Agro HI-tech

(Fotoreportaža s konference) Trendi v semenarstvu in energetska oskrba kmetijstva

Ključni temi 1. razvojne konferenco slovenskega kmetijstva: semena in energija!
Podporniki obveščajo
AGROBIZ
Podporniki obveščajo
Kmetje in živilci tokrat brez svoje ministrice
Agrobiznis
Podporniki obveščajoJana Petkovšek Štakul Kmetje in živilci tokrat brez svoje ministrice

Ta petek bodo o inovativnosti in trajnostni preobrazbi na konferenci razpravljali predstavniki kmetijskih in živilskih podjetij vzhodne kohezijske regije.

AGROBIZ
Podporniki obveščajo
V ponedeljek se začne kampanja vnosa zbirnih vlog za kmetijske subvencije
Agrobiznis
Podporniki obveščajoRedakcija Agrobiznisa V ponedeljek se začne kampanja vnosa zbirnih vlog za kmetijske subvencije

Nosilci kmetijskih gospodarstev morajo vloge oddati do 10. julija elektronsko, pri tem pa jim lahko pomagajo v Javni službi kmetijskega svetovanja.

AGROBIZ
Podporniki obveščajo
Jutri o trajnosti in inovacijah v agroživilskem sistemu
Agrobiznis
Podporniki obveščajoRedakcija Agrobiznisa Jutri o trajnosti in inovacijah v agroživilskem sistemu

GZS - Zbornica kmetijskih in živilskih podjetij v sodelovanju z regionalnimi gospodarskimi zbornicami pripravlja regijsko konferenco zahodne kohezijske regije

AGROBIZ
Podporniki obveščajo
Velika noč se bliža, domače dobrote vas čakajo v Mercatorju
Agrobiznis
Podporniki obveščajoPodpornik projekta Velika noč se bliža, domače dobrote vas čakajo v Mercatorju

Velike noči ni brez prazničnih dobrot – pirhov, šunke, hrena in potice

30.05.2022 12:51
Čas branja: 3 min

Katere sorte in hibridi žit nastajajo po svetu, nam je razložil Primož Titan iz podjetja RGA ter predstavil, kako napredujejo pri razvoju pšenice trajnice in pri ustvarjanju pšenice, ki bi z boljšim črpanjem dušika tudi boljše uspevala. Titan je med drugim predlagal, da bi po zgledu tujine tudi v Sloveniji morali razmisliti o povezavanju kmetov za semensko proizvodnjo.

Slišali smo tudi dr. Vladimirja Mikliča, kako nove sorte poljščin razvijajo na Inštitutu za poljščine in zelenjavo Novi Sad. Od tod prihaja vsaka sedma sončnica, ki jo gojijo na svetu. Ta inštitut je v 80 letih ustvaril 1.400 sort in hibridov več kot 50 rastlinskih vrst, nekatere gojijo v več kot 30 državah, tudi v Ukrajini, Rusiji, Indiji, Kanadi, Argentini, Iranu, Turčiji, na Kitajskem …

Z biotehnologinjo s Kmetijskega inštituta Slovenije dr. Barbaro Pipan, direktorjem podjetja RWA Simonom Grmovškom in Joži Cvelbar z direktorata za kmetijstvo na kmetijskem ministrstvu pa smo na okrogli mizi nakazali pot in ukrepe, s katerimi bi prebudili semenarstvo v Sloveniji. Pogovor je povezoval dr. Blaž Germšek, predstojnik Infrastrukturnega centra Jablje, ki sodi pod Kmetijski inštitut Slovenije.

Dejan Pristovnik, svetovalec področja in koordinator skupine specializiranih svetovalcev za podporo kmetovalcem, iz NLB, je povedal, da v njihovi banki ocenjujejo, da bo slovensko kmetijstvo v prihodnjih treh do štirih letih potrebovalo od 450 do 480 milijonov evrov posojil za financiranje svojih investicijskih projektov. Spomnil je, da njihova banka mladim prevzemnikom kmetij ponuja daljši moratorij na odplačevanje posojila.

Tjaša Perković, vodja sektorja za finančne spodbude pri Slovenskem regionalno razvojnem skladu, je napovedala, da bo njihov sklad junija objavil nova razpisa za kmetijstvo: na enem bodo ponujali posojilo za nakup kmetijskih in gozdnih zemljišč. Kateri razpisi so že odprti, pa lahko preverite na www.srrs.si.

Predstojnik Infrastrukturnega centra Jable dr. Blaž Germšek je na okrogli mizi, h kateri je povabil poznavalce semenarstva, opozoril na več vidikov, o katerih bi morali spregovoriti tudi odločevalci. Med drugim je opozoril na pomen financiranja novih sort, sprožil vprašanje subvencij za kmete žlahtnitelje in kot izziv skupaj z gosti omenil dva svetova: v enem je klasično in v drugem ekološko semenarstvo.

V drugem delu, ki je bil posvečen energetiki v kmetijstvu - tako porabi energije kot kmetijskih virih za energente - je spregovoril mag. Tomaž Poje z oddelka za kmetijsko tehniko in energetiko na Kmetijskem inštitutu Slovenije. Udeležence konference je seznanil z zanimivimi aktualnimi kazalniki in trendi pri porabi energije v slovenskem in evropskem kmetijstvu. Predstavil pa je tudi priložnosti, ki jih kmetijska panoga lahko ponudi s področja obnovljivih virov ter nanizal nekaj predlogov za zmanjšanje porabe energije v kmetijstvu.

Prisluhnili smo tudi okrogli mizi o izzivih in priložnostih pri fotovoltaiki in agrovoltaiki v kmetijstvu, ki jo je povezoval urednik portala Financ o okolju in energiji Borut Hočevar. Njegovi sogovorniki so bili Boštjan Turinek#Boštjan Turinek), direktor sektorja za obratovanje in razvoj v Elektru Celje, Miran Kavrečič, vodja oddelka splošne analitike v HSE in Borut Bizjak, direktor proizvodnje energije v Petrolu.

Pozvali so odločevalce v vladi, naj naposled le dorečejo pogoje za postavitev sončnih elektrarn tudi na kmetijskem zemljišču ter tako omogočijo dvojno izrabo prostora oziroma sobivanje med pridobivanjem hrane in energije. Pri tem je Miran Kavrečič predstavil pilotni projekt, s katerim želijo skupaj s partnerji iz tujine preveriti, katere kulture bi bile najbolj primerne za sobivanje s sončnimi paneli. Poskusno agrovoltaično leseno konstrukcijo nameravajo v okviru tega projekta postaviti prav na posestvu Kmetijskega inštituta v Jabljah.

Spoznali smo tudi več dobrih energetskih praks, kot so energetska kmetija iz Bašlja pri Preddvoru, samooskrbna vas Zavrate in uspešno sodelovanje Kmetijske zadruge Sloga s kmetijami in enim od slovenskih energetskih podjetij pri postavljanju novih sončnih elektrarn.

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Več o temi
Kliknite [+] poleg oznake in se prijavite na obveščanje. S klikom na ime posamezne oznake preverite seznam člankov.
OGLAS
AGROBIZ
Natečaj: S kmetije za Vas 2024

Kmetijsko-gozdarska zbornica Slovenije, ČZD Kmečki glas in Časnik Finance s portalom Agrobiznis vabijo k sodelovanju v akciji S kmetije...

AGROBIZ
Novice
Nemčija: 250 tisoč evrov za hektar njive
Agrobiznis
NovicePetra Šubic Nemčija: 250 tisoč evrov za hektar njive 5

Toliko bi plačal Intel, ki bo zgradil tovarni računalniških čipov in procesorjev

AGROBIZ
Novice
Nove farme piščancev na Hrvaškem z ukrajinskim denarjem
Agrobiznis
NovicePetra Šubic Nove farme piščancev na Hrvaškem z ukrajinskim denarjem

Tri piščančje farme napoveduje Jurij Kosiuk, lastnik Perutnine Ptuj, 700-milijonski projekt pa napoveduje Andrej Matiukha, ki ima na Hrvaškem športne stavnice FavBet in igralnice

AGROBIZ
Agro Podjetnik
Tako Gruntek raste z dostavo zelenjave od njive do mize
Agrobiznis
Agro PodjetnikPetra Šubic Tako Gruntek raste z dostavo zelenjave od njive do mize

Hrvaški startup že oskrbuje dva tisoč družin z zelenjavo v hrvaških mestih, prihodnje leto pa napovedujejo širitev na Dunaj in morda k nam.

AGROBIZ
Agro Podjetnik
Inovativni kmetje so zbežali od doma!
Agrobiznis
Z 11. AGROBIZNIS KONFERENCE
Agro PodjetnikJana Petkovšek Štakul Inovativni kmetje so zbežali od doma! 2

O inovativnih praksah in priložnostih slovenskega kmetijstva smo govorili na 11. Agrobiznis konferenci.

AGROBIZ
Agro Podjetnik
Zakaj se splača pridelovati gensko nespremenjeno sojo
Agrobiznis
Agrobiznis
Agro PodjetnikPetra Šubic Zakaj se splača pridelovati gensko nespremenjeno sojo

Letos jo bodo člani zadruge Kooperativa Kristal zasejali na dobrih 300 hektarjih; pozneje bi radi postavili svoj silos in celo pražarno soje.

AGROBIZ
Novice
Kmetje z napovedanimi razbremenitvami niso zadovoljni
Agrobiznis
NoviceRedakcija Agrobiznisa Kmetje z napovedanimi razbremenitvami niso zadovoljni

Na zasedanju kmetijskih ministrov podprli spremembe, ki kmetom omogočajo večjo prožnost pri izpolnjevanju okoljskih pogojev, a kmetje niso zadovoljni.

AGROBIZ
Nasveti
Kaj bančnica svetuje kmetom, ki so pred večjo naložbo
Agrobiznis
NasvetiUredništvo Agrobiznisa Kaj bančnica svetuje kmetom, ki so pred večjo naložbo

Nataša Zemljič Pangerc, NLB: »Pogoje in stroške posojila preverite v več bankah in hkrati poglejte, kako vas lahko banka podpre, če bi med vračanjem posojila zašli v težave.«

AGROBIZ
Agro HI-tech
Z akvaponiko pridelamo desetkrat več zelenjave kot v zemlji
Agrobiznis
Agro HI-techPetra Šubic Z akvaponiko pridelamo desetkrat več zelenjave kot v zemlji 1

Ta tehnologija, s katero hkrati gojimo ribe in zelenjavo, je primerna za urbana območja, ob ribogojnicah in kot zanimivost na turističnih kmetijah.