Veliko mladih živi v digitalnem svetu, kjer si izmenjujejo različne vsebine. Izjemno priljubljeno je družabno omrežje TikTok, kjer vsebina sega od nedolžnih posnetkov plesa žal pa tudi do nevarnih izzivov. Žrtev enega izmed viralnih izzivov je postal tudi 12-letni Archie. Zgodba se za britanskega dečka ni končala dobro, saj je izgubil boj za življenje. Nevarni izzivi pa ne krožijo le izven Slovenije.

Kot je za nas pojasnil Marko Puschner, iz Točke osveščanja o varni rabi interneta Safe.si, ki deluje v okviru Fakultete za družbene vede ljubljanske univerze, ugotavljajo na delavnicah Safe.si, da je TikTok najbolj priljubljen med mlajšimi najstniki, predvsem osnovnošolci. Njegova priljubljenost pa se še povečuje, tudi med starejšimi. Trenutno je sicer med najbolj priljubljenimi družabnimi omrežji pri nas.

Najstniki preizkušajo svoje meje

Kot je za nas pojasnil Puschner, so mladi, predvsem najstniki, v življenjskem obdobju, ko se še iščejo, spoznavajo in preizkušajo različne stvari in svoje meje. “Poleg tega se skušajo uveljaviti v svojem socialnem krogu in iščejo svoje mesto. Izzivi so eden izmed načinov, kako iskati in preizkušati svoje meje, se uveljaviti med vrstniki in dobiti potrditev vrstnikov,” je še dodal.

Spletni izzivi predstavljajo tudi obliko zabave, ki je lahko produktivna, če gre za pozitivne izzive, pri katerih se mladi naučijo novih veščin.

“Priljubljenost nevarnih izzivov je posledica preizkušanja lastnih meja in vrstniškega pritiska, v smislu ‘si upaš’. Večina se teh izzivov sicer ne loteva, ker znajo pravočasno oceniti nevarnost, posamezniki pa se jih lotevajo z namenom, da bodo pridobili določen ugled med vrstniki (sošolci, prijatelji), ali pa sledilci na družabnem omrežju. Je pa res, da velik del najstnikov, ki uporablja družabna omrežja, spremlja posnetke nevarnih izzivov in se o njih pogovarja”.

Nevarni je le manjši del izzivov

Niso vsi izzivi, ki krožijo na TikToku in drugih družabnih omrežjih, nevarni. Številni med njimi so ustvarjalni, pozitivni: bralni izzivi, družbenokoristni izzivi, plesni izzivi, kuharski izzivi in tako dalje. Le manjši del je takšnih, ki so življenje ogrožajoči, ali pa se pri njih lahko poškodujemo.

TikTok skuša take izzive pravočasno odstraniti: “Se je pa treba zavedati, da pri številnih izzivi, predvsem tisti, ki vsebujejo plese, telovadne vaje ipd. obstaja nevarnost poškodovanja, če pride do nezgode”. Zato na Točki osveščanja o varni rabi interneta Safe.si, ki deluje v okviru Fakultete za družbene vede, svetujejo, da naj posameznik takšne izzive vedno izvaja v družbi še nekoga, ki bo lahko priskočil na pomoč v primeru nezgode.

Algoritem TikToka deluje na zelo agresiven način

Puschner je poudaril, da ima pri širjenju nevarnih izzivov zelo pomembno vlogo algoritem. TikTokov algoritem za prikaz vsebin deluje tako, da uporabniku zelo agresivno ponuja sorodne vsebine vsebinam, ki si jih je že pogledal. Zato se posameznik, ki ga zanimajo na primer določeni spletni izzivi, hitro seznani še s številnimi drugimi. Pogosto algoritem začne ponujati vedno bolj skrajne in tudi nevarne izzive.

Kaj lahko naredijo starši in kakšne omejitve ima aplikacija?

Starši se morajo zavedati, da če njihov otrok uporablja družabna omrežja, in sicer katera koli, ne le TikTok, da bo prihajal v stik z zanj neprimernimi vsebinami in vsebinami, ki predstavljajo tveganje. Tega v praksi ni mogoče preprečiti: “Zato je ključna pravilna vzgoja za internet, ki se mora začeti tisti trenutek, ko se otrok prvič sreča z napravami z zasloni in internetom”. Najbolj pomemben je zaupanja vreden odnos v povezavi z internetom, ki se vzpostavi s stalnimi odkritimi pogovori o tem, kaj se otroku dogaja pri uporabi interneta in družabnih omrežjih in opozarjanjem na tveganja, s katerimi se srečuje.

Ključno je, da starši otroke naučijo prepoznavati tveganja in nevarnosti, s katerimi se otroci srečujejo pri uporabi družabnih omrežij in pravilnih odzivov nanje.

Sicer TikTok video posnetke oziroma objave, ki prikazujejo nevarna dejanja, označi z opozorilnim napisom. Prav tako ne dopuščajo posnetkov, ki kakorkoli nagovarjajo k ogrožanju življenja ali nevarnim dejanjem. “Žal pa ni povsem uspešen pri odstranjevanju takšnih posnetkov, zato so stalno prisotni,” je še dodal strokovnjak.

O spletnih izzivih so na Safe.si pripravili uporabne vsebine skupaj z drevesom odločanja, ki so na voljo na tej povezavi. Letos so za starše pripravili tudi nov priročnik o varni rabi interneta z naslovom “Vzgoja za internet”, ki vsebuje ključne informacije o tem, kako otroke pripraviti na varno uporabo interneta. Priročnik je v elektronski obliki dostopen na naslednji povezavi.