Carlos Alcaraz je spomladi osvojil mastersa v Miamiju in Madridu, po porazu v finalu Umaga pa se je odlično pripravil na zadnji turnir za grand slam v sezoni. Dokazal je, da ni odličen le na pesku, ampak mu zelo ustreza tudi trda podlaga. Foto: EPA

Finale v izjemnem vzdušju razprodanega stadiona Arthurja Asha je trajal tri ure in 20 minut. Alcaraz je zadel 14 asov in 55 "winnerjev". Naredil je le tri dvojne napake in 41 neizsiljenih napak. Španec bo v žep pospravil 2,6 milijona ameriških dolarjev. Za prvi naslov na turnirjih za grand slam je moral garati, na igrišču je bil v sedmih obračunih kar 23 ur in 39 minut, kar je največ v tem stoletju (do danes je imel rekord Kevin Anderson v Wimbledonu leta 2018).

Alcaraz je ta teden v petih nizih izločil Marina Čilića, Jannika Sinnerja (v četrtem nizu je rešil tudi zaključno žogo Italijana) in Francesa Tiafoeja. Postal je 28. igralec, ki je zasedel prvo mesto na lestvici ATP v moderni teniški dobi. Foto: EPA

Najstnik iz Murcie je zamenjal Avstralca Lleytona Hewitta, ki je novembra 2001 štel 20 let in slabih devet mesecev, ko je postal prvi igralec sveta. Alcaraz bo 20. rojstni dan praznoval 5. maja prihodnje leto.

23-letnik iz Osla je izgubil tudi drugi finalni obračun na turnirjih za grand slam. Premoč je moral priznati Rafaelu Nadalu v finalu Roland Garrosa na začetku junija.

Alcaraz je bil pred začetkom turnirja v New Yorku tretji igralec sveta, Ruud pa sedmi. Tako 19-letni Španec kot štiri leta starejši Norvežan do zdaj še nista zasedla vrha lestvice. Alcaraz bo na ponedeljkovi lestvici ATP tudi uradno zamenjal lanskega zmagovalca OP-ja ZDA Daniila Medvedjeva, ki je izpadel že v osmini finala proti Nicku Kyrgiosu.

Casper Ruud je izgubil oba finalna obračuna na turnirjih za grand slam. V finalu Roland Garrosa je osvojil le šest iger proti Rafaelu Nadalu, tokrat pa je bil precej bližje uspehu. Foto: EPA

Odličen start Alcaraza
Alcaraz je precej bolje začel obračun. V uvodni igri je zapravil dve priložnosti za brejk, a je nato v tretji igri odvzel servis Ruudu. V četrti igri je imel nekaj težav pri 30/40, nato pa je gladko dobil zadnje tri igre na svoj začetni udarec v prvem nizu, ki je trajal 49 minut.

Ruud blestel v drugem nizu
Norvežan je v peti igri rešil priložnost za brejk in povedel s 3:2. Dobil je dodaten zalet, v šesti in osmi igri je odvzel servis Špancu in izenačil na 1:1 v nizih.

Norvežan zapravil dve priložnosti za tretji niz
Po štirih izgubljenih igrah je bil odmor dobrodošel za Alcaraza, ki je odlično začel tretji niz. S sijajno skrajšano žogo je takoj odvzel servis Ruudu. Norvežan se je po zaostanku z 0:2 hitro zbral. Narekoval je oster ritem z osnovne črte. Zadel je nekaj izjemnih forhendov in osvojil tri igre zapored. Ključna je bila 12. igra, ko bil izid petkrat izenačen, Alcaraz je rešil dve priložnosti Norvežana za tretji niz. Rešil se je v podaljšano igro, v kateri je po izgubljeni prvi točki zablestel s sedmimi zaporednimi točkami.

Trener Alcaraza Juan Carlos Ferrero je bil zelo čustven po koncu finala. Leta 2003 je izgubil finale v New Yorku proti Andyju Roddicku. Tokrat se je veselil lovorike s svojim varovancem. Foto: EPA

Odlična podaljšana igra še podžgala Španca
Alcaraz, ki je po treh maratonskih obračunih ta teden v tretjem nizu deloval malce utrujeno, je dobil dodatno energijo. V četrtem nizu je odlično serviral in v šesti igri odvzel začetni udarec Ruudu. V deveti igri je končal obračun z močnim servisom, ki ga Ruudu ni uspelo vrniti.

Alcaraz: V finalu turnirja za grand slam ni pravi čas, da si utrujen
"Vedno sem sanjal, da bom osvojil turnir za grand slam in postal prvi igralec sveta. To je zelo čustven večer. Dolga leta sem garal za ta trenutek. Trdo delo se je obrestovalo. Priznam, da sem malce utrujen. V finalu turnirja za grand slam pač ni pravi čas, da si utrujen. Veliko treniramo in pripravljeni smo za take obračune," je bil zadovoljen Alcaraz.

Ameriški filmski igralec in komik Jerry Seinfeld si je z ženo Jessico ogledal finalni obračun. Foto: EPA

Ruud bo moral še počakati na veliki trenutek
"Letos mi je šlo vse po načrtih. To je bil poseben finale za oba, vložek je bil velik, saj sva igrala za številko ena na svetu. Seveda sem razočaran, da nisem prvi igralec sveta, a tudi drugo mesto ni slabo. Upam, da bom kmalu osvojil turnir za grand slam in se povzpel na prvo mesto lestvice ATP. Celotna družina je prišla na finale, imel sem veliko spodbudo. Upam, da bomo skupaj doživeli še veliko uspehov," je poudaril Ruud, ki se je spomnil tudi na številne žrtve terorističnega napada 11. septembra.

Najstniku Alcarazu tudi v finalu US Opna ni zmanjkalo energije
Barbora Krejčikova in Katerina Siniakova sta letos osvojili kar tri turnirje za grand slam. Foto: EPA

Čehinji najboljši med dvojicami
Čehinji Barbora Krejčikova in Katerina Siniakova sta zmagovalki turnirja dvojic. Olimpijski zmagovalki sta s 3:6, 7:5 in 6:1 ugnali domačinki Caty McNally in Taylor Townsend.

Američanki sta skupaj prvič nastopili v finalu turnirjev velike četverice, a morali priznati premoč precej izkušenejši in uspešnejši češki navezi. Ti sta osvojili že šesto lovoriko na turnirjih velike četverice in tretjo letos. Zmagali sta še na OP-ju Avstralije v Melbournu in Wimbledonu.