Bautista z novo zmago še povečal prednost v skupnem seštevku

Portimau, 09. 10. 2022 15.49 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
T.Š., N.M.
10

Na Portugalskem se je nadaljevalo dogajanje dirkaškega vikenda. Najprej je bila na sporedu krajša superpole dirka, kjer so si mesta na stopničkah razdelili glavni favoriti, zmagal je Toprak Razgatlioglu, drugi je bil Alvaro Bautista, tretji Jonathan Rea. Na popoldanski dirki je v ospredje stopil Bautista, drugi je bil Razgatlioglu, tretji pa ponovno Rea.

SBK Portugalska
SBK Portugalska FOTO:

V sobotnih kvalifikacijah je bil najhitrejši Jonathan Rea, vodilni dirkač v točkovanju boja za naslov prvaka Alvaro Bautista je bil zaradi kazni uvrščen šele na deveto mesto. To Italijana ni oviralo na dirki in se je na koncu prebil do drugega mesta, zmago pa je slavil turški dirkač Toprak Razgatlioglu, drugo mesto je zasedel Rea.

Sobotna dirka je bila skrajšana na 14 krogov zaradi dogajanja ob nesreči v razredu SSP300 in resnih poškodb glave Victorja Steemana, ki so ga prepeljali v bolnišnico s helikopterjem. Sledila sta dolg premor in zamuda, kar se tiče načrtovane ure začetka dirke, kar je dobro izkoristil aktualni svetovni prvak, ki se je veselil 27. zmage v karieri v tem razredu.

Superpole dirka turškemu dirkaču
Nedeljski razpored je na Portugalskem najprej ponudil superpole dirko in 10 krogov boja za zmago. Po treh krogih so bili na prvih treh mestih Razgatlioglu, Bautista in Rea, vendar so bile razlike majhne. Na polovici dirke se je omenjena trojica malce "odlepila" od preostanka, v boju za stopničke pa je Bautista prehitel Razgatliogluja štiri kroge pred koncem dirke. Po padcu je dirko predčasno končal Garrett Gerloff. V nadaljevanju pa se je turški dirkač znova prebil v vodstvo in ga nato ni izpustil več iz rok do konca dirke. Drugi je bil Bautista, tretji Rea, povsem enak vrstni red kot na sobotni dirki.

Glavna nedeljska dirka

Najhitreje se je v dirko podal Turek Razgatlioglu, toda že v prvem krogu ga je uspel prehiteti Jonathan Rea. Bautista je bil takrat na tretjem mestu. 14 krogov pred koncem je najhitrejši čas kroga postavil Bautista (1:40,647), kar je pomenilo, da najverjetneje pripravlja napad na prva mesta. V nadaljevanju je prišel pred oba dirkača, toda kasneje pristal na drugem mestu, za Reo. Do konca je bilo še 12 zanimivih krogov. V naslednjem krogu je prehitevanje izpeljal gladko in se prebil na prvo mesto. 10 krogov pred koncem se je pred Reo prebil tudi Razgatlioglu. Vroča bitka za zmago na zadnji dirki tega vikenda, fantastično dirkanje povsem na meji smo gledali ob zaključku dirke. Vrstni red prvih treh se do konca ni spremenil. Bautista je v zadnjih treh, štirih krogih vozil tako, da ga nihče ni uspel uloviti. Vse skupaj je okronal z novo zmago ter povečanjem prednosti v skupnem seštevku. "Zelo sem vesel, dobro sem dirkal, bolj kot za zmago, sem vesel, kako sem to dosegel," je ob koncu dejal Španec.

Toprak Razgatlioglu je zmagal na sobotni dirki v Portimau.
Toprak Razgatlioglu je zmagal na sobotni dirki v Portimau. FOTO: Superbike

V skupnem seštevku točkovanja za naslov prvaka je vrstni red točno takšen, kot je bila na drugi nedeljski dirki. Bautista je tako še vedno v vodstvu, drugi je po točkah aktualni prvak Razgatlioglu, tretji je Rea. Trojica ostaja v boju za najvišja mesta. Boj za naslov bo še zelo zanimiv, saj je na voljo še precej točk in preizkušenj, dirkače namreč po Portugalski čakajo še dirke na prizoriščih v Argentini, Indoneziji in Avstraliji.