Slovenija
Oglas

Vnetje mišic – Kako obvladati miozitis s fizioterapijo?

Ljubljana, 17. 10. 2023 12.17 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 7 min

Ali ste se kdaj vprašali, zakaj pride do bolečin v mišicah ali zakaj mišice izgubijo svojo moč? Vas zanima, kako odpraviti mišične bolečine s sodobno fizioterapijo?

Vnetje mišic, medicinsko imenovano kot miozitis, je kompleksen in pogosto nepoznan pojav, ki prizadene številne posameznike v vseh starostnih skupinah. Ta stanja se lahko pojavijo iz različnih razlogov, od nalezljivih bolezni do avtoimunskih motenj ali poškodb.

Miozitis predstavlja izziv tako za zdravstvene strokovnjake kot tudi za paciente, saj se lahko kaže na različne načine. "Ste vedeli, da lahko vnetje mišic privede do njihove oslabelosti in atrofije?

Pravilna diagnoza in ustrezno zdravljenje sta ključna za obvladovanje tega stanja ter preprečevanje morebitnih zapletov. V tem članku bomo raziskali vzroke, simptome in pomen fizioterapevtskega zdravljenja mišičnega vnetja.

Poleg tega vam bomo predstavili, kako v kliniki Medicofit uspešno vodimo paciente skozi proces okrevanja mišic, vse do brezskrbnega življenja brez omejitev. Ostanite z nami, da odkrijete, kako se spoprijeti s to zahtevno težavo in povrniti mišicam moč ter vitalnost.

Medicofit

Zakaj pride do vnetja mišic?

Miozitis, vnetje mišic, lahko nastane zaradi številnih različnih vzrokov. Najpogostejši med njimi vključujejo:

- Okužbe (bakterijske ali virusne)

- Učinki zdravil (statini – za zniževanje holesterola)

- Poškodbe mišic (prekomerna obremenitev)

- Avtoimunske bolezni

Pri avtoimunskem vnetju mišic je glavni krivec za bolezen bela krvna celica, imenovana limfocit, ki sicer služi zaščiti telesa pred okužbami z mikroorganizmi. Pri bolnikih z miozitisom pa se ti limfociti zmotijo in začnejo napadati zdrava mišična vlakna – to vodi v njihovo vnetje.

Po obdobju vnetja se mišična vlakna uničijo, kar vodi v utrujenost in mišično šibkost. S pravilnim pristopom fizioterapije vam lahko pomagamo pri obnovi mišične moči in vzdržljivosti ter izboljšati kakovost življenja.

Kakšne simptome povzroča miozitis?

Miozitis, bolezen vnetja mišic, pogosto prinaša simptome, med katerimi je najpogostejša oslabelost mišic. Ta oslabelost se razvija postopoma in na začetku morda ni očitna. Simptomi so odvisni od tega, katere mišične skupine so prizadete.

Tipična klinična slika vnetja mišic, vključuje:

- Mišična šibkost: Miozitis lahko oslabi prizadete mišice, kar vpliva na njihovo moč in funkcijo.

- Bolečina: Pogost simptom miozitisa je bolečina v prizadetih mišicah, ki se lahko razlikuje od blage do hude.

- Oteklina: Prizadete mišice so lahko zaradi vnetja otečene.

- Togost: Mišice so pogosto trde in napete zaradi mišičnega vnetja.

- Povišana telesna temperatura: Pri nekaterih ljudeh bolezen povzroči povišano telesno temperaturo in splošno slabo počutje.

- Rdečina in občutljivost: Koža nad prizadetimi mišicami se lahko obarva rdeče in postane občutljiva na dotik.

Kombinacija teh simptomov se lahko zelo razlikuje od osebe do osebe, kar lahko oteži postavitev diagnoze. Vendar pa lahko z ustrezno obravnavo in prilagojenim fizioterapevtskim programom pomembno izboljšamo vaše simptome, povečamo gibljivost in zmanjšamo neprijetne bolečine.

Medicofit

Kako diagnosticiramo in zdravimo mišično vnetje?

Miozitis, vnetna bolezen mišic, se lahko pojavi v različnih oblikah in prizadene celotno telo, kar oteži postavitev diagnoze.

Bolniki z vnetjem mišic običajno poročajo o oslabelosti mišic, zlasti v mišičnih skupinah blizu trupa. To je nekaj, kar lahko zaznamo in ocenimo s preprostim fizičnim pregledom, kjer določimo stopnje oslabelosti mišic.

Diagnostični krvni testi lahko pokažejo visoke ravni mišičnih encimov, kar kaže na poškodbe mišičnih vlaken. Prav tako obstajajo specifični krvni testi za avtoprotitelesa, ki se pojavijo pri bolnikih z vnetnimi miopatijami.

Zdravnik lahko naroči tudi dodatne preiskave, kot so MRI ali ultrazvok ter elektromiografija (EMG) za pridobitev informacij o poškodbah mišic.

Najzanesljivejši način za postavitev diagnoze vnetja mišic ostaja mišična biopsija, ki lahko pokaže natančne vnetne spremembe v mišičnem tkivu. Po postavljeni diagnozi je ključno, da čimprej

Kako pa poteka zdavljenje? 

Zdravljenje vnetja mišic vključuje uporabo zdravil, ki zavirajo imunski sistem in pomagajo obvladati imunski odgovor, ki je odgovoren za nastanek vnetja mišic.

Na začetku se običajno predpišejo kortikosteroidi, ki hitro pomagajo umiriti vnetje. Glede na vaše stanje pa lahko zdravniki priporočijo tudi dodatna zdravila za zatiranje imunskega sistema.

Medtem ko zdravila delujejo predvsem protivnetno, pa vam lahko fizioterapija in strukturiran program vadbe pomagata pri povrnitvi mišične moči, kar prispeva k celovitemu in hitrejšemu okrevanju. Kako poteka zdravljenje v kliniki Medicofit vam predstavljamo v nadaljevanju.

Celostno zdravljenje vnetja mišic v kliniki Medicofit

Klinika Medicofit vam ponuja celostno zdravljenje vnetja mišic, ki ne le odpravlja neprijetne simptome, ampak tudi obravnava osnovne vzroke bolezni.

Skozi strokovno znanje in vrhunsko oskrbo vam bomo predstavili, kako lahko ponovno odkrijete moč in gibljivost svojih mišic ter si povrnete kakovost življenja.

Diagnostični pregled

Pričetek fizioterapevtskega zdravljenja se začne s ključnim korakom - fizioterapevtskim diagnostičnim pregledom. Ta natančen postopek, ki ga izvaja naš diagnostik, odpira vrata k ašemu okrevanju. Poglejmo, kako poteka ta diagnostični proces:

Začnemo z anamenstičnim pogovorom, kjer se z diagnostikom pogovorite o svojih simptomih, trajanju težav, morebitnem napredovanju, ter dejavnikih, ki bi lahko prispevali k mišični oslabelosti in bolečinam.

Sledi natančen telesni pregled, kjer skozi inspekcijo in palpacijo preverimo stabilnost sklepov, iščejo se mišične kontrakcije, vizualne spremembe, občutljivost mišic na dotik in gnetenje, ter znake morebitnega vnetja.

Z ocenjevanjem obsega gibov sklepov pri pasivnih in aktivnih gibih razkrijemo morebitno omejenost gibljivosti, ki je pogosta pri vnetju mišic.

Pomemben del diagnostičnega procesa zajema oceno mišične moči, kar omogoča ugotoviti morebitne pomanjkljivosti v moči mišic, vzdržljivosti in razmerju med mišicami.

V nekaterih situacijah lahko strokovnjak priporoči slikovno diagnostiko, kot je ultrazvok mišic ali magnetna resonanca, za dodatno diagnostiko.

Na podlagi diagnostičnega pregleda se oblikuje prilagojeno fizioterapevtsko zdravljenje, ki najbolje zadovolji vaše specifične potrebe.

Medicofit

Akutna fizioterapija

V akutni fazi zdravljenja se osredotočamo na vaše glavne težave, ki vključujejo vnetje mišic, bolečine in mišično oslabelost. Naš glavni cilj je izboljšati vaše trenutno počutje in zmanjšati napredovanje vnetja.

V okviru tega pristopa, se osredotočimo na krepitev oslabelih mišic, kar je ključno za ohranjanje mišične moči, ki vam omogoča večjo neodvisnost pri vsakodnevnih aktivnostih.

Prav tako pomembno je zmanjšanje bolečine. S posebnim poudarkom na zmanjšanju bolečine vas učimo tehnik obvladovanja bolečine, hkrati pa vam pomagamo izboljšati gibalne vzorce in telesno držo.

Raztezanje mišic igra pomembno vlogo pri preprečevanju napetosti, sproščanju mišičnih krčev in olajšanju bolečine.Poleg tega oblikujemo prilagojen program vaj, ki izboljšuje ravnotežje, koordinacijo, gibljivost in vzdržljivost glede na vaše potrebe.

V kliniki Medicofit uporabljamo le najsodobnejše naprave, kot so TECAR WINTECARE terapija, visoko-energijski SUMMUS laser, 6D action in visokotonska elektrostimulacija HiTOP, kar omogoča hitrejšo regeneracijo mišic in s povečanjem prekrvavitve pripomore k boljšemu celjenju.

Celovit pristop k zdravljenju, ki ga izvajamo, je zasnovan z namenom izboljšanja vašega trenutnega počutja in večje neodvisnosti pri vsakodnevnih aktivnostih. Skupaj bomo premagali izzive, povezane z vnetjem mišic, in se osredotočili na vaše optimalno počutje.

Postakutna kineziologija

Po koncu akutne faze zdravljenja se prične kineziološka faza, kjer si prizadevamo, da vašim mišicam povrnemo polno moč in optimalno funkcijo. To obdobje ima ključno vlogo pri vašem okrevanju in bo popolnoma preoblikovalo vaše počutje.

V tem obdobju se osredotočamo na izvajanje specializirane kineziološke vadbe, ki je usmerjena v izboljšanje stabilnosti, mišične moči in povratek polne gibljivosti. 

Skupaj bomo postopno napredovali in vključili kompleksnejše funkcionalne vaje, ki bodo pripomogle k zmanjšanju tveganja za poškodbe.

Vse vadbe potekajo pod natančnim strokovnim nadzorom ter se prilagajajo vašim zmožnostim in napredku. Naši strokovnjaki vam zagotavljajo varnost in učinkovitost pri vadbi.

V kliniki Medicofit si z vso predanostjo prizadevamo za vaše popolno okrevanje. Z našo specializirano kineziološko vadbo bomo pomagali obnoviti vašo mišično moč, gibljivost in stabilnost, s čimer bomo skupaj dosegli vaše cilje in premagali mišično vnetje.

Medicofit

Preventivna kinezioterapija

Miozitisi predstavljajo zapletene bolezni vnetja mišic, ki zahtevajo izredno dolgotrajno rehabilitacijo. Pri kliniki Medicofit smo oblikovali poseben postrehabilitacijski program, ki ima ključno vlogo pri vašem dolgoročnem zdravju.

Naš preventivni program se osredotoča na krepitev celotnega telesa in ohranjanje mišične moči. Fizična aktivnost dokazano pripomore k umirjanju vnetja v telesu in vam bo pomagala ohranjati nadzor nad vašo boleznijo.

Verjamemo v celostno zdravljenje in vas vodimo skozi vse faze rehabilitacije vnetja mišic, z namenom, da skupaj dosežemo svobodno gibanje brez bolečin.

Zavedamo se, da zdravljenje vnetja mišic zahteva čas in predanost. S pomočjo našega programa bomo skupaj zagotovili, da se vaše mišice okrepijo in ohranijo zdravje na dolgi rok.

VAŠA POT DO NOVEGA ŽIVLJENJA!


Viri in literatura

Alexanderson H. Exercise in Myositis. Curr Treatm Opt Rheumatol. 2018;4(4):289-298. doi: 10.1007/s40674-018-0113-3. Epub 2018 Nov 23. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6299050/

Carstens, P. O., & Schmidt, J. (2014). Diagnosis, pathogenesis and treatment of myositis: recent advances. Clinical and experimental immunology, 175(3), 349–358. https://doi.org/10.1111/cei.12194

Interna medicina (6. izd., p. XXXVIII, 1693). (2022). Medicinska fakulteta; Buča.

Tieu J, Lundberg IE, Limaye V. Idiopathic inflammatory myositis. Best Pract Res Clin Rheumatol 2016;30:149–68.

Schmidt, J., & Müller-Felber, W. (2023). Myositis: von der Diagnose zur Therapie [Myositis: from diagnosis to treatment]. Der Nervenarzt94(6), 510–518. https://doi.org/10.1007/s00115-023-01490-8 

Urbano-Márquez, A., Casademont, J., & Grau, J. M. (1991). Polymyositis/dermatomyositis: the current position. Annals of the rheumatic diseases50(3), 191–195. https://doi.org/10.1136/ard.50.3.191 

 

Naročnik oglasa je Spletnik d.o.o.

  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou