Pinturault veliki zmagovalec sezone 2020/21, Kranjec sedmi veleslalomist sezone

Alexis Pinturault je zmagovalec zadnjega moškega veleslaloma za točke svetovnega pokala alpskih smučarjev v sezoni 2020/21 v Lenzerheideju v Švici. Francoz je z zmago osvojil tako veliki kristalni globus za skupni seštevek ter posebni veleslalomski seštevek zime. Žan Kranjec je tekmo končal na 12. mestu, v seštevku discipline pa je sedmi.

Pinturault je vodil že po prvi vožnji desetega moškega veleslaloma sezone. Drugi je bil Avstrijec Stefan Brennsteiner (+0,81), tretji Hrvat Filip Zubčić (+1,04).

Pinturault je ubranil prednost ter slavil z dvema desetinkama pred Zubčićem, njegov rojak Mathieu Faivre je bil tretji (+0,21).

Žan Kranjec je na prvi progi vpisal sedmi čas, njegov zaostanek za takrat vodilnim je znašal 1,48 sekunde. V finalu je v zadnjih petih oziroma šestih zavojih zapravil vse možnosti za vrhunski dosežek.

Že ob prihodu v cilj je njegov zaostanek znašal 1,34 sekunde za takrat sedmi čas. Tudi po nastopu Slovenca je na rdečem stolu vodilnega obsedel svetovni prvak Faivre, ki je bil na prvi progi na osmem mestu za pet stotink počasnejši od Kranja, ki je skupno zaostal 1,55 sekunde.

“Bila je spet ena težka tekma, bila sta dva različna teka, prvi zelo hiter s postavitvijo naravnost, v drugem pa je bilo zelo zavito. V obeh tekih sem imel določene odseke zelo hitre, v obeh sem od zadnjega vmesnega časa do cilja izgubil največ. Sigurno si želim več kakor kažejo rezultati na zadnjih tekmah, a za mano ni lahko sezona. Bilo je veliko vzponov in padcev, veliko stvari se je zgodilo. Zdaj me čaka veliko dela v spomladanskem delu in potem poleti pred naslednjo sezono,” je dejal Kranjec.

Švicar Marco Odermatt, ki je v soboto na veleslalomu za pokal Vitranc v Kranjski Gori z zmago vrgel rokavico Pinturaultu in ga v seštevku discipline prehitel za 25 točk, v Lenzerheideju ni ubranil prednosti. Zadnji veleslalom je končal na 11. mestu.

Pinturault je postal komaj tretji Francoz, ki je postal prvak sezone za najboljši seštevek točk v svetovnem pokalu alpskim smučarjev. Prvi je bil Jean-Claude Killy (1966/67, 1967/68) nato pa je seštevek osvojil tudi Luc Alphand (1996/97).

Tudi veleslalomski globus je velik dosežek za Pinturaulta, ki se je pridružil takšnim velikanom smučarskega športa, kot so Killy, dvakratni lastnik veleslalomskega seštevka v sezonah 1966/67 in 1967/78, Patrick Russel je bil kralj veleslaloma v sezono 1970/71, Frederic Covili pa v sezoni 2001/02. Pinturault je ponovil dosežek Killyja, ki je v isti sezoni osvojil veliki in veleslalomski seštevek.

Pinturault je veleslalomski globus osvojil s 700 točkami. Odermatt je na drugem mestu zaostal 51 točk, Zubčić (606) je osvojil tretje mesto skupno.

“Toliko let sem tako trdo delal. Zdaj se mi zdi super, da se vse vrača. Osvojiti mali in velik globus, to je res neverjetno,” je dejal Pinturault, ki je ravno danes, 20. marca, dopolnil 30 let.

“Za mano je težko leto z nekaj vzponi in padci. Res sem zadovoljen, kako se je vse razpletlo, druga vožnja celo bolje, kot sem pričakoval glede na boj z živci. Preprosto sem poskušal čim bolje smučati,” je dejal Francoz.

“Seveda sem razočaran. Alexis si to popolnoma zasluži, že nekajkrat je bil v moji situaciji. Verjetno bi bilo tudi nekoliko drzno, če bi se mi to izšlo v prvem poskusu,” je dejal 23-letni Odermatt.

V skupnem seštevku ima Pinturault (1200) več kot sto točk naskoka pred izzivalcem Odermattom (1093). Na sporedu pa je le še nedeljski slalom.

I.R.V. d.o.o.      O nas      Pogoji uporabe      Oglaševanje      O piškotkih      Nastavitve zasebnosti