stopnjevanje stavkovne aktivnosti

Sindikati zdravstva in socialnega varstva napovedali nadaljnji boj za višje plače in boljše delovne pogoje

J.P./STA
16. 2. 2022, 19.02
Posodobljeno: 16. 2. 2022, 19.05
Deli članek:

Koordinacija stavkovnih odborov sindikatov v dejavnostih zdravstva in socialnega varstva se bo po današnji stavki na sestanku v četrtek dogovorila o nadaljnjih aktivnostih.

Bobo
Stavkajoči pred ljubljanskim kliničnim centrom.

Zaposleni v zdravstvu in socialnem varstvu danes zaradi neizpolnjenih zahtev stavkajo v zdravstvenih domovih, bolnišnicah, socialnovarstvenih zavodih, centrih za socialno delo in lekarnah. Stavkali bodo do 22. ure.

V zdravstvenih domovih in bolnišnicah zagotavljajo le nujen obseg zdravstvenih storitev, a ponekod stavke skorajda ne čutijo, saj kljub stavki obravnavajo naročene paciente. V socialnovarstvenih zavodih večinoma delajo po nedeljskem urniku, v varstveno-delovnih centrih so ponekod okrnjene interesne dejavnosti. Centri za socialno delo so zagotavljali le nujna pooblastila. Med 10. in 16. uro so bile odprte le dežurne lekarne.

"Vsekakor bomo stavkovne aktivnosti stopnjevali, če vlada ne bo konstruktivno pristopila k pogajanjem," so sporočili za STA.

Sindikati zdravstva in socialnega varstva danes stavkajo, ker jim z vladno stranjo v torek ni uspelo zbližali stališč glede stavkovnih zahtev, med drugim po zvišanju plač. So pa že napovedali nadaljnji boj za višje plače in boljše delovne pogoje, kot so napovedali bodo o nadaljnjih aktivnosti odločali na četrtkovem sestanku.

Spreminjanje rokov

Minister za zdravje Janez Poklukar sicer razlogov za stavko ne vidi, podobno meni tudi minister za delo Janez Cigler Kralj. Po Poklukarjevih besedah je bil na koncu problem spreminjanje rokov v že doseženem lanskoletnem dogovoru. "Če sprejemamo neke dogovore, je potem seveda praviloma najbolj korektno, da se jih vsi držimo, sicer se lahko sprašujemo o smiselnosti slehernega dogovora, ki ste ga kdaj sprejela vlada in sindikati," je dejal v torek po napovedi sindikatov o izvedbi stavke.

Sindikati so namreč zahtevali, da bi se pogajanja zaključila do 4. marca, medtem ko je novembrski dogovor predvideval zaključek pogajanj do 24. aprila, ko bodo sicer državnozborske volitve. Lanski dogovor je sicer predvideval tudi, da se bodo pogajanja nadaljevala najkasneje 15. januarja, a vlada do takrat ni sprejela pogajalskih izhodišč, kar je tudi bil povod za napoved stavke.