Zaposleni v Narodnem muzeju se ograjujejo od sporne razstave

Zaposleni v Narodnem muzeju Slovenije so se danes s pisno izjavo ogradili od, kot so navedli, nestrokovnih in neetičnih praks pri postavitvi sporne razstave Popotovanja. Umetniška zbirka družine Boljkovac. Zaradi razstave je sicer že odstopil direktor muzeja Pavel Car, policija pa je uvedla preiskavo.

Zaposleni v Narodnem muzeju so ostro obsodili zlorabo ustanove.  Foto: Daniel Novakovic/STA
Zaposleni v Narodnem muzeju so ostro obsodili zlorabo ustanove.  Foto: Daniel Novakovic/STA

LJUBLJANA > Postavitev razstave je koordiniral vodja muzejskega numizmatičnega kabineta Andrej Šemrov.

Zaposleni v Narodnem muzeju so tudi ostro obsodili zlorabo ustanove in muzejske stroke, ki je po njihovi oceni povzročila veliko škode ugledu Narodnega muzeja Slovenije in slovenski muzejski oziroma galerijski stroki. Izrazili so tudi pričakovanje, da bodo pristojne službe raziskale morebitne sporne postopke in zaščitile integriteto zaposlenih v muzeju.

V Narodnem muzeju Slovenije bi morali 8. junija odpreti razstavo, ki sicer ni bila v programu muzeja, obljubljala pa je vrhunska svetovna imena slikarstva: Pabla Picassa, Edgarja Degasa, Henrija Matissa, Henrija de Toulouse - Lautreca, Joana Miroja, Josepha Williama Turnerja, Edvarda Muncha, Kazimirja Maleviča, Marca Chagalla in druge.

Ker se je pojavil dvom o avtentičnosti del in tudi certifikatov in se je glede tega vnela burna javna razprava, na ministrstvu pa so prejeli tudi več zaskrbljenih pisem, so v muzeju odprtje razstave po sestanku direktorja Carja na ministrstvu tik pred zdajci odpovedali. Direktor muzeja je na dan predvidenega odprtja dejal, da so se v muzeju odločili, da ni čas za odprtje razstave, da pa sam verjame v avtentičnost del. Dan pozneje je odstopil z besedami, da je bil naiven, saj da je vodenje razstave zaupal napačni osebi. Policija je preiskavo začela 10. junija.


Najbolj brano