Slovenija

Shod za Palestino: kritike mednarodnega odziva, molitve protestnikov

Ljubljana, 19. 10. 2023 09.22 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
K.H., A.K., STA
Komentarji
251

Na Trgu republike se je na shodu v podporo Palestincem zbralo več sto ljudi, ki so pozivali k ustavitvi nasilja na Bližnjem vzhodu. Kritični so bili do mednarodnega odziva, ki je v konfliktu večinsko nemudoma podprl Izrael. Na skoraj 3800 smrtnih žrtev med Palestinci so se spomnili z minuto molka, med protestniki je bilo slišati tudi molitve.

Shod za Palestino
Shod za Palestino FOTO: Aljoša Kravanja

"Glas nas, ki smo tu danes, je majhen v primerjavi z grozotami, ki smo jim trenutno priča, a nujno je, da smo tukaj, nujno, da izkažemo svojo podporo Palestincem in Palestinkam, vsem, ki so trenutno pred grožnjo genocida, vsem, ki desetletja trpijo pod izraelsko represijo in vsem, ki so morali ped njo pobegniti in so danes tu z nami," je dejala predstavnica organizatorjev, Gibanja za pravice Palestincev.

Ob tem je pozvala vlado, naj naredi vse, kar je v njeni moči, da ustavi nasilje. "Tvitanje izjav obžalovanja ni dovolj," je bila kritična. "Ustaviti je treba genocid, končati je treba apartheid," je poudarila v zaključku.

Spregovorilo je tudi več Palestincev, tako iz Slovenije kot iz Izraela in Zahodnega brega, pri slednjih so organizatorji prebrali njihove izjave. Med govori se je slišalo več pozivov k podpori palestinskega naroda in da naj Slovenija prizna državo Palestino.

Mirni protestniki so med govori vzklikali gesla v podporo Palestini, med drugim "Free Palestine" in "From the river to the sea, Palestine will be free". Kljub dežju so v številni vihteli palestinske zastave, opaziti pa je bilo tudi slovensko. Udeleženci so v rokah držali tudi transparente, na katerih so med drugim primerjali Gazo s koncentracijskim taboriščem Auschwitz ter opozarjali, da Izrael izvaja apartheid nad Palestinci. Ob koncu so prižgali tudi dimne bakle v barvah palestinske države.

Na Policijski upravi Ljubljana so ob koncu shoda pojasnili, da je bil dogodek prijavljen in da zaenkrat niso zaznali nobenih kršitev javnega reda in miru.

Organizatorji protestnega shoda, Gibanje za pravice Palestincev, so v vabilu opozorili, da je Gaza na robu izbrisa in pod nenehnim bombardiranjem. "Začela se je kopenska invazija, bliža se genocid. Izrael namenoma cilja domove, tržnice, šole, bolnišnice in ostalo civilno infrastrukturo, Palestince in Palestinke je javno označil za človeške živali," so zapisali. 

Na družbenih medijih se sicer pojavljajo navedbe, da je shod namenjen izkazovanju podpore oboroženi organizaciji Hamas in antisemitizmu. Organizatorji so zato jasno sporočili: "Shod za Palestino ni namenjen izkazovanju podpore Hamasu in antisemitizmu. Vsaka človeška žrtev je preveč. Smo proti stopnjevanju nasilja in novim žrtvam, svoje nestrinjanje pa želimo javno izraziti na shodu." 

Opozarjajo na dejstvo, da je mednarodna skupnost tiho, medtem ko je bilo v Gazi od začetka vojne ubitih že več kot 3400 ljudi, od tega je najmanj tretjina otrok in mladoletnikov. "Številne države izraelske napade podpirajo in jih označujejo za pravico do samoobrambe. Pravico, ki je okupiranemu palestinskemu ljudstvu niso priznali nikoli," so izpostavili v Gibanju za pravice Palestincev. 

 

Shod je podprlo tudi v gibanje Mladi za podnebno pravičnost, ki med drugim zahteva, da politika obsodi "imperialistično politiko Izraela" in Palestino prizna kot suvereno državo.

  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja