Foto: EPA
Foto: EPA

Po novem bo kaznivo tudi objavljanje spornih vsebin iz tujine, ki bodo namenjene uporabnikom v Avstriji.

Antisemitizem v obliki dezinformacij in teorij zarote postaja spet vse opaznejši, ne samo na spletu, ampak tudi na ulici, v šolah, v pogovorih. Zato je po besedah ministrice Zadić toliko pomembneje ukrepati proti "kakršni koli obliki poveličevanja nacističnega režima".

Zakon o prepovedi nacizma je na nacionalni ravni po njenem prepričanju "najučinkovitejši element v boju proti antisemitizmu, desničarskemu ekstremizmu in ponovni oživitvi nacionalsocializma".

Leta 1947 sprejeti zakon, ki je v Avstriji poimenovan "Verbotsgesetz", se nanaša med drugim na prepoved oblikovanja nacistične organizacije in širjenja nacistične ideologije.

Avstrijska ministrica za pravosodje Alma Zadić. Foto: EPA
Avstrijska ministrica za pravosodje Alma Zadić. Foto: EPA

Da antisemitizem v Avstriji nima mesta, je poudarila tudi ministrica za evropske in ustavne zadeve Karoline Edtstadler, ki je ob tem dejala, da so lahko kljub strogi pravni podlagi v Avstriji še učinkovitejši. Zaostritev zakona bo med drugim vključevala razširitev pristojnosti avstrijskih pravosodnih organov, da bodo lahko ukrepali tudi v povezavi z dejanji v tujini.

V prihodnje bo kaznivo, če bo nekdo v tujini dal na splet relevantne vsebine, ki bodo dostopne v Avstriji. To pomeni, da lahko avstrijsko pravosodje ukrepa, če nekdo iz Španije objavi nekaj, kar je v Avstriji prepovedano. Zadić je ta korak označila za še posebej pomembnega, saj se nacistična propaganda in radikalizacija vse pogosteje pojavljata na spletu.

Ostrejše kazni tudi za spomenike

Ostrejše kazni bodo veljale tudi za nacistične spominke. Doslej samo posedovanje predmetov ni bilo kaznivo, zaseči pa jih je bilo mogoče le, če je šlo dokazano za ponovno uporabo z vidika oživitve nacizma. Po novem pa bo mogoče zaseči predmete tudi brez kazenskega postopka. Pristojne oblasti bodo ukrepale tudi, če bo nekdo med protikoronskimi protesti nosil judovsko zvezdo domnevno kot znak diskriminacije necepljenih.

Prepovedali naj bi tudi ne samo zanikanje holokavsta, ampak vsako obliko njegove trivializacije. Kot primer je ministrica Zadić navedla primerjave v času pandemije covida-19 na protestih proti koronskim ukrepom med nasprotniki cepljenja in v nacionalsocializmu preganjanimi Judi. Predloge o spremembi zakona bodo v sredo predstavili na seji vlade, nato pa naj bi jih uzakonili.

V Avstriji je pred kratkim za ogorčenje poskrbel primer podčastnika v avstrijski vojski, ki so ga večkrat fotografirali v nacistični uniformi, a je kljub temu obdržal zaposlitev v vojski, pri čemer so ga zgolj premestili na "nevojaško delovno mesto". Obsojen je bil sicer na deset mesecev pogojne kazni in denarno kazen 4968 evrov.