spolna nedotakljivost

Eksperimentiranje s spolnostjo se za mladostnike lahko konča v zaporu

Andraž Zupančič
4. 5. 2022, 19.13
Posodobljeno: 4. 5. 2022, 19.21
Deli članek:

Časovna meja vstopa v svet spolnosti pri otrocih je danes v primerjavi z minulimi desetletji nižja, kažejo izkušnje socialnih delavcev. Statističnega podatka, pri katerem letu se večina otrok prvič sreča s spolnim odnosom, v Sloveniji nimamo. Nekateri mladostniki spolnost izkusijo že v obdobju osnovne šole. Med mlajšimi velja prepričanje, da je spolnost v dijaških letih nekaj povsem običajnega.

Profimedia
Fotografija je simbolična

Igranje s spolnostjo, četudi gre za nedolžno najstniško zaljubljenost, ni tako preprosto. Do 15. leta starosti velja v Sloveniji zakon spolne nedotakljivosti, zato se lahko odnos obravnava kot kaznivo dejanje, za katerega je s kazenskim zakonikom predpisana zaporna kazen od treh do osmih let zapora. Kaznivo dejanje se obravnava kot spolni napad na osebo, mlajšo od 15 let. Lani so slovenski policisti obravnavali 121 tovrstnih primerov, skupno v zadnjih petih letih nekaj manj kot 600. V 90 odstotkih obravnavanih primerov so oškodovanke deklice. Če si ogledamo podatke za lani, je bilo med osumljenimi spolnega napada na osebo, mlajšo od 15 let, 11 še ne polnoletnih mladeničev, 19 moških v starostni skupni od 44 do 54 let, 24 jih je bilo starejših od 54 let, od tega celo polovica starejših od 64 let. Podatki nazorno kažejo, da je v Sloveniji precej pedofilije. Med žrtvami spolnih zlorab so tudi dečki, osumljene kaznivega dejanja pa ženske različnih starosti, od nepolnoletnih do starejših od 64 let (tovrstni primer je bil obravnavan leta 2020).

Včeraj najstniška zaljubljenost, jutri kaznivo dejanje

Četudi mlade v spolni odnos vleče zaljubljenost, se lahko prakticiranje spolnosti pred dopolnjenim 15. letom starosti konča zelo neprijetno. Znani so primeri, ko so fantje zaradi občevanja z dekleti, ki niso bila stara 15 let, končali za rešetkami. Zelo se zaplete, če deklica zanosi in se (razumljivo zaradi starosti) odloči za splav. Odnos, ki je bil še včeraj samo mladostniška zaljubljenost, je lahko jutri kaznivo dejanje. Deklica je žrtev oziroma oškodovanka, fant pa osumljen kaznivega dejanja spolnega napada. Če pride primer pred sodišče, se lahko zgodi, da mladostnik konča za zapahi.

O spolnosti med mladoletnimi se v slovenski družbi veliko ne govori. Prisoten je občutek, da je spolnost kljub življenju v 21. stoletju še vedno tabu. Ne samo v družinah, tudi v javnem in medijskem prostoru se ji namenja premalo pozornosti, predvsem glede osveščanja. Čeprav so o številu spolnih napadov na otroke, mlajše od 15 let, visoki že uradni podatki, je po mnenju socialnih delavcev tovrstnih deliktov še več, a niso odkriti oziroma prijavljeni. »To je tema, ki je nekje v ozadju, odkrito se o tem ne govori, težko je priti do informacij in nudenja psihosocialne pomoči,« pravijo na regijskem CSD Spodnje Podravje.

Iščejo potrditev, bližino, nežnost, sprejetost, razumevanje …

Zakaj se danes mladi že v osnovnošolski dobi vedno pogosteje ozirajo za spolnostjo? »Telo se v najstniških letih prebuja, razvija. Mladi se hitro zaljubijo, raziskujejo, iščejo potrditev, bližino, nežnost, sprejetost, razumevanje, spoznavajo sebe, svoje telo, iščejo odgovore o svoji identiteti. Po eni strani gre za hrepenenje, po drugi za radovednost, dokazovanje pred vrstniki. Mladi si spolnost predstavljajo kot vstop v svet odraslih, čutijo se dorasle temu. Vsekakor so starši tisti, ki imajo pri vzgoji temeljno vlogo, so pravi naslov za pogovor na temo spolnosti in ustvarjanje varnega zaupnega prostora. Otrokom je pomembno dati informacije, primerne njihovi starostni dobi, in informacije, ki jih zanimajo. Treba jim je podati informacijo, da je do spolnosti in telesa treba graditi pozitiven in odgovoren odnos. Pomembno je, da si mladostnika zaupata, gojita odnos, ne pa da se zbližata izključno zaradi spolnosti,« so pojasnile Nika Petek, Renata Kozel in Melita Emeršič, sodelavke CSD Spodnje Podravje, ki se ukvarjajo z vprašanji in izzivi mladostnikov ter družin.

Po opažanju strokovnjakov na centrih za socialno delo se najstniki v osnovnošolskih letih običajno zelo hitro zaljubijo. »Nekdo ti da občutek bližine, ugodja, prijetno ti je v njegovi družbi. Res je tudi, da so punce v osmem, devetem razredu, torej pri 13, 14 letih, videti starejše, kot dejansko so. Vrstniki so jim za partnerski odnos običajno nezanimivi, zato praviloma izbirajo starejše fante, vsaj leto, dve starejše. So tudi primeri, ko punce, ki odraščajo brez očetov, iščejo odnos s starejšimi moškimi

Prijava policiji

Če CSD zazna ali ugotovi spolni odnos pri osebi, mlajši od 15 let, je to dolžan prijaviti policiji, ne glede na to, ali je šlo za prostovoljni odnos ali odnos pod prisilo. O nadaljnjih ukrepih nato presojata policija in tožilstvo. Sicer ni nujno, da vsak obravnavan primer konča na sodišču. Če pa pride do obsodbe, kazni niso milostne. Tako se lahko nedolžna najstniška zaljubljenost, iskanje bližine, topline ali eksperimentiranje sprevrže v tragedijo. Pomembno vlogo pri obravnavi tovrstnih primerov igra presoja razvojne dozorelosti, so izpostavile sogovornice. »Če se ugotovijo nesorazmerja, da je denimo fant čustveno zrel, dekle pa zaradi svoje starosti in neizkušenosti še ne, to nedvomno šteje za zlorabo. Enako je v primeru, da je fant polnoleten, dekle pa mlajše od 15 let. Za polnoletno osebo se predvideva, da zna razmišljati bolj zrelo, se zaveda posledic