Tea Jarc. Posnetek je starejši. Foto: BoBo
Tea Jarc. Posnetek je starejši. Foto: BoBo

Sindikat Mladi plus združuje dijake, študente, mlade brezposelne in mlade prekarne delavke ter delavce. Deluje v okviru Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS), po besedah predsednice sindikata Tee Jarc šteje približno 1500 članic in članov iz vse Slovenije, vsakoletno pa s pravno pomočjo pomagajo rešiti več kot 150 primerov kršitev.

V usposabljanja vsako leto vključijo približno 500 mladih, sindikat sodeluje tudi v več vladnih skupinah in telesih ter se za izboljšanje razmer bori na sistemski ravni. "Je eden prvih sindikatov, ki se sistemsko ukvarja s področjem prihodnosti dela, digitalizacije, prekarizacije in dela prek platform, razvija močno okoljsko politiko in se bori za pravičen prehod v brezogljično družbo," je na današnji tribuni v Ljubljani poudarila Tea Jarc.

Jerkič: Ne zadovoljite se z vsakim ne

Sorodna novica Mladi plus: Nizka brezposelnost ne razkriva težav, s katerimi se mladi srečujejo na trgu dela

Za obletnico je sindikatu čestitala predsednica ZSSS-ja Lidija Jerkič in poudarila, da so edini, ki promovirajo sindikalizem med mladimi. "Od mladih se pričakuje, da ste inovativni, impulzivni, da želite spremembe, da želite te spremembe uveljavljati na svoj način in da se ne zadovoljite z vsakim ne, ki ga postavimo starejši," je dodala.

Okroglo obletnico je sindikat zaznamoval z javno tribuno o prihodnosti sindikalizma, na kateri je Tea Jarc poudarila "žalostno dejstvo", da večina mladih ne pozna sindikatov, da jih sindikati ne zanimajo, ali imajo do tega celo negativen odnos.

Razlogi za to po njeni oceni tičijo tudi v dejstvu, da mladi večinoma nimajo varne trajne zaposlitve. "Mogoče se s sindikatom v svojem podjetju sploh ne srečajo, lahko so brezposelni ... Mi poskušamo pobrati te, ki so nekje vmes, in smo tisto mesto, kjer se lahko mladi najdejo," je poudarila.

Meni tudi, da je med mladimi vedno bolj prisoten individualizem, zato je treba ponavljati, kako pomembne so vrednote, kot sta solidarnost in kolektivni boj. "Večina mladih to spozna, ko so v res slabih položajih," je dodala.

Sindikalni izziv: opustitev premoga

Da te vrednote med mladimi so prisotne, pa je ocenila izredna profesorica na ljubljanski fakulteti za upravo Valentina Franca. Kot primer je med drugim navedla boj mladih proti podnebnim spremembam.

Da je podnebni sindikalizem prihodnost, je poudaril aktivist Sindikata Mladi plus Izidor Ostan Ožbolt. Prvi izziv, ki jih čaka, je opustitev premoga. Kot je spomnil, je s Termoelektrarno Šoštanj posredno in neposredno povezanih 3500 delovnih mest. Kaj bo z delavci po zaprtju elektrarne, je po njegovih besedah vprašanje, v rešitev katerega se bodo morale vključiti vse sindikalne centrale.

Drugi izziv pa je nacionalni energetski in podnebni načrt, ki ga bodo začeli pisati v prihodnjih mesecih, in s tem povezano vprašanje, kdo bo nosil stroške tega prehoda.

Štrukelj za "refleksijo" odnosa do političnih strank

Predsednik Konfederacije sindikatov javnega sektorja Branimir Štrukelj in Lidija Jerkič sta strnila poglede na vlogo sindikatov v družbi. Po mnenju predsednice ZSSS-ja položaj sindikatov v Sloveniji ni slab. "Zgodovinsko gledano se je položaj ohranil skozi zgodovino 30 let, pod močnim udarom smo bili dve leti," je dejala in ocenila, da bi sindikati, pa tudi preostala civilna družba in nevladne organizacije utrpeli velike brazgotine, če bi prejšnja vlada nadaljevala še en mandat.

Štrukelj je medtem poudaril, da je težava sindikatov, da nimajo reflektivnega odnosa do političnih strank. "Ta nereflektiranost je problematična, ker omejuje polje delovanja," je ocenil.
Kot je dejal, je teza prevzeta od "desnice". "Na vsako gesto, tudi ko smo se pojavili na petkovih shodih in so leteli očitki, da so sindikati spolitizirani in so podaljšana roka političnih strank, sindikati ne znamo ustrezno odgovoriti," je dejal.