Turista v Luksorju v Egiptu. Foto: AP
Turista v Luksorju v Egiptu. Foto: AP

"Lahko končamo s covidom-19 kot svetovno zdravstveno grožnjo, in to lahko storimo še letos," je dejal Tedros Adhanom Ghebreyesus izvršnemu odboru agencije Združenega naroda (ZN) za zdravje. Vendar pa si bodo morale za dosego tega cilje države bolj prizadevati za zagotovitev enakopravnega dostopa do cepiv in zdravljenja, slediti virusu in njegovim novim različicam ter ohranjati določene omejitve, je opozoril.

WHO že več mesecev zahteva od držav, da storijo več za pospešitev razdeljevanja cepiv v revnejših državah. Obenem pa poziva vse države, naj do sredine letošnjega leta cepijo vsaj 70 odstotkov svojega prebivalstva.

Ghebreyesus: Smrt na vsakih 12 sekund zaradi posledic okužbe s covidom

Sorodna novica WHO: Mogoče je, da se Evropa premika proti nekakšni končnici pandemije

Preveč ljudi, ki potrebujejo cepivo, ostaja necepljenih. To prispeva k pospeševanju prenosa koronavirusa, podaljšuje pandemijo in povečuje verjetnost pojava novih različic.

Polovica od 194 držav članic WHO-ja ni dosegla cilja, da bi do konca leta 2021 cepila 40 odstotkov svojih prebivalcev, v Afriki pa več kot 85 odstotkov ljudi še ni prejelo niti enega odmerka cepiva, je dejal Tedros.

"Če ne bomo nadomestili zaostanka, preprosto ne bomo mogli končati pandemije," je opozoril. "Prejšnji teden je bilo v povprečju vsake tri sekunde potrjenih 100 primerov okužb, vsakih 12 sekund pa je nekdo izgubil življenje zaradi covida-19," je dodal.

Omikron pospešil širjenje okužb

Za posledicami covida-19 je od konca leta 2019, ko se je prvič pojavil, umrlo več kot 5,5 milijona življenj, število primerov pa je na rekordno raven dvignila nova različica omikron.

Odkar so o omikronu pred devetimi tedni prvič poročali iz Južne Afrike, je bilo prijavljenih več kot 80 milijonov primerov okužb, kar znaša več okužb kot v letu 2020. Zdi pa se, da omikron povzroča lažjo obliko bolezni kot prejšnje različice, saj eksploziji primerov okužb ni sledilo povečanje števila smrtnih primerov.

Pojavile se bodo nove različice

Tedros je dejal, da se bo moral svet naučiti živeti s covidom-19. "Naučiti se bomo morali obvladovati virus s trajnostno in celostno strategijo za akutne bolezni dihal," je dejal in poudaril, da je nevarno domnevati, da bo omikron zadnja različica virusa.

Se pomikamo proti koncu pandemije?
V WHO-ju vidijo luč na koncu predora