Foto: Saška Kolaković
Foto: Saška Kolaković

Toča je v okolici Črnomlja klestila pridelek v sadovnjakih, vinogradih, vrtovih in na poljih. Kot je za Televizijo Slovenija povedal povelnik Gasilske zveze Črnomelj Jože Vrščaj, so imeli na območju štiri intervencije ter 15 gasilcev na terenu. Največ težav so povzročile meteorne vode, ki so zalivale kleti stanovanjskih objektov. Intervencije so sicer zaključene, a je škoda nastala na posevkih, drevesih, avtomobil in še kje drugje.

Zaradi močnih padavin so morali odpovedati oziroma prilagoditi nocojšnji koncert na festivalu Črnfest, kjer je toča poškodovala oder in opremo.

Toča je padala tudi v okolici Slovenskih Konjic, na območju Postojne je nastala sodra. Veter je čez dan ponekod po državi dosegel do 70 kilometrov na uro.

Vremensko opozorilo ostaja v veljavi, saj je Slovenija še vedno obarvana oranžno. Ker so ponekod po Sloveniji v poznih večernih urah še možne močnejše krajevne nevihte, prometnoinformacijski center voznikom svetuje, da vožnjo prilagodijo razmeram na cesti in po potrebi ročno prižgejo luči, saj so zaradi večje količine padavin ter vode na vozišču zavorne poti daljše.

K previdnosti so pozvali tudi druge udeležence v prometu, med njimi tudi pešce, kolesarje, uporabnike skirojev, motoriste in ostale.

Neurja po Sloveniji tudi v petek

Odpravlje posledic četrtkovega neurja

Ljubljanski in kranjski gasilci odpravljajo posledice četrtkovega neurja. Gasilcem je vreme povzročalo težave tudi ponoči. Intervencijske službe so tudi danes pripravljene na nevihte z močnim vetrom, ki se že pomikajo z juga države proti severu.

Ljubljanski gasilci so bili zaradi silovitega neurja v četrtek do 22.00 aktivirani na več kot 200 krajev, trenutno sta aktivni še dve mesti, a še prejemajo klice na pomoč. Veter je podrl ogromno dreves, odnašal gradbeni material, zabojnike za smeti, panoje in prometno signalizacijo.

Veter je v Ljubljani odkril tudi del strehe porodnišnice in dveh poslovnih stavb. Sunki so v prestolnici presegali hitrost 100 km/h.

"Situacija je precej bolj umirjena, kot je bila včeraj. Danes smo opravili šest intervencij, imamo še nekatere klice. Delamo iz gasilske brigade Ljubljana, prostovoljne gasilske enote pa so v pripravljenosti, da se lahko malo odpočijejo in pripravijo materiale za morebitna nova posredovanja," je za TV Slovenija povedal Robert Okorn iz Ljubljanske gasilske brigade.

Novinarka TV Slovenija Alenka Bevčič je tudi poročala, da imajo gasilci zaradi nedelovanja sistema Spin veliko težav. Sistem namreč zaradi hekerskega napada že več dni ne deluje in lahko si pomagajo samo z lastno interno aplikacijo za obveščanje.

Tornada v Ljubljani očitno ni bilo

Pojavili so se namigi, da je, po fotografijah sodeč, v Ljubljani nastal celo tornado, a so vremenoslovci pojasnili, da ni bilo tega pojava – da bi bil, bi se moral vrtinec dotakniti tal.

"To je neki zametek tornada. Ob nevihtnih oblakih se lijakasti vrtinci spuščajo proti tlom. O tornadu govorimo, ko tak lijak, vetrovni stržen, že doseže tla in potuje po zemeljski površini in povzroča škodo. O tem poročil nismo dobili, tako da je vprašanje, ali je šlo za tornado," je za TV Slovenija pojasnil vremenoslovec Arso Brane Gregorčič.

Veter prevrnil zabojnik za testiranje za covid-19 v Stanežičah

Zdravstveni dom Ljubljana je sporočil, da je testiranje na covid-19 na vstopni točki v Stanežicah prekinjeno zaradi razdejanja vstopne točke v četrtkovem neurju. Med drugim je močan veter prevrnil zabojnik.

Na omrežju Twiiter so tudi sporočili, da v zabojniku ni bilo ljudi, ker v popoldanskih urah ne izvajajo testiranj.

V soboto bo testiranje na vstopni točki za odvzem brisov v Stanežičah potekalo nemoteno.

V Kranju podrto drevje poškodovalo več ljudi

Poleg Ljubljane so imele največ dela službe v Kranju, kjer so imeli gasilci največ opraviti z odkritimi strehami. Intenzivno delo z odstranjevanjem posledic se nadaljuje. Ponoči je delo oviralo vreme, je za Radio Slovenija povedal poveljnik gasilsko-reševalne službe Kranj Andraž Šifrer: "Okrog štirih ponoči je spet začelo močno deževati, veter je začel pihati in odkrival in odpihnil je tisto, kar smo začasno pokrili. Potem je voda začela zamakati. Trenutno pa še vedno poteka odstranjevanje posledic. Tisto, kar je trenutno urgentno, bomo nazaj pokrili, nekaj krovcev je že na terenu, odstraniti moramo še kakšno drevo."

Evakuacija stanovalcev ni bila potrebna. "Stanovalci lahko normalno živijo v svojih stanovanjih, razen, če bi bila kakšna težava z vodo v zgornjih nadstropjih. Vendar bomo tudi poskusili sanirati med intervencijo," je za TV Slovenija še pojasnil Šifrer. V Kranju je po poročanju novinarke TV Slovenija Nine Rozman na terenu okoli 40 gasilcev in komunalni delavci, ki imajo največ dela z odstranjevanjem drevja. Drevesa so namreč padala po cestah, avtomobilih in drugih objektih.

Kot je na Twitterju zapisala Slovenska vojska, je neurje povzročilo škodo tudi v kranjski vojašnici. Izruvanih je nekaj dreves in odkrit objekt v velikosti 800 kvadratnih metrov. Vojaki, nastanjeni v vojašnici, so ob pomoči gasilcev objekt začasno prekrili.

Odpravljanje posledic vremenske ujme se nadaljuje

Gorenjski policisti so na interventni številki 113 zaradi neurja in posledic neurja v četrtek sprejeli večje število klicev. V sedmih primerih so bile to prijave dogodkov z nastankom materialne škode, v petih pa prometne nesreče. V Lahovčah in Kranju je med vožnjo na dva avtomobila padlo drevo – voznik v Kranju je bil lažje poškodovan. V enem primeru je škodo na vozilu povzročila podrta prometna signalizacija, so sporočili s Policijske uprave Kraj,

V okolici Škofje Loke je kolesar zaradi močnega sunka vetra padel in se poškodoval, v kraju Gobovce pa je drevo zadelo motorista, ki je prevažal potnika. Oba sta se poškodovala. Policisti pozivajo k previdnosti na cestah in v gozdovih.

Tudi na Policijski upravi Celje so izpostavili težave v prometu, ki jih je povzročal močan veter. Zaradi dveh podrtih dreves je bil promet krajši čas oviran v Velenju. Podrti drevesi sta promet ovirali tudi na cesti Dravograd–Črneče in na Halarjevem bregu, na območju Šmarja pri Jelšah.

Na Prevaljah pa je začasna prometna signalizacija, ki jo je podrl veter, padla na osebno vozilo voznice, ki je pripeljala mimo, in ga poškodovala.