Svet

Ko umetna inteligenca napiše novinarski prispevek

Ljubljana, 22. 03. 2023 15.36 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
Barbara Slukan
Komentarji
6

Ali bo umetna inteligenca prevzela naše službe? Zdi se namreč, da se to že dogaja, mi pa le nemo opazujemo, kako iz ukazov nastajajo besede ali iz besed podobe. Kolegica Barbara Slukan se je podala po sledeh zadnjih velikih odkritij umetne inteligence in sama preverila, ali se morajo novinarji v kratkem bati za svoje službe, saj je računalniški um namesto nje ustvaril krajši prispevek.

Ali lahko moje delo v celoti prevzame umetni um? Začnimo s scenarijem prispevka o umetni inteligenci, ki mi ga bo pomagal spisati Chat GPT. "V osnovi gre za program, ki se uči sam, se pravi mu dajemo lastne podatke, na katerih naj bi se on učil in pridobival neko znanje," pojasni Marjan Kodelja, novinar portala Tehnozvezdje.

V novo spletno orodje podjetja OpenAI sem vpisala ukaz, naj mi napiše krajši članek o prednostih in slabostih razvoja umetne inteligence, in pred mano je bilo besedilo, ki ga je v nekaj sekundah ustvarila umetna inteligenca.

Kot pravi Kodelja, razvoj umetne inteligence poteka že 30 let, ampak je zdaj prišel trenutek, da jo je neko podjetje predstavilo običajnemu človeku, ki umetno inteligenco lahko preizkusi. "Ta splošni model, ki ga lahko vsak preizkusi brezplačno, ima podatke do konca leta 2021. Vsega, kar se je zgodilo po tem, preprosto ne ve in tudi sam pove, da ne ve," doda sogovornik.

"Po mojem je največja vrednost uporabe pri generaciji vsebin. Torej pisanju elektronskih sporočil, oglasov, pristajalnih strani. Skratka, kjerkoli rabimo generirati vsebino ali se zelo na hitro izmisliti kakšne ideje za teme," uporabo umetne inteligence komentira Tim Berce, strokovnjak za umetno inteligenco.

Idejo sem tako dobila, nato pa sem besedilo, ki ga je ustvaril računalnik, zvočno posnela. "Take stvari običajno človeka prestrašijo, predvsem, ker je vezano na vsakdanje življenje. Nikogar ni recimo prestrašil program, ki je pred 30 leti premagal šahovskega prvaka, ker je šahistov malo," je prepričan Kodelja. Medtem ko Berce meni, da umetna inteligenca predstavlja določeno problematiko v družbi, še posebej na področju poslovanja. Dodaja, da lahko podjetje opravi določene stvari, za katere so pred tem potrebovali zaposlenega, in da tako umetna inteligenca odstranjuje potrebo po določenem kadru.

Z njim bi lahko ustvarjali lažne novice in tudi spletno nadlegovali. O nevarnostih njegove uporabe, sploh za pisanje esejev in besedil, pa lahko vse glasneje slišimo tudi iz šolskega okolja. "To je orodje in uporabljati ga moramo kot orodje, ne kot zamenjavo za človeka. Dejstvo je, da se zaradi tega te stvari ne smejo več uporabljati v šoli, ker se mora človek še vedno naučiti nekih osnov, da lahko potem druge stvari uporablja kot orodje," komentira Kodelja. 

Čeprav za Chat GPT marsikdo še ni slišal, ga šole po svetu, kot denimo ena od srednjih industrijskih šol v Pragi, v izobraževalni sistem že aktivno vključujejo. "Pomembno je, da ga pravilno uporabljamo, ker ga seveda ni možno prepovedati. Treba je prilagoditi pravila, da bomo nanje lahko računali, kot denimo takrat, ko so učitelji davno nazaj poskušali prepovedati kalkulatorje, pa so danes v šolah ti nekaj običajnega," je odločitev pojasnil Miroslav Hřebecký, programski direktor srednje industrijske šole Smíchov. Z vključevanjem pa se strinja tudi Berce, ki pravi, da se mu zdi pomembno, da to tehnologijo uporabljajo študenti in dijaki, saj je to tehnologija, proti kateri bodo tekmovali, ko bodo prišli na trg dela. Dodaja, da bo uporaba umetne inteligence pripomogla k prednosti na razgovoru.

Uporaba umetne inteligence
Uporaba umetne inteligence FOTO: Kanal A

Ni pa uporabno le orodje Chat GPT. Zvok prispevka sem denimo popravila z orodjem za izboljšanje zvoka, namesto snemalca pa je za sliko prispevka poskrbelo orodje Midjourney. Po ukazih je ustvarilo podobe samega sebe, torej umetne inteligence. "Kjerkoli so procesi, ki se ponavljajo, lahko na tehnologiji zgradimo oziroma naučimo nek AI, da bo to delo opravljal namesto nas," pripoveduje Berce.

Po mojih ukazih je umetna inteligenca ustvarila tudi podobe samega sebe, torej umetne inteligence. Glavnina orodij, ki ustvarjajo, pišejo in gradijo namesto nas, ugotavljajo sogovorniki, pa v resnici sploh še ni prišla. Tim Berce tako ocenjuje: "Napovedali so, da prihaja tehnologija, ki bo pisala glasbo. Jaz mislim, da se bo ta tehnologija hitro razširila na ogromno področij, ampak smo za zdaj še zgodnji v razvoju. Umetna inteligenca je prišla šele novembra in zdaj čakamo, kako se bo svet odzval in kaj bodo dejansko najbolj uporabni primeri."

Posnetki prispevka so bili posneti le enkrat, z enim samim pritiskom na gumb pa lahko tudi odvzamemo kletvice, spreminjamo jezik.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Vlahek
22. 03. 2023 21.08
+2
Lol popovci 99% vasih novic je kopirj/pprileri
Potouceni kramoh
22. 03. 2023 21.37
+1
Tocn tko..nekaj iz STA, nekaj pa honorarci iz različnih tujih novic kopirajo.Poudarek je na balkanskih novicah,posebej iz Hrvatovja.Itak pa na kanalu A in Popu sučejo sam še hrvaški show program.Laku noć.
kolo1982
22. 03. 2023 20.45
+4
Ga vsaj napiše...ne pa kopi prilepi z napakami vred....tko kot je sedajšnja praksa
MTM AUDI
22. 03. 2023 20.44
Bo bo kmalu betoniral cel dan in nosil kvadre.. sanjaj svinjo kukuruz!!
watever
22. 03. 2023 20.36
+0
To je program in ne oseba! Deluje na algoritmih in se ne uči, ker nima uma in ga ne bo nikoli imel
abc123def456
22. 03. 2023 21.05
+0
ucci se toccno toliko kot veccinski slovenski volilec. po medmrezzju avtomatsko nabira informacije in jih ssablonsko povezuje. sklep: slovenski volilec nima uma...