Jayson Tatum je poskrbel za nepozaben trenutek v TD Gardnu. Foto: AP

Celticsi so sredi tretje četrtine povedli s 84:69. Po 36 minutah so imeli 11 točk naskoka (96:85). Na začetku zadnje četrtine so Netsi z delnim izidom 17:2 prišli do preobrata (98:102). Najboljši strelec tekme Kyrie Irving (39 točk) je bil neustavljiv. 45 sekund pred koncem je zadel trojko za vodstvo Brooklyna (111:114).

Kyrie Irving se je razigral v zadnji četrtini, ko je dosegel 18 od 39 točk. Naposlušal se je številnih žaljivk navijačev Bostona. Nekatere so bile zelo neokusne. Foto: AP

Po minuti odmora je Jaylen Brown znižal na 113:114. Kevin Durant je zgrešil trojko iz težkega položaja 15 sekund pred koncem. Trener Bostona Ime Udoka se ni odločil za zadnjo minuto odmora, kjer bi pripravil odločilni napad. Gostitelji so skušali ujeti Netse nepripravljene in uspelo jim je. Marcus Smart je na levi strani nakazal met za tri točke, a se je odločil za podajo do Tatuma, ki je s polaganjem prehitel sireno in poskrbel za veliko navdušenje v TD Gardnu.

Dragić po dobri predstavi v končnici štiri minute na klopi
MVP zadnjega evropskega prvenstva Dragić je devet točk dosegel v drugi četrtini, v tretji je zadel edino trojko, nato pa ga je trener Steve Nash štiri minute in pol pred koncem tekme zamenjal s Sethom Curryjem, ki ni bil razigran (3/7 iz igre, 1/4 za tri). Dragić se je vrnil 45 sekund pred koncem.

Durant je zgrešil kar 15 metov (9/24 iz igre, 1/5 za tri), prispeval je 23 točk in izgubil šest žog. Ima še veliko rezerve pred drugo tekmo, ki bo v noči s srede na četrtek prav tako v TD Gardnu. Blake Griffin in LaMarcus Aldridge sploh nista stopila na parket.

Boston je dobil skok s 43:29. Center Al Horford je pobral 15 odbitih žog. Junak večera Tatum je bil najboljši strelec Celticsov z 31 točkami, Brown jih je zbral 23, Smart pa 20.

"V tretji četrtini nismo bili zbrani. Iz garderobe smo prišli brez energije in Boston si je priigral lepo prednost. Odlično smo se odzvali, povedli smo v zadnji četrtini, a na koncu to ni bilo dovolj za zmago. Res škoda," je na novinarski konferenci povedal Dragić.

Tatum ob pisku sirene zagotovil zmago Bostonu
Goran Dragić je bil tretji najboljši strelec Netsov. Foto: AP

"Zelo slabo smo začeli drugi polčas. Zelo sem zadovoljen, da smo se uspeli vrniti v igro. Veliko stvari bo še treba popraviti pred drugo tekmo v sredo," je povedal trener Nash.

Tatum: Boljšega razpleta si ne morem predstavljati
"S Smartom sva se le pogledala. Takoj je vedel, da mi mora podati. Res je odlično podal. Boljšega razpleta si ne morem predstavljati. Zmaga ob pisku sirene na tekmi končnice v domači dvorani," je bil navdušen Tatum, ki je prvič v karieri odločil tekmo ob pisku sirene. Zadnji košarkar Bostona, ki je odločil tekmo v zadnji sekundi, je bil legendarni Paul Pierce leta 2010 proti Miamiju.

Robinson z rekordnimi osmimi trojkami zrežiral gladko zmago Vročice
Na uvodni nedeljski tekmi je Miami odpravil Atlanto s 115:91. Duncan Robinson je zadel osem trojk iz devetih poskusov in postavil klubski rekord končnice. Jimmy Butler je dosegel 21 točk, P. J. Tucker pa 16, zadel je vse štiri mete izza črte. Pri Hawksih je imel zvezdnik Trae Young katastrofalno strelsko popoldne na Floridi. Obramba Vročice je še posebej pazila na ostrostrelca, ki je tokrat popolnoma odpovedal (1/12 iz igre, 0/7 za tri). Tudi Bogdan Bogdanović je zgrešil vseh osem metov iz igre.

Miami je imel 19 točk naskoka že ob odmoru (59:40), nato pa je naskok povišal na 86:60 in zadnja četrtina je bila le še formalnost, priložnost so dobili rezervisti.

"Od prve minute je Miami igral zelo agresivno. Moram pohvaliti njihovo obrambo. Mislim, da nam lahko uspe napredovanje v naslednji krog, če se bomo hitro zbrali za drugo tekmo," je povedal Young.

"Miami je igral na precej višji ravni. V garderobi smo se pred tekmo pogovarjali, da je to končnica, kjer moramo igrati agresivno. Pokazali so nam, kako se tekmuje v končnici," je bil razočaran trener Atlante Nate McMillan.

Giannis Antetokounmpo je na začetku zadnje četrtine prejel dve osebni napaki v napadu. Grk je v končnici igral s petimi osebnimi napakami. Foto: AP

Prvaki z odlično obrambo zaustavili zvezdnike Chicaga
Milwaukee je premagal Chicago s 93:86. Prvaki so se izkazali z izvrstno obrambo, v zadnji četrtini so Biki dosegli le 15 točk. Iz igre so metali le 6/28, izza črte pa 1/12.

MVP lanskega finala Giannis Antetokounmpo je prispeval 27 točk in 16 skokov. Nikola Vučević je zbral 24 točk, a je zgrešil kar 18 metov iz igre (9/27), tudi Zach LaVine (6/19 iz igre) in DeMar DeRozan (6/25 iz igre) sta bila razglašena. Gostje so zgrešili kar 30 metov izza črte (7/37).

Prvaki so povedli z 32:16, v prvem polčasu so nadzorovali potek srečanja v Fiserv Forumu. Biki so se razigrali v tretji četrtini, ko so z delnim izidom 13:0 prevzeli vodstvo (64:69).

Alex Caruso je s polaganjem minuto in pol pred koncem napovedal napeto končnico (87:86), vendar Chicago do konca tekme ni dosegel niti točke več. Brook Lopez je povišal na (89:86), nato pa sta Jrue Holiday in Khris Middleton potrdila zmago s prostima metoma. To je bila 17. zmaga Bucksov na zadnjih 18 medsebojnih tekmah.

Chris Paul bo čez tri tedne dopolnil 37 let. V končnici je odigral že 130 tekem, manjka pa mu šampionski prstan. Najbližje je bil julija lani, ko je Pheonix v finalu vodil z 2:0 v zmagah. Foto: AP

Veteran Paul nasul Pelikanom 30 točk
Chris Paul je 19 od 30 točk dosegel v zadnji četrtini, Phoenix pa je ugnal New Orleans s 110:99. Najboljša ekipa rednega dela Lige NBA je blestela v prvem polčasu, obramba je bila granitna in Pelikani so bili ob odmoru že v izgubljenem položaju (53:34).

V tretji četrtini se je New Orleans razigral in znižal na 79:71. V zadnji četrtini je 36-letni Paul zadel tri trojke in nanizal 11 točk v dveh minutah in pol.

Trener Pelikanov Willie Green je bil pomočnik Montyja Williamsa v lanski sezoni, ko se je Phoenix drugič v zgodovini kluba uvrstil v veliki finale. Zapravil je vodstvo z 2:0 v zmagah proti Milwaukeeju in motiv je letos še večji.

Valančiunas zbral 25 skokov
New Orleans, ki je v dodatnih kvalifikacijah izločil San Antonio in LA Clipperse, je zbral kar 20 skokov več (35:55). Jonas Valančiunas je ujel 25 odbitih žog, 13 skokov v napadu je veliko več od celotne ekipe Phoenixa (5).

Vzhod, 1. krog:
MIAMI (1) – ATLANTA (8) 1:0
115:91 (23:17, 39:26, 27:20, 29:31)
Robinson 27 (8/9 za tri), Butler 21 (9/15 iz igre), Tucker 16 (4/4 za tri), Lowry 10, Strus 9, Vincent 8, Adebayo in Herro po 6, Yurtseven in Dedmon po 5, Martin 2; Gallinari 17, Hunter 14, Collins in Wright po 10, Young (1/12 iz igre, 0/7 za tri) in Huerter po 8, Bogdanović 6 (0/8 iz igre, 0/4 za tri), Wright in Luwawu Cabarrot po 5, Okongwu in Dieng po 3, Mays 2.

BOSTON (2) – BROOKLYN (7) 1:0
115:114 (29:28, 32:33, 36:25, 19:29)
Tatum 31 (9/18 iz igre, 3/7 za tri) in 8 podaj, Brown 23, Horford (15 skokov) in Smart (4/9 za tri) po 20, G. Williams in White po 7, Theis 4, Pritchard 3; Irving 39 (12/20 iz igre, 6/10 za tri), Durant 24 (9/24 iz igre, 1/5 za tri), Dragić 14 (6/11 iz igre, 1/3 za tri, prosti meti 1/1), 5 skokov in 1 podaja v 26 minutah, Claxton 13, Se. Curry 9, Drummond 8, Brown 5, Mills 3, Griffin in Aldridge nista igrala.

MILWAUKEE (3) – CHICAGO (6) 1:0
93:86 (34:21, 17:22, 23:28, 19:15)
G. Antetokounmpo 27 (10/19 iz igre) in 16 skokov, B. Lopez 18, Holiday 15, Middleton 11, Portis 10 in 12 skokov, Matthews 6, Carter in Connaughton po 3; Vučević 24 (9/27 iz igre, 2/10 za tri) in 17 skokov, Lavine (6/19 iz igre, 2/10 za tri) in DeRozan (6/25 iz igre) po 18, White 12, Caruso 7, P. Williams 5, Thompson 2.