Benjamin Savšek Luka Božič Eva Alina Hočevar Alja Kozorog kanu kajak

Nedelja, 12. 9. 2021, 13.14

KAJAK/KANU, PAU 2021

Savšek drugi na tekmi in tudi skupno

Benjamin Savšek | Benjamin Savšek se je za konec sezone še enkrat povzpel na stopničke. | Foto Nina Jelenc

Benjamin Savšek se je za konec sezone še enkrat povzpel na stopničke.

Kanuist Benjamin Savšek, olimpijski prvak v slalomu na divjih vodah, se je izkazal tudi v finalu svetovnega pokala v Pauju. Na progi, kjer je že postal svetovni in evropski prvak, je zasedel drugo mesto, kar mu je prineslo tudi drugo mesto v skupnem seštevku svetovnega pokala. Njegov uspeh je z današnjim tretjim mestom dopolnil Luka Božič. V ženski konkurenci je slavila Tereza Fišerova, ki je tudi v skupnem seštevku na vrhu. Slovenski predstavnici Alja Kozorog in Eva Alina Hočevar sta tekmovanje končali v polfinalu.

Eva Terčelj
Sportal Kauzer skupno drugi, Terčeljeva pa tretja

Za zmagovalcem Francozom Denisom Gargaudom Chanutom, ki je postal tudi zmagovalec svetovnega pokala, je zaostal le 16 stotink sekunde, ki jih je izgubil z nekoliko slabšim spodnjim delom. Savšek pa ni bil edini slovenski predstavnik na stopničkah. Luka Božič je bil tretji, s čimer je še popravil svoj najboljši letošnji rezultat. Primorec je za razliko od Savška nekoliko slabše odvozil zgornji del. Nejc Polenčič je v polfinalu, kjer sta Božič in Savšek zabeležila drugi oziroma četrti čas, zasedel 30. mesto.

Na stopničke se je zavihtel še Luka Božič. | Foto: Nina Jelenc Na stopničke se je zavihtel še Luka Božič. Foto: Nina Jelenc

"Lepa vožnja je za mano, tako da sem vesel, ker sem uspel priveslati do drugega mesta tako na tekmi kot v skupnem seštevku. Seveda bi si želel prvega mesta, ampak sem imel spodrsljaj v Seuu. Ker se mi je primerila velika napaka na zadnji tekmi, sem izgubil precej točk ... To je še en lep rezultat, zaradi česar se veselim svetovnega prvenstva, ki nas čaka," je po preizkušnji v Pauju za Kajakaško zvezo Slovenije dejal olimpijski prvak.

Na koncu tretji Božič pa je vesel napredka v zaključnem delu sezone. "Ta vikend sem oddelal še bolje kot v Seu d'Urgellu. Zelo sem zadovoljen z vsemi rezultati od kvalifikacij naprej. Po drugi strani pa mislim, da sem naredil eno večjo napako v zgornjem delu, tako kot na prejšnji tekmi svetovnega pokala. Sestavljam skupaj sestavljanko in upam, da bom v Bratislavi končno naredil to, kar znam in si želim. Vse bom naredil za to, da se spočijem in potem lepo gradim formo proti svetovnemu prvenstvu."

V skupnem seštevku je Gargaud Chanut zbral 243 točk, Savšek jih ima 217, Božič pa je tekmovanje končal na šestem mestu, na svojem računu ima 182 točk. Od preostalih Slovencev je Klemen Vidmar zasedel 44. mesto s 17 točkami, Polenčič je bil dve mesti za njim z 12., Anže Berčič pa je z dvema osvojenima točkama sezono svetovnega pokala sklenil na 64. mestu.

Dekleti brez finala

Alja Kozorog je bila v polfinalu z zaostankom 13,33 sekunde po enem dotiku na 15. mestu, Eva Alina Hočevar pa je preizkušnjo brez dotika končala na 24. mestu (+22:22). V finalu je bila najboljša Fišerova, ki je slavila s časom 111,79 sekunde. Odločali so predvsem dotiki, saj je Foxova na drugem mestu z dvema oz. s štirimi sekundami pribitka zaostala za 1,45 sekunde. Tretja je bila Nemka Elena Apel (+1,83).

Kanuistki tokrat nista bili v ospredju, Alja Kozorog je končala kot 15. | Foto: Grega Valančič / Sportida Kanuistki tokrat nista bili v ospredju, Alja Kozorog je končala kot 15. Foto: Grega Valančič / Sportida

V skupnem seštevku je zaradi dvojnih točk na zadnji tekmi Fišerova (280) prehitela Foxovo (276), tretje mesto pa si je z današnjimi stopničkami zagotovila Elena Apel (187). Najboljša Slovenka v skupnem seštevku je bila Kozorogova na 15. mestu (119). Hočevarjeva je končala na 28. mestu s 64 točkami, Lea Novak, ki je izpadla v petkovih kvalifikacijah, pa je zasedla 35. mesto (35).

Tekmovalnega leta 2021 v kajaku kanuju v slalomu na divjih vodah še ni konec, saj bo med 21. in 26. septembrom na vrsti še svetovno prvenstvo v slovaški Bratislavi.