Utrujene Ljubljančane preigravala prehitra Koprčan in Jamajčan

Konec tedna prinesel prvi poraz zeleno-belih v 1. SNL. Spektakel v Murski Soboti po uri igre ustavil naliv. Bravo najboljši v Ljubljanski kotlini.
Fotografija: Olimpija je z golom Almedina ziljkića v prvem polčasu zasenčila Koper, v drugem pa jo je zdelala utrujenost. FOTO: Foto: Jure Eržen/Delo

Razigrani dvojec Maks Barišić, Kaheem Parris je v Stožicah zrežiral koprsko zmago s 3:1, s čimer je Koper ohranil stik za vodilnim Mariborom, ki je v 5. kolu po težki bitki premagal žilav Tabor. Muro je v boju za prvo zmago v sezoni ustavil močan naliv. Pri izidu 2:2 je bila tekma proti Radomljam prekinjena v 60. minuti. Bravo je z zanesljivo zmago v Domžalah postal najboljši klub iz Ljubljanske kotline, Celje tudi proti Aluminiju ni ujelo ritma. To je povzetek konca tedna v 1. SNL.

Stožiških prvih 45 minut ni namigovalo na koprski »cunami« v drugem polčasu. Zeleno-beli so bili bliže vodstvu 2:0 kot gostujoči rumeni izenačenju. Mihael Pavlović, Mustafa Nukić in strelec Almedin Ziljkić so izpeljali duhovito akcijo, ki je prinesla gol. Toda drugih 45 minut je bilo povsem v znamenju gostov.

»Igro smo postavili višje in igrali smo hitreje. Res pa je, da so se Ljubljančani utrudili,« je glavne značilnosti zasuka izpostavil gostujoči trener Zoran Zeljković, ki je imel v Koprčanu Barišiću in Jamajčanu Parrisu igralca z navdihom in s potezo več.

Maks Barišić (desno) je zasenčil kapetana Olimpije Timija Maxa Elšnika. FOTO: Foto: Jure Eržen/Delo

Naliv ustavil razburljivo poslastico

Prekmurci so v razburljivi uri dvakrat zaostajali – prvič že po 42 sekundah –, toda vselej ujeli tekmece, na začetku drugega polčasa pa je najboljši domači igralec Amadej Maroša, ki je bil podajalec za prvo izenačenje (prvi gol je dosegel Mitja Lotrič) in strelec za drugo, zastreljal še enajstmetrovko. Vratar David Šugić je z nogo ubranil njegov strel po sredini.

Glavni sodnik Alen Borošak je v 60. minuti poslal moštvi z igrišča, po dvajsetih minutah pa odpovedal tekmo zaradi povsem namočenega igrišča. Če bi tekma trajala 67 minut, bi bila tudi uradno potrjena z izidom ob prekinitvi, saj bi trajala dovolj dolgo za potrditev odigrane tekme. Termin nadaljevanja tekme bo znan pozneje, toda jasno je, da bo veliko težav, saj bo Mura tudi jeseni igrala v Evropi.

Ante Šimundža še ni dočakal prve zmage. FOTO: Blaž Samec/Delo

Vijolični iščejo strelskega plenilca

Mariborčani pod taktirko Simona Rožmana zmagujejo na malih tekmah, držijo vrh lestvice prve slovenske nogometne lige in v hodu iščejo najpomembnejši kamenček v mozaiku: strelskega plenilca, ki bi zabijal tudi proti enakovrednim ali močnejšim tekmecem. Resda so premagali Sežance, a zaradi zapravljenih priložnosti trepetali do zadnjih sekund, dokler prvega gola v vijoličnem dresu Marka Alvirja ni potrdil drugoligaški novinec Danijel Šturm.

»Športni direktor se na vse pretege trudi, da bi našel strelca,« je slikovito enega glavnih kratkoročnih kadrovskih ciljev, a tudi dolgoročnega, če ne bo hitre rešitve, odkril trener vijoličnih. Mariborčani z novo posadko vodilnih kljub štirim zmagam v domačem prvenstvu, a ob polomu v derbiju in dveh porazih v Evropi proti Hammarbyju, še ne vlivajo zaupanja pri lisjakih s širino znanja in izkušenj zunaj slovenskih meja. Tudi dvoboj proti vselej neugodnim Sežancem, ki še niso na ravni minule sezone in se poskušajo boriti z več slovenskimi, a še neizkušenimi fanti, je pokazal, koga najbolj pogreša vodja kadrovske politike Marko Šuler.

Sava Miloševića čaka še veliko dela, da bo uglasil Olimpijin orkester. FOTO: Jože Suhadolnik/Delo

Klasične devetice ni na obzorju, kaj šele naslednika Marcosa Tavaresa. Zadnji dragoceni strelec je bil Luka Zahović. Ko je igral, ni bil najbolj po okusu navijačev, zdaj, ko ga ni, se vidi, kaj pomeni mož, ki lahko zapravlja priložnosti, a jih tudi spreminja v gole.

Sežance so strli tudi srečno, prvi gol so zabili, ko je bil zunaj igrišča poškodovani Fahd Ndzengue. V finišu dvoboja je bilo jasno, da po odhodu Aljoše Matka na Švedsko ne morejo imeti le ene ter strelsko še ne razpoložene devetke v Roku Sirku.

Lekcija Brava za Domžalčane

Kraljestvo za strelca za najmanj 12, 13 golov, kaj šele 15 in več, bi dali vsi mariborski tekmeci. Posebej Domžalčani, ki se jim ponavlja že videna zgodba: slab ligaški start v sezono. Brez Daria Kolobarića so v napadu nemočni, toda alarm prižiga splošna nemoč, po kateri ni videti lahkega vzpona v vrh, kvečjemu nakazuje oster boj za obstanek.

Dvoboj Benjamina Markuša in Martina Kramarića je pripadel modremu Šiškarju. FOTO: Matej Družnik/Delo

Tudi ambiciozni Celjani se že spogledujejo s krizo in še iščejo strelca ali pa upajo, da se bo odprlo Žanu Medvedu. Ta zna zabijati gole, a je 1. SNL očitno še prezahtevna zanj. Bravu se je naposled prikazal strelec – 23-letni Istran iz Pulja Loren Maružin. Šiškarjem se je pridružil pozimi, spomladi se je spoznaval s SNL, zdaj, ko je Domžalčanom zabil dva gola, je postal prvi strelec lige s tremi goli.