Na obeh primorsko-ljubljanskih obračunih boljši ekipi iz prestolnice

Sežana, 24. 07. 2022 22.24 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 7 min

V drugem krogu slovenske nogometne prve lige sta se pomerila dva ljubljnaska in dva primorska kluba. Olimpija je v Sežani premagala tamkajšnji Tabor z 1:0, odločilni zadetek je že v 19. minuti prispeval Almedin Ziljkić. Nogometaši Brava pa so po zaslugi Almina Kurtoviča z enakim rezultatom premagali Koper. Najzanimivejša tekma drugega kroga pa je bila verjetno prav zadnja, na kateri je Mura pred domačimi navijači preobrnila zaostanek s 1:3 in na koncu Domžale premagala s 4:3.

Dvoboj v Sežani je bil pred prvim sodnikovim piskom poln neznank. Primorci so se dodobra okrepili pred tekmo z Ljubljančani, slednji pa so se morali pobrati po porazu sredi tedna v kvalifikacijah za konferenčno ligo v Romuniji. V vlogi favorita so bili Ljubljančani, ki so osvojili vse tri točke, nikakor pa s pred nadaljevanjem evropskih tekmovanj s predstavo niso prepričali na zelenici.

Zmaji so takoj razrešili vse dvome o razmerju moči in od prvega sodnikovega žvižga popolnoma zagospodarili na igrišču. Prvi je bil nevaren Svit Sešlar v četrti minuti, a nekaj prekratek po lepi podaji v kazenski prostor. Olimpija je še naprej pletla mrežo okrog obrambe Sežancev in bila nagrajena v 18. minuti.

Mustafa Nukič in Almedin Ziljkić sta izvedla lepo klasično dvojno podajo, po kateri je slednji sam po sredini ušel v kazenski prostor in matiral sicer zanesljivega Jana Koprivca.

Šele po golu so nekaj pogumneje zaigrali tudi varovanci Dušana Kosića. Priložnosti je bilo v nadaljevanju malo, morda velja omeniti poskus Maria Kvesića v 38. minuti, ki je imel na robu kazenskega prostora veliko prostora za strel, a ga izvedel slabo. V 43. minuti je bil nevaren Nukić, Koprivec pa se je izkazal z lepo obrambo. Najlepšo priložnost za domače je imel Tom Alen Tolić.

Kosić s Sežano na dveh tekmah še ni prišel do točke
Kosić s Sežano na dveh tekmah še ni prišel do točke FOTO: Damjan Žibert

V uvodu drugega dela je imel Nukić v 48. minuti priložnost, da po prekršku v kazenskem prostoru, Sežanci so burno protestirali, z bele točke poviša na 2:0, a je dvoboj mož na moža dobil Koprivec. Le dve minuti kasneje je v kazenskem prostoru Olimpije padel Adnan Zeljković, med obrambo ga je zadel vratar Matevž Vidovšek, a sodnikova piščalka je na drugi strani ostala nema.

Igra v drugem delu je bila enakovredna, gostitelji pa so bili celo bolj aktivni in borbeni, prave priložnosti pa so bile do končnice redke. Že v 53. minuti je iz dobrega položaja slabo zaključil Elvis Letaj, v 66. je zagrozil Tom Kljun, kljub ponesrečeni obrambi Vidovška pa je izid ostal nespremenjen. Takoj nato je z volejem na drugi strani po kotu poskušal Djordje Crnomarković, a streljal preko gola.

Gostitelji so nato vse stavili v napad. V 84. je resno zagrozil Nabil Khali, ki je spretno streljal na levi strani v kazenskem prostoru, žoga za morebitno izenačenje pa je šla tesno mimo leve vratnice. Na drugi strani je bil dve minuti kasneje zelo nespreten Timi Elšnik, še enkrat pa se je izkazal tudi Koprivec. Že v sodnikovem podaljšku pa je bil izenačenju blizu drugi Francoz Zacharie Iscaye, a je Vidovšek s parado Olimpiji rešil vse tri točke.

Statistika tekme Tabor Sežana - Olimpija

Bravo do prve zmage v sezoni

Uvod v novo sezono se je bolje izšel Koprčanom, ki so v prvem krogu zmagali, medtem ko je Bravo začel s porazom. Koprčani so imeli med tednom še prvo evropsko tekmo, na kateri se sicer ni izšlo po njihov željah, saj so na domačem terenu izgubili z Vaduzom. Danes pa je na koncu po razgibani predstavi, v kateri sta se izkazala oba vratarja, Bravo dosegel minimalno zmago. V zanimivem prvem polčasu ni manjkalo priložnosti. Bravo je bil boljši v uvodu, pozneje so Koprčani vzpostavili ravnotežje in imeli celo nekaj lepših priložnosti, a niso bili učinkoviti.

Domači bi lahko povedli že takoj na začetku, ko se je po samostojnem prodoru Luka Štor sam znašel pred vratarjem Adnanom Golubovićem, a se je slednji izkazal z obrambo. Podobno je bilo tudi v 18. minuti, ko je bil v nevarni akciji Ivan Šaranić, isti igralec je imel še eno priložnost le minuto pozneje, a je bila takrat zbrana koprska obraba in žogo izbila.

V nadaljevanju prvega dela so zapretili tudi gostje. Še posebej nevaren je bil Kaheem Parris. Najprej v 27. minuti, ko je njegov strel s petih metrov vratar Matija Orbanič ubranil, potem pa še v 37. in 41. minuti. Najprej je celo zatresel prečko, v nadaljevanju te akcije je vratar domačih ubranil še strel Anisa Jašaragića, nekaj minut zatem pa je bil sam tri metre od gola, a je bil spet prevelika ovira vratar.

Kaheem Parris
Kaheem Parris FOTO: Damjan Žibert

Na drugi strani je bil vratar Kopra Golubović v 34. minuti še enkrat na pravem mestu ob novem nevarnem strelu Štora, a je pred koncem prvega dela le klonil. Bravo je v 44. minuti izvedel hitro akcijo, po kateri je Šaranić dobro zaposlil Almina Kurtovića, ta pa je s kakšnih osmih metrov dosegel prvenec v prvoligaški konkurenci.

Nadaljevanje v drugem polčasu je bilo nato vendarle manj aktivno. Pobudo so sicer prevzeli Koprčani, ki so že do 69. minute opravili tudi vseh pet menjav, a spet niso bili učinkoviti. Prvo priložnost je imel Luka Šušnjara, a je Orbanič njegov strel z glavo ubranil, pozneje pa sta zapretila še Jašaragić in Parris.

Bravo se je v drugem polčasu pomaknil v obrambo in dobro pazil na tesno vodstvo. Koprčani pa so iskali vsaj izenačenje, v 84. minuti je za malo mimo gola meril Bede Osuji, že v sodnikovem dodatku pa še Andrej Kotnik, a je domači vratar žogo prek prečke odbil v kot.

Statistika tekme Bravo - Olimpija

Mura pred domačimi navijači pripravila pripravila preobrat

Domžalčani so domače tekmovanje začeli s točko v 1. krogu, Mura pa je za uvod na gostovanju pri Olimpiji kljub terenski premoči ostala praznih rok. Črno-beli so med tednom igrali tudi na evropskem prizorišču in na prvi tekmi z irskim St. Patrickom iztržili neodločen izid. Na koncu so danes po popolnem preobratu dosegli prvo domačo zmago.

Že v prvem delu sta ekipi prikazali zelo razgibano in všečno predstavo, po začetni premoči domačih pa so prvi del prepričljivo dobili gostje. Ti so imeli takoj na začetku priložnost po spodrsljaju Mure v obrambi, česar ga ni znal kaznovati Slobodan Vuk, hitrejši je bil vratar Mure Matko Obradović

Sledilo je obdobje domačega pritiska. Vratarja Domžal Ajdina Mulalića sta preizkusila Luka Bobičanec in Dardan Shabanhaxhaj, v 14. minuti pa so domači povedli. Matic Maruško je pred domžalskim kazenskim prostorom ukradel žogo tekmecem, akcijo je nadaljeval Bobičanec, ki je podal pred gol, tam pa je bil na pravem mestu Mirlind Daku. Vodstvo Mure pa bi lahko še povišal Maruško, ki pa je po kotu v 22. minuti zadel le prečko.

A Domžalčani so potrebovali le nekaj minut, da so ne le izenačili, ampak poskrbeli za preobrat. Za 1:1 je v 24. minuti poskrbel Janez Pišek; pred tem je po podaji Marka Strajnarja v kazenski prostor domači vratar žogo le odbil, Pišek pa je nato s kakšnih 18 metrov zatresel mrežo. Domači si še niso dobro opomogli po izenačenju, ko je padel še en zadetek. Po prostem strelu Arnela Jakupovića v 27. minuti je bil pred domačim vratarjem najhitrejši Strajnar in zadel z glavo.

Mura je v 29. minuti zapravila enajstmetrovko, potem ko je po prekršku nad Bobičancem slednji sam postavil žogo na belo točko, a jo poslal visoko prek vrat. V 37. minuti pa so gostje še enkrat s hitro akcijo izigrali domačo obrambo, do strela pa je s kakšnih 14 metrov prišel Jakupović in zadel.

A drugi polčas je poskrbel za še en zasuk. Gostje so se pomaknili v obrambo, domači pa so bili vse nevarnejši. Premoč so prvič v tem delu kronali v 61. minuti, ko je po podaji Žige Kousa še drugič na tekmi zadel Daku.

Težave za Domžalčane so se stopnjevale v 68. minuti. Po prekršku nad Maruškom, ki je bil sam pred vrati, je rdeč karton dobil Janez Pišek, domači pa še drugo enajstmetrovko na tekmi. V prvem poskusu je strel Dakuja vratar Mulalić ustavil, toda pred tem je prehitro zapustil golovo črto in Mura je dobila še tretji poskus. Tokrat je Bobičanec streljal bolje kot v prvem polčasu in izenačil na 3:3.

A Mura je iskala še več in pritisk v zadnjih minutah nazadnje tudi spremenila v popoln preobrat. Zrežiral ga je Amar Beganović, ki je v 90. minuti z desne strani natančno podal pred gol, Mulalić je žogo le odbil, a natančno na nogo Nikoli Petkoviću, ki mu s petih metrov ni bilo težko zadeti.

Statistika tekme Mura - Domžale

Prihodnji teden ekipo iz Sežane čaka gostovanje v Domžalah, Olimpijo dan kasneje mestni derbi z Bravom, Koprčane isti dan čaka domači obračun z državnimi prvaki iz Maribora, Mura pa bo gostovala v Celju.