Slovenija

'Soočamo se z resno krizo izobraževanja, ki se poglablja'

Ljubljana, 23. 05. 2023 14.19 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Rebalans državnega proračuna ilustrira, da je odnos izvršilne oblasti do vzgoje in izobraževanja napačen, neustrezen in ne vodi k temu, da bi v Sloveniji lahko tudi v prihodnjih desetletjih zadržali kakovostno javno izobraževanje, je izpostavil glavni tajnik šolskega sindikata Sviz Branimir Štrukelj.

Štrukelj je v odzivu na predlog rebalansa državnega proračuna za leto 2023, ki ga bo DZ obravnaval v sredo, ocenil, da je trenutno izobraževanje v Sloveniji na ključni prelomni točki. V okviru predloga rebalansa so bile po navedbah Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz) zavrnjene praktično vse s pristojnim ministrstvom že usklajene izboljšave standardov in normativov za področje vzgoje in izobraževanja, kar kaže na nezadostno financiranje in neustrezen odnos do omenjenih dejavnosti.

Če oblast ne bo pokazala ustrezne senzibilnosti in se soočila z dejstvom, da se v državi soočamo z zelo resno in kompleksno krizo izobraževanja, ki se poglablja, lahko Slovenija v prihodnje zdrsne v evropsko povprečje ali celo v podpovprečje, je poudaril Štrukelj.

Branimir Štrukelj
Branimir Štrukelj FOTO: Luka Kotnik

Prepričan je, da na to kažejo tudi rezultati mednarodne raziskave o bralni pismenosti PIRLS 2021, v kateri je Slovenija zabeležila enega najvišjih padcev, prehitele pa so jo vse sosednje države. Pri tem je opozoril na nepripravljenost šolskih oblasti in vlade, da bi rezultate resno analizirale in ugotovile vzroke za padec. "Absolutno bi bilo treba izključiti možnost, da gre za prve znake splošnega padanja kakovosti izobraževanja v naši državi, da gre za začetek trenda, ki bi se lahko v naslednjih letih zgolj poglabljal," je prepričan.

Slovenija je v zadnjih 15 letih sistematično zniževala delež sredstev za javno vzgojo in izobraževanje in hkrati verjela, da se to ne more nikjer poznati, je prepričan Štrukelj. Če se vzgoje in izobraževanja ne financira ustrezno, se to po njegovih besedah pozna, a "zaboli takrat, ko je že prepozno".

Izobraževanje
Izobraževanje FOTO: Shutterstock

Predsednica Sindikalne konference predšolske vzgoje Sviz in predsednica glavnega odbora sindikata Marjana Kolar je ob tem v pisni izjavi kot najbolj problematično izpostavila dejstvo, da je ministrstvo za vzgojo in izobraževanje zavrnilo zahtevo sindikata po določitvi konkretnega datuma za odpravo začasnega povečanega normativa za dodatna dva otroka, katera lahko občina ustanoviteljica doda, če je ostalo izven vrtca veliko nevpisanih otrok.

Kot je zapisala, so se z začasnim ukrepom strinjali, a se je to možnost v večini občin uporabljalo kot predpisani normativ. Zdaj, ko se vpis v večini vrtcev zmanjšuje, pričakujejo, da se bo to vrnilo na dogovorjene normative. "Tako naj bi dogovor veljal v normalni državi," je Kolarjeva zapisala v izjavi.

Prepričana je, da spremembe, ki jih je Sviz predlagal, omogočajo bolj kakovostno delo, boljše počutje otrok in s tem posledično njihov zdrav razvoj. Pri tem je izrazila razočaranje, da bodo septembra začele veljati le tiste dogovorjene spremembe, ki nimajo finančnih posledic. Če se ne bo vpeljalo konkretnih sprememb na celotni vertikali izobraževanja, ne bo napredka. "Vzgojitelji in učitelji lahko dajejo od sebe prav vse, vendar ob odsotnosti finančne podpore to ne bo dovolj," je še zapisala.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (9)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

smuuki
24. 05. 2023 13.45
+1
Če kdo potem on ne bi smel pisniti besede. Odkar pomnim je prisoten na tem področju. Izsili vse kar si izmisli, vedno je po njegovo. A zdaj celo on spoznal, da je brcal v temo
Anion6anion
23. 05. 2023 19.26
+1
Kriza izobraževanja? Vsekakor, saj se učitelji ves čas pogovarjajo plači in stavki. Izobraževalni proces je nek nebodigattrba.
jodr
23. 05. 2023 17.39
+1
Štrukelj, tudi zaradi tvojega levičarskega pragmatizma se poglablja kriza v izobraževanju.
mr.poper
23. 05. 2023 16.39
+5
Štrukelj soočam se z resno krizo izobraževanja ---Do sedaj je pa bilo vse v redu nimaš pojma zakaj si kjer si Dve leti si bil tiho ker so ti prepovedali in si bil tiho Sedaj pa že eno leto trbencljaš nekaj v tri dni Štrukelj predlagaj da te zamenjajo bo to največji uspeh.
nur-amrabar
23. 05. 2023 16.34
+8
začnite delati vsaj 6 ur na dan učitelji!" nikoli ne boste dosegli delavca za trakom s 7,5 ure na dan!
zmerni pesimist
23. 05. 2023 16.11
+5
Tudi po tvoji zaslugi
zibertmi
23. 05. 2023 15.37
+5
vas izobraževanje in vse kar spada zraven,bolj malo skrbi.evrčki so vaša prioriteta,tako tvoja kot učiteljska.vsako leto več jamranja in daljše počitnice
zibertmi
23. 05. 2023 16.17
+5
ja mnogo bodo šolniki doma v naslednjem šolskem letu.a bodo oddelali vsaj 7 mesecev v letu ,delavnik pa okoli 4 ure dnevno
borjac
23. 05. 2023 14.47
+4
'Soočamo se z resno krizo izobraževanja, ki se poglablja', res je gospod Štrukelj, ali se zavedate vi in vsi sindikalisti, da morate misliti tudi na svojo soodgovornost v tej krizi izobraževanja, do sedaj od vas nismo slišali nič drugega kot plače, plače, plače............... kaj pa vaše delo ???? vi morate misliti tudi na to kako izboljšati vaše delo, slediti času, stalno nam dajete pod nos kako je vaše delo odgovorno, itd. ..... se vi Šolniki morate IZOGNITI SISTEMU DELA NA ŠOLAH, da tolčete kartice ob prihodu in ob odhodu, vmes pa odrajtate nekaj kar zadostuje za sindikalni minimum.