Gospodarstvo

'Soočamo se z viharjem vseh viharjev'

Ljubljana, 08. 09. 2022 21.30 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
Tadej Grešovnik
Komentarji
4

Pred nami je "vihar vseh viharjev" – Evropa se mora pripraviti in odzvati na negotove razmere na pobesnelih energetskih trgih. S temi nič kaj vzpodbudnimi besedami je šefe največjih slovenskih elektrodistributerjev nagovoril generalni sekretar evropskega združenja Eurelectric. Prekinitev dobave plina je premešala karte tudi na trgu električne energije, višjim cenam se tako ne bomo mogli izogniti, ugotavljajo slovenski distributerji.

Če se šefi elektrodistribucijskih podjetij že leta ukvarjajo z zelenim prehodom, pa je letos v luči energetske krize in pomanjkanja še pomembnejše vprašanje, kako sploh zagotoviti zadostne količine energije. "V tem trenutku se soočamo z 'viharjem vseh viharjev'. To zimo se bomo morali zoperstaviti izzivom, kot jih doslej nismo poznali," je napovedal generalni sekretar evropskega združenja Eurelectric Kristian Ruby.

Nagovor šefa evropskega združenja na Bledu ne vliva optimizma. Rusi zapirajo pipe in še naprej stiskajo v kot Evropo, ki je tako iz dneva v dan bolj odvisna od električne energije. 

"No, mi lahko vsekakor ljudi pomirimo, da distribucijski sistem bo delal, bo opravljal svojo nalogo. Seveda tudi računam, da bomo ljudje nekako stopili skupaj v teh časih in da bomo vsi tudi na neki način varčevali, da bomo čim bolj obzirni, če bo prišlo do res hude zime in pomanjkanja plina," je dejal predsednik uprave Elektra Ljubljana Aleksander Zupančič.

Plin je močno zamajal tudi trg električne energije, tako prvi mož Elektra Celje Boris Kupec. Kako torej omejiti prenapihnjene cene elektrike? "Kar se tiče omrežnine, to je temeljni vir distribucijskih podjetij, lahko zagotovim, da se ta v letošnjem letu in naslednjem letu ne bo dvignila. Zagotovo je pa večja težava s ceno električne energije," je dejal.

Pri čemer pogreša aktivnejše vključevanje Evropske unije, ki bo, tako Kupec, morala sprejeti konkretne ukrepe. Šef Elektra Gorenjska Ivan Šmon na drugi strani opozarja: Slovenija kljub krizi, katere del smo, ne sme opustiti dolgoročnih ciljev. Še naprej moramo graditi zeleno prihodnost. "Čeprav mogoče danes že nekoliko zaostajamo s to infrastrukturo, ki jo moramo zagotovit, da bo ne vem možno na vsaki strehi priključit sončno elektrarno," je še dodal.   

Tudi s samooskrbo lahko, tako Šmon, v določeni meri odgovorimo na visoke cene energentov na svetovnih trgih.

  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

mario7
11. 09. 2022 12.05
+1
Isti nateg kot K19
Sajeta5
11. 09. 2022 08.56
+1
Naj se nekdo sprehodi po trgovinah, polne so odprtih hladilnikov, ki porabijo enormne količine elektrike, kar seveda ne bi, če bi taisti hladilniki imeli vrata, pa Europark je osvetljen kot božična jelka, pa cerkve, pa spomeniki, pa ulična razsvetljava... oni pa vidijo rešitev v tem, da naj so ljudje na mrzlem.... pa v energetskem lockdownu, da povečajo brezposelnost in trajno uničijo slovensko industrijo. Kaj se kdo vpraša, kdo bo vplačeval v zdravstveno in pokojninsko blagajno?
Jon Bacek
09. 09. 2022 09.35
+5
EU bi morala biti povezana s plinovodi na čim več mestih ter tako manj odvisna od političnih razmer. Ursula von Layen (ali bolje ZDA) ne dovoli ruskega plina, istočasno za to krivi Rusijo. Kje je pamet? Ursula bo uničila gospodarstvo EU!
ivcekivcek
09. 09. 2022 08.54
+7
Sončni vihar zaradi Merklovske neumnosti in EU politike, čim ceneje in čim večji dobički. Že leta 2010 so nam tupili da smo preveč odvisni od Rusije. Da je treba nabavo plina porazdelit, graditi terminale. Celo Trump je opozarjal, nenehno. Vedeli so kako razmišlja Putko. Ampak najlažje je spat v obilju dokler traja.