službi, na kmetiji pa razvijajo neposredno prodajo. »Lani so konvencionalno pridelana sončnična semena stala 60 centov za kilogram, vsaj evro pa ekološka, tri kilograme jih potrebujemo za liter olja. S ceno olja ne konkuriramo najugodnejšim ponudnikom v trgovinah, zato stavimo na neposredno prodajo. Jeseni smo na kmetiji odprli lepo urejeno prodajalno, na pokušnjo naših izdelkov želimo pripeljati čim več kupcev. Dobijo sveže stisnjeno olje, ki ga delamo sproti,« razlaga Dejan Sukič. Od ust do ust in na sejmih so pridobili kupce in jih ohranili. Kupce so našli med družinami z majhnimi otroki in ozaveščenimi kupci, ki praviloma imajo tudi višje dohodke. Za lažje trženje pripravljajo novo spletno stran kmetije.

Vzrejo prašičev opuščajo

Na njivah, ki so v ekološki preusmeritvi, so lani rasle črna detelja in metuljnice, na štirih hektarjih pa več vrst fižola. Zmanjšuje pridelavo žit, saj opuščajo vzrejo prašičev. V enem hlevu jih še imajo, a ko bo zmanjkalo domače krme, novih ne bo. Drugi hlev so že preuredili v skladišče.

Njihove posebnosti so konji kasači, edinstvena muzejska trgovina in ponudba edinstvene kulinarične izkušnje, pri kateri gosta popeljejo v zgodovino. »Leta 1910 sta moj praded in prababica kupila to kmetijo in se z Goričkega preselila na Štajersko. Praded je hodil na kasaške dirke, konji kasači so naša družinska zgodba, moj oče ni dirkal s konji, zanje skrbim iz veselja,« opisuje Dejan Sukič.

Ostali bodo butični in kakovostni

Med načrti omenja prenove strehe, novo sušilnico in nove kmetijske stroje. »Doslej se je kmetija razvijala s svojim denarjem, za nove naložbe pa bi radi pridobili tudi nepovratna sredstva,« razlaga Dejan Sukič. Kmetijo posodabljajo, želijo si zdrave rasti, a ne na sto hektarjev. »Radi bi ostali butični, prvi cilj je visoka kakovost izdelkov. Zagotovo bomo razvili še nekaj novih izdelkov. V desetih letih bi radi prešli na biodinamično pridelavo in pridobili certifikat Demeter,« napoveduje mladi gospodar.

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Več o temi
Kliknite + poleg oznake in se prijavite na obveščanje. S klikom na ime posamezne oznake preverite seznam člankov.
FINANCE
Tako se dela posel v kmetijstvu

V posebni reviji (Podjetno kmetijstvo) predstavljamo uspešne zgodbe s podeželja. Učijo nas, da je možno tudi v zahtevnih časih...

AGROBIZ
Agro Podjetnik
Z avtomatiziranim kokošnjakom run chicken villa zapuščajo Amazon
Agrobiznis
Agro PodjetnikPetra Šubic Z avtomatiziranim kokošnjakom run chicken villa zapuščajo Amazon

Podjetje Run Tiger je bilo med tistimi, ki so jim hekerji januarja blokirali profil na Amazonu, prodajo so preselili na druge spletne trgovine in lovijo cilj o petkratni rasti prodaje.

AGROBIZ
Agro Podjetnik
Predstavljamo finaliste izbora Najboljši agropodjetnik 2024
Agrobiznis
Agro PodjetnikPetra Šubic Predstavljamo finaliste izbora Najboljši agropodjetnik 2024

Zmagovalce v štirih kategorijah bomo razglasili 22. marca na 11. Agrobiznis konferenci v Ljubljani. Vabimo vas, da se nam pridružite in med prvimi čestitate nagrajencem.

AGROBIZ
Agro HI-tech
Spoznajte 20 perspektivnih startupov s področja agrobiznisa
Agrobiznis
Agro HI-techPetra Šubic Spoznajte 20 perspektivnih startupov s področja agrobiznisa

Razvijajo nadomestke za živalske antibiotike, tehnologije za učinkovitejšo pridelavo ob manjši porabi semen in gnojil, učinkovito namakanje in še marsikaj

AGROBIZ
Novice
Objavljen je letošnji razpis za mlade kmete
Agrobiznis
NoviceUredništvo Agrobiznisa Objavljen je letošnji razpis za mlade kmete

Vloge mladih kmetov na ta razpis sprejemajo od 25. marca do 7. junija, objavili pa so še tri druge razpise

AGROBIZ
Agro Podjetnik
(video) Spoznajte zmagovalce izbora Najboljši agropodjetnik 2024
Agrobiznis
Agro PodjetnikPetra Šubic (video) Spoznajte zmagovalce izbora Najboljši agropodjetnik 2024

Zmagovalci so linija vložnin Domače dobrote Metka, kmetija Pr' Matevž, butična sirarna Golden Ring in Loška zadruga.

AGROBIZ
Agro Podjetnik
Tako mlada kmetica uspešno vodi družinsko kmetijo pri Pragerskem
Agrobiznis
Agro PodjetnikPetra Šubic Tako mlada kmetica uspešno vodi družinsko kmetijo pri Pragerskem

Pri 30 letih je Brigita Hergan naredila svoje prvo bučno in sončnično olje, pri 39 letih pa dobila možnost za prevzem družinske kmetije.

AGROBIZ
Novice
Borut Florjančič, Zadružna zveza Slovenije: Čakamo na zeleno luč za medpanožne organizacije
Agrobiznis
INTERVJU
NovicePetra Šubic Borut Florjančič, Zadružna zveza Slovenije: Čakamo na zeleno luč za medpanožne organizacije

Medpanožne organizacije pripravljajo standardne klavzule o porazdelitvi vrednosti v verigi, vključno s tržnimi bonusi in izgubami, in se dogovorijo, kako bo zanihala cena vsem v verigi, ko bi se podražila gnojila in bi rejci imeli višje stroške s prirejo mleka.

AGROBIZ
Novice
Kmetje: V Ljubljani protesti, če do petka vlada ne sprejme naših zahtev
Agrobiznis
PROTEST KMETOV
NoviceJana Petkovšek Štakul Kmetje: V Ljubljani protesti, če do petka vlada ne sprejme naših zahtev 6

Med glavnimi zahtevami je umik obdavčitve plačil za območja z omejenimi oziroma težjimi pogoji za kmetovanje.