Tujina

Med največjimi globalnimi grožnjami tudi odkrivanje vesolja

Ljubljana, 11. 01. 2022 13.08 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
Nina Šašek
Komentarji
70

Svetovni gospodarski forum je objavil poročilo o tveganjih za leto 2022, ki med drugim prinaša analizo in napovedi tveganj, s katerimi se bo moralo soočiti človeštvo. Kot opozarjajo, so stroški neukrepanja veliko višji od stroškov ukrepanja in dodajajo, da ne napredujemo dovolj hitro, a upajo, da se vsaj premikamo v pravo smer. Izpostavljajo vpliv pandemije in posledice različnega okrevanja, ki s seboj prinašajo družbene napetosti in globalne delitve, namesto da bi čim bolj sodelovali pri celjenju brazgotin, ki jih je svetu zadal covid-19.

Svetovni gospodarski forum je objavil že 17. izdajo posebnega poročila o oceni svetovnega tveganja, v katerem ocenjuje tveganje v petih kategorijah: ekonomija, okolje, geopolitika, družba in tehnologija. Prav tako poročilo vsebuje tudi napoved morebitnih novih področij, kjer bi lahko v bližnji prihodnosti zaznali tveganja.

Poročilo za leto 2022 razkriva, da so tri največje globalne grožnje še vedno – nezadostno ukrepanje glede klimatskih sprememb, ekstremni vremenski dogodki in izguba biodiverzitete. 

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Nalezljive bolezni in z njimi povezane epidemije so sicer šele na šestem mestu, a strokovnjaki, ki so bili vključeni v pripravo poročila, opozarjajo, da je epidemija, v kateri se je leta 2020 znašel svet, še poslabšala stanje in upočasnila ukrepanje za zmanjševanje tveganja na ostalih področjih.

Zaradi epidemije oziroma pandemije covida-19 se je povečalo družbeno in okoljsko tveganje, še posebej v lanskem letu. Najbolj na račun povečane erozije družbenih odnosov ter krize preživetja. Prav tako se je bistveno poglobila dolžniška kriza, poslabšala kibernetska varnost, neenakost na področju digitalnosti ter poslabšal odnos do znanosti.

Po podatkih poročila so med petimi najbolj zaskrbljujočimi tveganji za našo družbo in svet v prihodnjih dveh letih erozija socialnih odnosov, ogroženost preživetja in poslabšanje mentalnega zdravja.
Po podatkih poročila so med petimi najbolj zaskrbljujočimi tveganji za našo družbo in svet v prihodnjih dveh letih erozija socialnih odnosov, ogroženost preživetja in poslabšanje mentalnega zdravja. FOTO: Dreamstime

Vsesplošno razširjen pesimizem in strah pred prihodnostjo

Le 11 odstotkov vseh, vključenih v pripravo poročila, je ocenilo, da je svet v fazi pospešenega globalnega okrevanja, ki naj bi ga dosegli leta 2024. Kar 89 odstotkov je mnenja, da so kratkoročni obeti izredno slabi, nestanovitni in celo katastrofalni. Kar 84 odstotkov je glede prihodnosti zelo zaskrbljenih, kar pa po mnenju strokovnjakov zna zelo negativno vplivati na celotno sposobnost ukrepanja družbe, saj bi lahko tako zelo razširjeni pesimizem ustvaril cikel razočaranja, zaradi katerega je ukrepanje še bolj zahtevno.

Med petimi najbolj zaskrbljujočimi tveganji za našo družbo in svet v prihodnjih dveh letih so erozija socialnih odnosov, ogroženost preživetja in poslabšanje mentalnega zdravja. Prav te "brazgotine" današnje družbe morajo biti največja skrb posameznih nacionalnih politik in izziv, da jih čim prej odpravimo, opozarjajo strokovnjaki v poročilu in dodajajo, da je ključno mednarodno sodelovanje pri soočanju z globalnimi izzivi.

Zdravje planeta ostaja nenehna skrb globalne družbe 

Ekstremni vremenski pojavi in nezadostno podnebno ukrepanje sta glavni tveganji – tako v kratkoročnih, srednjeročnih in dolgoročnih obetih. 

Fiskalne težave, s katerimi se soočajo posamezne vlade, s seboj, vsaj, kar se tiče srednjeročnih obetov, prinašajo gospodarska tveganja, kot sta dolžniška kriza in prenapihovanje premoženjskega balona. V dolgoročnem obdobju so zaskrbljujoča tudi geopolitična in tehnološka tveganja – med njimi pa boj za naravne vire, kibernetski kriminal in geoekonomska neenakost. Največ škode naj bi ljudje in naš planet na dolgi rok utrpeli zaradi okoljevarstvenega tveganja, temu pa sledi družbeno tveganje. Poročilo razkriva tudi veliko razočaranje sodelujočih nad učinkovitostjo mednarodnih prizadevanj za zmanjšanje tveganja. Kot področja z najučinkovitejšimi prizadevanji za zmanjšanje tveganja pa so ocenili trgovino, mednarodni kriminal in orožje za množično uničevanje. Področja, kjer je mednarodna skupnost zaspala in sploh še ni začela ukrepati, pa so po mnenju vprašanih umetna inteligenca, odkrivanje vesolja, čezmejni kibernetski napadi in širjenje dezinformacij ter migracije in begunci. 

Raziskovanje vesolja prinaša nove izzive in tudi nova tveganja.
Raziskovanje vesolja prinaša nove izzive in tudi nova tveganja. FOTO: Dreamstime

Pandemija močno zarezala v družbo

Avtorji poročila ugotavljajo, da zaradi neenakomernih poti okrevanja družba tvega nastanek različnih prednostnih nalog in politik v času, ko bi morale družbe in mednarodna skupnost sodelovati, da bi ustavili širjenje koronavirusa in zacelili brazgotine pandemije. V nekaterih družbah so zaradi dobrega dostopa do cepiv, razvoja digitalizacije in vrnitvi k predpandemični gospodarski rasti boljši obeti za letošnje leto in leta, ki mu bodo sledila. Žal je še vedno veliko tistih družb, ki bodo zaradi trenutne situacije še desetletja obremenjene, zlasti na račun slabe dostopnosti do cepiv in zapoznelega digitalnega razvoja. 

Najresnejši izziv stagnacija gospodarstva

Po mnenju avtorjev poročila je pred današnjo družbo najresnejši izziv, to je gospodarska stagnacija. Makroekonomski obeti ostajajo šibki, napovedi za svetovno gospodarstvo do leta 2024 so slabe, saj naj bi bila gospodarska rast kar za 2,3 odstotka nižja od rasti, ki bi jo imeli, če ne bi bilo pandemije. Cene surovin, inflacija in dolg rastejo tako v razvitem svetu kot v deželah v razvoju. Pandemija in njene gospodarske posledice še naprej dušijo sposobnost držav, da obvladujejo virus in omogočajo trajnostno okrevanje. Neuravnotežen trg dela, protekcionistične politike, vse večje razlike v izobraževanju ter ekonomske posledice pandemije vodijo svet na različne poti. 

Hkrati opozarjajo, da se vlade, podjetja in pa družba soočajo z vedno večjimi pritiski, ko poskušajo preiti na družbo brez škodljivih emisij. Medtem ko je res, da bi intenziven in hiter prehod ublažil dolgoročne okoljske posledice, pa svarijo, da bi lahko imel resne kratkoročne posledice, kot je opustitev delovnih mest v industriji, s čimer tvegajo sprožitev socialnih in geopolitičnih trenj. V nasprotju pa bi počasnejši prehod pomenil podaljševanje okoljske degradacije ter globalno neenakost. Neenotni pristopi v posameznih državah in sektorjih pa v obeh scenarijih ustvarjajo vedno več ovir za sodelovanje.

V poročilu svarijo pred naraščanjem kibernetskega kriminala.
V poročilu svarijo pred naraščanjem kibernetskega kriminala. FOTO: Dreamstime

Na eni strani digitalizacija družbe, na drugi rast kibernetskega kriminala

Avtorji izpostavljajo tudi naraščanje odvisnosti od digitalnih sistemov, ki je v času covida-19 še naraslo in spremenilo temelje družbe. Hkrati pa istočasno naraščajo kibernetske grožnje, napadi, prevare in širjenje nepreverjenih informacij, kar močno znižuje zaupanje javnosti v digitalizacijo in digitalne sisteme. Svarijo pred mednarodnim kibernetskim kriminalom, ki bi lahko postal še ena ključna točka razhajanja med državami v času, ko bi moralo biti ključno sodelovanje.

Novi migracijski valovi bodo trčili ob še več ovir

Vsa ta tveganja bodo prisilila na milijone prebivalcev, da zapustijo svoje domove in drugje poiščejo okolje za svoje preživetje. Hkrati pa bodo določene države prav zaradi krize, ki jo doživljajo in bo pustila dolgotrajnejše posledice, še bolj zapirale svoje meje in zavračale migrante. 

Odkrivanje vesolja prinaša nova globalna tveganja

Čeprav človeštvo že desetletja raziskuje vesolje, pa je zadnja leta odkrivanje vesolja v tako intenzivni fazi, da prinaša s seboj nove priložnosti in hkrati nova tveganja za našo družbo in planet, opozarjajo v poročilu. Eden od teh je nevarnost trka med vesoljsko infrastrukturo v bližini Zemlje ter vesoljskimi objekti, kar bi lahko imelo vpliv na ključne sisteme na Zemlji. Prav tako bi lahko poškodovali dragoceno vesoljsko opremo ali sprožili mednarodne napetosti. Militarizacija vesolja s seboj prinaša stopnjevanje geopolitičnih napetosti, še posebej zato, ker ključne vesoljske sile ne sodelujejo pri oblikovanju novih pravilih za raziskovanje in upravljanje vesolja.

  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (70)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

WolfeWoof
13. 01. 2022 14.30
Celotna digitalizacija ne bo nigdar. Knjiga bo zmerom obstajala ker knjige mi ne more heker udret not pa ukrast čz noč če jo dam pod pušter. Dejte si to dopovedat. Pa še vesolci pol pridejo pa bo mir.
ni_mi_vse_eno
11. 01. 2022 18.50
Naše telo ni naša zavest. Naše telo umre, zavest pa ostaja nesmrtna. Če izgubiš del telesa (roka, noga ..), je vsem jasno, da si to še vedno ti. Nisi nič manj ti, čeprav ti manjka del telesa. Ponoči gremo brez telesa v druge realnosti izkušat zadeve, ki jih tu ne moremo (sanje), pa vendar smo takrat mi, s svojimi strahovi, ki jih moramo premagati in z našimi izzivi. Vedno smo aktivni, ponoči in podnevi. Razlika je samo ta, da ponoči naše telo počiva.
Ramzess
12. 01. 2022 09.35
Mi nismo človeška bitja, ki imajo "duhovno izkušnjo" - temveč duhovna bitja, ki imajo "človeško izkušnjo"!
Apostol1
12. 01. 2022 13.26
Zanimiva komentarja od obeh in lahko da imata oba prav. Bi vama povedal , ko bom umrl , pa verjetno ne bom mogel ali pač kaj jaz vem.
Ramzess
11. 01. 2022 18.48
Prvo naj priznajo kje živimo, kakšna sta svet in vesolje v resnici, ne pa da ves čas lažejo. Grožnja za njih je razkritje resnice. Vse je več prebujenih ljudi, ki spoznavajo kakšne laži nam napletajo ves čas in takih se elita boji, zato jih želi odstraniti, to poskušajo ravno kar s cepivi, da lahko igro laži, prevar, izkoriščanja začnejo znova na obvladljivi populaciji.
ni_mi_vse_eno
11. 01. 2022 18.43
Mi ne bomo izumrli, lahko pa bo prišlo do reseta, če bo nasilje tako naraslo, da možnosti za napredovanja ne bo več. Ta kataklizma je bila napovedana in je še vedno možna. Vse je odvisno od nas. Če bo 3. svetovna, bo reset. Bomo videli.
Ramzess
11. 01. 2022 18.51
+1
Če nisi opazil elita dela ravno tem, resetu, da lahko začne znova svojo igro laži, prevar, izkoriščanja začnejo znova na obvladljivi populaciji. Kolikor lahko zasledimo temu morda ne bo tako, Kabala se predaja, izgubila je, mnogo njeni akterji so že mrtvi, čeprav nam jih prikazujejo kot da so še živi.
nebanebo
11. 01. 2022 18.01
Inženiir do potankosti ve, kako bo deloval mehanizem.
Houdor
11. 01. 2022 17.17
+4
ploščatoglavci iščejo možnost kako bi naselili spodnjo stran ploščate zemlje, še je upanje za človeštvo
Spyzdy
11. 01. 2022 17.11
+2
Koliko daleč so že prišli z raziskovanjem vesolja? Tudi na Luni ne morejo biti več kot en dan. Tehnika za pogon in živeti v vesolju je enaka kot leta 1960. S takim načinom ne bo človek nikoli prišel na Mars.
Ramzess
11. 01. 2022 18.54
-1
Še nikoli niso bili v vesolju, to ni mogoče. Zunaj Van Allenovih pasov je druga dimenzija, denziteta, ne vesolje. Naš svet je raven pod 'kupolo', ki so Van Allenovi pasovi, gre za mehur 3D realnosti, izven tega so druge realnosti, višje frekvence. Nad nami je lažno nebo.
yanay
11. 01. 2022 17.02
+1
Čez 100.000 let, bodo vesolje raziskovale podgane. Človek se do svoje lastne vrste, obnaša kot kanibal, rezultati bodo kmalu vidni!
Spyzdy
11. 01. 2022 17.12
Houdor
11. 01. 2022 16.35
+6
drvimo v propad in izumrtje kot dinozavri. uničili se bomo in ostali bomo pozabljeni v prihodnosti vesolja. koliko civilazacij je že tako končalo in koliko jih še bo drugje v vesolju.
Qualisvirtalisoratio
11. 01. 2022 16.26
+1
Musk bo našel ščurke na marsu, ki bojo mutiral in invejdal zemlo :D
Ate_ist
11. 01. 2022 16.17
+3
dragi slovenčki, zlato milijardo so skrčili na pol milijarde. in tam vam/nam že ni mesta. postali smo zgolj nezaželjena bio masa. resnica svetovne elite je za nas kruta. in s to svetovno elito se je treba boriti. gre se za res. oni ali mi.
pitajkevu
11. 01. 2022 16.09
+1
A ve mogoče kdo za kakšen bordel v slo. Sprašujem za prijatelja
spaceair
11. 01. 2022 15.49
+7
a še je danes sploh kaj normalno in ne povzroča stresa!?
Supervillain
11. 01. 2022 15.54
-3
pitajkevu
11. 01. 2022 16.06
+3
Biribombiribom
11. 01. 2022 15.48
+6
Ne pozabite WEF so tisti, ki govorijo o Velikem Resetu 2030, "you will own nothing and be happy", "nič si ne boste lastili in še veseli boste". Claus Schwab arhitekt Novega svetovnega reda.... vse kar povejo, je treba ravno obratno vzeti za prav!
VelikoVedro
11. 01. 2022 16.00
+2
Stauffenberg
11. 01. 2022 16.13
+2
WEF =črna aristokracija, skoncetrirano zlo tega planeta.
luckysss
11. 01. 2022 15.45
+4
Smeti od uničenih satelitov predstavljajo resno nevarnost za ostale satelite in tudi za ISS ..Pa tudi Muskove smeti, njegovih 40 000 satelitkov "Starlink", ki jih je nasral po nočnem nebu niso ravno sinonim za stabilnost orbitalnega "življa"....Sicer pa ne vidim, da bi raziskovanje vesolja samo, kakorkoli ogrožalo ogrožalo karkoli...Je spet šel članek o vesolju pisat nekdo, ki običajno piše o Coroni ali kaj je z vami ?!
User416781
11. 01. 2022 18.38
-1
Starlink ima zaenkrat "le" 1600 satelitov.
XYZO
11. 01. 2022 15.35
+3
TAKO KOT BO PREVLADEVAL VIRUS IN NASLEDNJI ...TAKO PREVLADUJE AMERIKA S SVOJO DEMOKRACIJO..2 % BOGATIH OSTALO PA KAOS ...IN REVŠČINA .... TO SMO SI ŽELELI TO BOMO IMELI ČE JIH NE ODPIKAMO....
Soul
11. 01. 2022 15.45
+1
Samo, da je virus v samem principu pametnejši kot človek.Da bi obstal, z vsako mutacijo načeloma njegova moč slabi.Samo človeški ego ima rušilno moč totalnega uničenja.
disorderliness
11. 01. 2022 18.26
+1
Stvar je enostavnejša. Virus ne slabi, ampak se jača. Ne more preživeti virus, ki ubija gostitelja. Tak virus je slab, močan virus drži gostitelja pri življenju. Niti ne more preživeti človek, ki ubija svojega gostitelja. Preživela bo mutacija človeka, ki bo dovolj močna, da ne bo uničila Narave, če je že ravno od nje odvisna in ga gosti. Zato: Hura za Omikron in Hura za nadčloveka, ki bo znal Naravo tudi zaščititi.
Bombardirc
11. 01. 2022 15.31
+1
Et54678
11. 01. 2022 15.29
+5
samo bluzenje
TistoPravo
11. 01. 2022 15.24
+0
Kdor zna z vremenom, ta zna z podnebjem. Kdor zna z zemljo, ta zna z vesoljem. Problem je samo v času, kar njega omejuje...zemlje vključno z podnebjem in vesolje pa ne omejuje nič....
User416781
11. 01. 2022 15.28
+1
DR. RNR
11. 01. 2022 15.17
+3
Potrosniska druzba seze do polic. Kupi,prodaj, vse ostalo je groznja.
User416781
11. 01. 2022 15.20
+4
Po novem je zelo pomembno poziranje na družbenih omrežjih in število všečkov. Zato recimo Starlink.