Maribor

To je ministrstvo sporočilo glede sporne seje sveta UKC Maribor

Uredništvo , 09.05.23 ob 15:43

Ponedeljkovo sejo so zaznamovali številni zapleti.

Ministrstvo za zdravje zavrača očitke, ki se pojavljajo v javnosti, o domnevnih nepravilnostih pri vodenju ponedeljkove seje sveta UKC Maribor, na kateri so člani sveta zavoda izglasovali začetek postopka za razrešitev direktorja Antona Crnjaca. Poudarjajo, da so ti očitki neupravičeni in da se je predsednik sveta zavoda držal predpisov.

Prepričani so, da je bila seja pravilno sklicana

Omenjeno sejo so zaznamovali številni zapleti. Najprej je direktorjev odvetnik ustavil začetek z opozorilom glede spornosti udeležbe dveh članov sveta zavoda na daljavo. Potem se je zapletlo še pri tolmačenju izida glasovanja o dnevnem redu. Po nekaj prekinitvah je seja le stekla in do takrat sta prišla na sejo v UKC Maribor tudi dva člana, predstavnika ustanovitelja, ki sta sprva želela sodelovati na daljavo.

Na ministrstvu za zdravje v današnjem sporočilu za javnost izpostavljajo, da poslovnik o delu sveta Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Maribor z dne 5. novembra 2020 določa posebnosti glede sklica seje na daljavo (t.i. hibridne seje), vendar se ta člen nikoli ni uporabljal strogo formalno. “To pomeni, da so se seje sveta zavoda sklicevale na enak način, kot je bila sklicana včerajšnja seja, in so se izvajale na hibridni način. S tako ustaljeno prakso so soglašali tako člani sveta kot tudi direktor UKC Maribor,” so zapisali.

Glede na dosedanjo ustaljeno prakso sklicevanja in poteka hibridnih sej” so na ministrstvu prepričani, da je bila ponedeljkova seja pravilno sklicana in bi morala tudi člana sveta zavoda, ki sta bila prisotna na daljavo, imeti glasovalno pravico. “Iz previdnosti in korektnosti do vseh navzočih, tudi do direktorja UKC Maribor, se je predsednik sveta zavoda Aleš Šabeder odločil, da pri glasovanju ne bo upošteval glasov dveh članov, ki sta seji prisostvovala na daljavo,” so dodali.

“Trditev, da se je o istem dnevnem redu glasovalo dvakrat, ne drži”

Pojasnila so podali tudi glede glasovanja o dnevnem redu. “Trditev, da se je o istem dnevnem redu glasovalo dvakrat, ne drži. Predsednik sveta zavoda je najprej dal na glasovanje nasprotni predlog pri 1. točki dnevnega reda, to je, da se spremeni vrstni red točk dnevnega reda, in nasprotni predlog utemeljil. Nasprotni predlog o dnevnem redu ni bil izglasovan, zato je sledilo glasovanje o prvotnem predlogu dnevnega reda, ki pa je bil izglasovan. Zato se je seja nadaljevala po prvotnem predlogu dnevnega reda, in ne po nasprotnem, spremenjenem dnevnem redu. Torej se ni glasovalo dvakrat o istem dnevnem redu,” pojasnjujejo na ministrstvu.

Za dnevni red je glasovalo pet članov sveta zavoda, ostalih pet je glasovalo proti. Po besedah Šabedra je bil tako sprejet, vodja pravne službe UKC Maribor in direktorjev odvetnik pa sta ocenila, da ni dobil dovolj glasov.

Člani sveta zavoda so v ponedeljek s šestimi glasovi za in petimi proti izglasovali sklep o začetku postopka razrešitve direktorja Crnjaca. Ta ima 15 dni časa, da odgovori na očitke, ki se nanašajo na poslovanje UKC Maribor v zadnjih dveh letih. Nato bo svet zavoda glasoval o morebitni razrešitvi.

Po navedbah ministrstva sklep o ustanovitvi UKC Maribor določa, da svet zavoda sprejema sklepe z večino glasov navzočih članov, v primeru enakega števila glasov pa je odločilen glas predsednika sveta zavoda. “Ta sklep o ustanovitvi UKC Maribor je stopil v veljavo in se uporablja od 28. marca 2023 dalje. Sklep o ustanovitvi je hierarhično pravno nadrejeni akt statutu UKC Maribor ter poslovniku o delu sveta zavoda UKC Maribor, zato se uporablja neposredno in primarno. Poleg tega je v samem sklepu o ustanovitvi določeno, da se z dnem uveljavitve tega sklepa prenehajo uporabljati določbe statuta zavoda, če so v nasprotju s tem sklepom. Skladno s tem ima predsednik sveta zavoda v primerih enakega števila glasov odločilen glas,” pravijo na ministrstvu.

STA