Spomladanski program Filmskih nedelj in sobot v Lutkovnem se začenja konec tega tedna z dvojno brezplačno projekcijo kratkih filmov konzorcija Film in Maribor in bo potekal do 8. maja. Po poletnem premoru se bo nadaljeval od oktobra do decembra.

Spomladanski del prinaša osem mariborskih premier tujih in domačih filmov. "V program vključujemo slovensko produkcijo, ker je vsak film, produciran v Sloveniji, majhna zmaga," je na današnji novinarski konferenci povedala Mojca Pernat iz konzorcija Film in Maribor.

Eden od vrhuncev programa bo projekcija filma Prasica, slabšalni izraz za žensko režiserke Tijane Zinajić 20. in 26. marca, ki jo bo spremljal pogovor s filmsko ekipo.

Celovečerni premierni program bo 13. marca odprla z berlinskim zlatim medvedom nagrajena romunska satira Nesrečni fuk ali nori pornič, ki jo bo mogoče videti še 19. marca. V podobnem ritmu bodo nadaljevali vso pomlad: ob nedeljah ob 19. uri s premierami in sledečih sobotah ob enaki uri s ponovitvami.

Med drugim napovedujejo še filmsko priredbo zgodbe Harukija Murakamija Drive My Car, ki jo je na filmsko platno pretopil japonski režiser Ryusuke Hamaguchi, in kitajski animirani film Imej lep dan. Znova v program vključujejo tudi dokumentarne filme, in sicer Odpuščanje Marije Zidar in Odpotovanje Petre Seliškar.

Ob tem so pripravili celoletni abonma Zoetrop za otroke in vso družino. Zajema šest projekcij za ceno petih, darilo in filmskovzgojne dejavnosti, kot so spoznavanje optičnih igrač, delavnice nastajanja filma ter pogovori z avtorji in avtoricami.

Decembra lani so Filmske nedelje v Lutkovnem trikrat razprodale Veliko dvorano Lutkovnega gledališča Maribor (LGM). "Mislim, da je to jasno sporočilo, da ljudje potrebujejo prostor, ki je posvečen kakovostnemu filmu. Mestni kinematografi so se v zadnjem desetletju tako po Sloveniji kot Evropi močno uveljavili, saj je to prostor, ki ni namenjen prodaji in trženju, ampak umetnosti in kulturi," je povedal predstavnik konzorcija Žiga Brdnik.

Kot prednost takšnega prikazovanja filmov je izpostavil dodatne vsebine, kot so druženja in pogovori po projekciji, ki poglobijo filmsko izkušnjo. "V Mariboru tega v zadnjih nekaj letih razen redkih izjem nismo imeli, a očitno ljudje to potrebujejo in upamo, da je to korak k mestnemu kinu," je še dejal.

Rene Puhar iz Društva za razvoj filmske kulture je kot dodano vrednost projekta izpostavil sodelovanje med različnimi nevladnimi organizacijami na eni ter z občino in lutkovnim gledališčem na drugi strani. "To odpira širše kanale do občinstva in pripoveduje lepo zgodbo o sodelovanju med različnimi sferami," je dejal.

Po besedah direktorice LGM-ja Katarine Klančnik Kocutar je utečen program, kakršen so Filmske nedelje in sobote ter poletni Kino Minoriti, dobra osnova za prihodnji mestni kino. "Upamo, da se mogoče ta energija združuje v zavedanje, da v mestu nujno potrebujemo prostor, kamor lahko gremo pogledat kakovosten film," je dejala.

V konzorcij Film in Maribor so združene nevladne organizacije s področja filma, in sicer Društvo za razvoj filmske kulture, Zavod MARS Maribor, Pekarna Magdalenske mreže, Filmsko društvo Film Factory ter društvo za razvoj avdiovizualne kulture in medkulturnega dialoga Mitra.

Odkar se je pred petimi leti zaprl kino Udarnik, je Maribor brez mestnega kina. Občina je lani storila korak naprej in nabavila digitalni projektor, ki je zdaj nameščen v LGM-ju. Mesto za filmske programe se napoveduje v delu načrtovanega Centra Rotovž, ki so ga začeli graditi letos.