Drugi športi

Tim Gajser dodal v zbirko še en naslov in nova priznanja za uspešno delo

Ljubljana, 04. 01. 2023 08.23 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Športno leto 2022 je bilo spet tudi leto Tima Gajserja. Najboljši slovenski in v zadnjem obdobju tudi najboljši motokrosist na svetu se je v letu, ki se je izteklo, še četrtič v karieri povzpel prav na vrh elitnega razreda MXGP, skupno pa ima pri šele 26 letih že pet naslovov svetovnega prvaka.

Potem ko sezona 2021 ni bila tista, ki bo šla v njegovo zgodovino kot ena boljših, je letos zgodba povsem drugačna. Že pozimi je napovedal, da je pozabil na poškodbe in težave iz leta pred tem. In napovedi je zelo hitro spremenil tudi v rezultate.

V sezoni 2021 se je ob koncu razvil razburljiv troboj, v katerem je ob poznejšem svetovnem prvaku Jeffreyju Herlingsu in Romainu Febvreju Gajser ostal tretji. Letos je bilo povsem drugače, končala se je, vsaj za Tima Gajserja, že sredi avgusta. Takrat je na dirki na Finskem že s šestim mestom zbral dovolj točk, da ga nihče več ni mogel premagati.

V bogato statistiko je takrat še ne 26-letnik (rojstni dan ima v začetku septembra) že zapisal število pet za štiri skupne zmage v razredu MXGP (2022, 2020, 2019 in 2016) in lovoriko iz MX2 leta 2015. Ni pa še bilo konec zmag, saj je osvojeni naslov Gajserja povsem sprostil, do konca sezone je še dvakrat zmagal. Tako da tudi po tej plati ni bilo dvoma, kdo je najboljši.

Zdaj ima 38 zmag v kraljevskem razredu, deset v sezoni 2022 (Turčija, Francija, Indonezija, Nemčija, Italija, Latvija, Trentino, Argentina, Lombardija in Velika Britanija).

"Letošnja sezona je bila zelo naporna. Čeprav imam že nekaj izkušenj in sem osvojil že peti naslov svetovnega prvaka, pa je bila zadnja sezona nekaj posebnega. Na zadnjih dirkah nisem bil najboljši, čutil sem veliko pritiska, ne toliko od drugih, bolj od samega sebe. Moje vožnje niso bile popolne, a se je trdo delo med zimo obrestovalo, celoten trud pa je bil poplačan z naslovom svetovnega prvaka," je na sprejemu v Mariboru, ko so njegovi navijači spet bučno pokazali, koliko jim pomeni, dejal najboljši motokrosist na svetu.

Pokoronska sezona 2022 je bila sicer precej posebna. Začela se je neobičajno zgodaj, že februarja, med sezono pa so še nekajkrat prilagajali koledar in odpovedali nekaj dirk. Med drugim zaradi vojne v Ukrajini tudi rusko v Orljonoku.

Moto športnik leta Tim Gajser
Moto športnik leta Tim Gajser FOTO: Aljoša Kravanja

A vsi ti obrobni dejavniki Gajserja niso zmedli. Nizal je zmage in druge uvrstitve pri vrhu ter začel hitro nabirati prednost v seštevku sezone. Kmalu se je tudi pokazalo, da pravih tekmecev v tej sezoni pravzaprav ni. Kajti smola, ki je slovenskega asa obilno spremljala v sezoni pred tem, je udarila po dveh najbližjih tekmecih.

Lanski svetovni prvak Herlings se je namreč že med pripravami na sezono 2022 poškodoval in nazadnje vrnitve sploh ni bilo. Le malo bolje se je godilo Febvreju, ki je prav tako začel poškodovan, a se je sredi sezone le vrnil.

Tim Gajser
Tim Gajser FOTO: AP

Tako je imel Gajser za najbližja tekmeca mlada aduta Jorgeja Prada in Maxima Renauxa. Do avgusta, ko je nato padla odločitev o prvaku, si je slovenski dirkač nabral tudi že 125 točk naskoka. Za nekaj bolj zanimivih bojev so v zadnji tretjini sezone poskrbeli prebujeni Jeremy Seewer, Brian Bogers in Glenn Coldenhoff. A njihovi posamični prebliski so bili premalo, zaostanek so le začeli topiti, že na Finskem pa je Gajser pokazal, da ne bo dovolil presenečenj.

Pet naslovov prvaka je Gajserja na večni lestvici najboljših motokrosistov vseh časov potisnilo še malo bolj navzgor. V skupnem seštevku naslovov v vseh razredih je zdaj na četrtem mestu (pred njim so le Belgijec Stefan Everts z desetimi, lani upokojeni Italijan Antonio Cairoli z devetimi in Belgijec Joel Roberts s šestimi). Samo v najmočnejšem razredu pa jih imata Everts in Cairoli po sedem, Belgijec Roger De Coster pa pet.

Gajserju je po koncu sezone ostalo razmeroma veliko časa tudi za druge aktivnosti. V premoru med sezonama je med drugim na Japonskem obiskal matično tovarno Honde, ki njegovo ekipo oskrbuje z dirkaškimi pripomočki, in se na lastne oči prepričal, kako nastane njegovo tekmovalno orožje. Hkrati pa je, kar seveda ni bilo kakšno posebno presenečenje, podpisal novo pogodbo. Podrobnosti Honda ni razkrila, jasno je le, da bo sodelovanje večletno.

Pokazal pa je, da se ne znajde dobro le na razritem in pogosto blatnem terenu, oblečen v dirkaški kombinezon. Ob izteku leta si je moral večkrat nadeti tudi elegantna oblačila, saj so se priznanja in nagrade kar vrstile.

V glasovanju za športnika leta, najvišjem takšnem priznanju v Sloveniji, je sicer končal "le" na petem mestu, pred njim so bili Kristjan Čeh, Tadej Pogačar, Žan Kranjec in Luka Dončić. A je svetovni prvak po drugi strani že dolga leta dobitnik nagrade za motošportnika leta v Sloveniji.

Pravzaprav bi lahko to priznanje poimenovali kar "nagrada Tima Gajserja", saj jo je dobil osmič zaporedoma. Zanj je to predvsem potrditev dobrega dela skozi celotno sezono in motivacija za naprej. Gajser je že napovedal glavni cilj sezone 2023, ki je seveda jasen: obramba naslova svetovnega prvaka.

Pa še eno priznanje je dobil Gajser. Novembra ga je predsednik Borut Pahor odlikoval z zlatim redom za zasluge, ki so ga takrat poleg njega prejeli še potapljačica Alenka Artnik, kolesar Tadej Pogačar in nekdanja judoistka Urška Žolnir Jugovar. Vsi so red prejeli za izjemne športne dosežke, uveljavljanje Slovenije na svetovnem športnem prizorišču in navdih ljudem.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.