Nov režim že ta teden

VIDEO: Učenci odslej v nekaterih primerih brez karantene, a z vsakodnevnim testiranjem ...

S.R./G.G.
17. 1. 2022, 11.00
Posodobljeno: 17. 1. 2022, 13.33
Deli članek:

Pristojni so za ta teden predvideli nekatere novosti na področju odrejanja karanten ob visoko tveganemu stiku z okuženo osebo. Od srede bodo veljale dodatne izjeme od karantene, povezane zlasti z razmerami v zdravstvu, sociali ter vzgoji in izobraževanju.

Sašo Švigelj
Minister Poklukar in epidemiolog Mario Fafangel o spremembah pri odrejanju karanten.

Kot smo že poročali, je danes v veljavo stopila sprememba pri odrejanju karanten, v skladu s katero te ob vstopu v državo ni več mogoče predčasno prekiniti z negativnim izvidom PCR-testiranja. Pristojni so medtem večje spremembe pri odrejanju karanten, zlasti v izobraževalnih ustanovah in tudi na splošno, ko gre za osebe v stiku z okuženo osebo, napovedali za začetek tedna.

Minister za zdravje Janez Poklukar je sicer že prejšnji teden nakazal, da težave pri organizaciji pouka povzroča predvsem novo pravilo, da mora učitelj v karanteno, če je bil 15 minut v istem prostoru kot okužen učenec. Prej je bil ta čas postavljen pri 45 minutah. Pri Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) so medtem za STA pojasnili, da zaradi izrazitega porasta okužb s koronavirusom v šolah prihaja do zamikov napotitve v karanteno. Poudarili so, da prejete sezname visoko tveganih stikov obravnavajo po vrsti glede na čas prejema, ter napovedali, bodo vložili vse napore, da bo časovni zamik čim krajši.

Novosti na področju odrejanja karantene na današnji novinarski konferenci predstavljata Poklukar in predstojnik Centra za nalezljive bolezni na NIJZ Mario Fafangel.

Novosti pri izjemah

Poklukar je uvodoma ponovil izjeme pri odrejanju karantene, ki veljajo od 10. januarja. Med te so vključeni vsi, ki so že prejeli poživitveni odmerek, vsi, ki so covid-19 preboleli pred 10 dnevi in od takrat ni preteklo več kot 45 dni, ter vsi, ki so bili polno cepljeni in so hkrati covid-19 preboleli. Vlada je sicer na današnji dopisni seji že sprejela dodatne spremembe pri izjemah. V te bodo po navedbah ministra od srede naprej spadale tudi vse osebe, zaposlene v zdravstvu, sociali ter vzgoji in izobraževanju. V kolikor bodo v tesnem stiku z okuženo osebo, jim ne bo treba v karanteno, a se bodo morali sedem dni vsakodnevno testirati s hitrimi antigenskimi testi. Hkrati bodo morali na delovnem mestu nositi maske tipa FFP2. V kolikor bodo v tesnem stiku z okuženo osebo izven delovnega mesta, denimo v domačem okolju, bodo morali o tem obvestiti delodajalca.

Izjeme pri pouku

Med izjeme bodo uvrščeni tudi učenci, dijaki, študentje in udeleženci izobraževanja odraslih, ki so v tveganem stiku z okuženo osebo pri pouku, kadar je denimo okužba potrjena pri sošolcu ali sošolki. V tem primeru učenci ostanejo pri pouku, a se bodo morali v šoli vsakodnevno testirati s hitrimi antigenskimi testi. Bo pa moral celoten oddelek vseeno v karanteno, če bo v oddelku znotraj 14 dni okuženih več kot 30 odstotkov otrok. Enako bo veljalo za predšolske otroke, pri katerih sicer vsakodnevno testiranje ne bo potrebno. Kar zadeva maske tipa FFP2, ta ukrep velja zgolj za učitelje oziroma zaposlene v sociali, zdravstvu ter vzgoji in izobraževanju, ne pa tudi za otroke, je poudaril Poklukar. Dodal je še, da so z odlokom med drugim otrokom zagotovili 20 hitrih antigenskih testov za samotestiranje na mesec. Vsakodnevno samotestiranje sicer ni obvezno, če otroci izpolnjujejo pogoj prebolevnosti oziroma pogoj prebolevnosti v kombinaciji s cepljenjem, ali predložijo dokazilo o negativnem rezultatu hitrega antigenskega testa, ki ni starejši od 24 ur od odvzema brisa, poroča STA. Samotestiranje se sicer šteje tudi za izpolnjevanje PCT-pogoja za udeležbo v glasbeni šoli, obšolskih dejavnostih in pri kolektivnem uresničevanju verske svobode.

Kot je še poudaril Poklukar, imajo večjo težo izjeme, ki so v veljavo stopile 1. januarja. Učitelju, ki denimo spada med izjeme iz tistega sklopa, v karanteno seveda ni treba. Poklukar je pojasnil, da želijo s spremembami zagotoviti predvsem, da bodo lahko najbolj ranljivi deli družbe, kot sta sociala in zdravstvo, še naprej normalno delovali.

Sašo Švigelj
Poklukar je dejal, da zaenkrat v veljavi ostajajo ukrepi iz četrtega vala epidemije.

Dokler vztraja omikron ...

Fafangel je opozoril, da bo v naslednjih dneh številu okužb še visoko. Ključno pa je stanje v bolnišnicah, kjer so razmere zaenkrat stabilne. »Pritisk je še velik, a je v primerjavi z valom delte razlika očitna«, je dejal Fafangel, skratka, različica omikron ne prinaša toliko hospitalizacij. Kljub temu se ne sme pustiti, da bi se omikron nenadzorovano širil po državi, še zadržuje optimizem Fafangel in v isti sapi dodaja, da je cepljenje še vedno glavno orodje v boju proti koronavirusu.

Kar zadeva ukrepe, pa je Poklukar dejal, da se z omikornom iz dneva v dan učijo, a da zaenkrat v veljavi ostajajo ukrepi iz četrtega vala epidemije. Bolnišnice so zaradi vala delte še vedno polne, zato situacijo vsak dan spremljajo in je previdnost na mestu. Za primer izrednih razmer v zdravstvu imajo sicer vseskozi na mizi vse ukrepe, vključno z uvedbo pogoja PC in »zasilno zavoro,« torej zapiranjem države.