Vlada zavira gradnjo Jek 2 kljub visoki javnomnenjski podpori

Datum:

Večina Slovencev in Slovenk bi podprlo gradnjo drugega bloka jedrske elektrarne Krško. Glede na zadnjo javnomnenjsko anketo je podpora najbolj izrazita med mladimi. Opazen je tudi trend višanja podpore z izobrazbo. Najvišjo podporo je najti med volivci SD in SDS, najnižjo pa med volivci Levice. 

Gradnjo drugega bloka jedrske elektrarne podpira 68,6 odstotka vprašanih, 21 odstotkov ji nasprotuje. Neopredeljenih je dobrih deset odstotkov vprašanih. Najnižjo podporo so anketarji zabeležili med najnižje izobraženimi. Gradnjo podpira polovica vprašanih z osnovnošolsko izobrazbo, pri tistih, ki so pridobili univerzitetno diplomo oziroma bolonjski magisterij, podpora projektu presega 74 odstotkov.

Opaziti je tudi, da je podpora višja med mladimi. Med vprašanimi, ki so mlajši od 30 let, je podpora višja od 82 odstotkov. Podpora je višja med moškimi kot med ženskami.

Anketirance so pri Dnevniku vprašali, ali podpirajo uporabe jedrske energije za energetske potrebe, pri čemer je 68 odstotkov vprašanih odgovorilo, da soglašajo, le 11 odstotkov pa je odgovorilo, da ne soglaša. Uporabi jedrskih tehnologij za energetske potrebe so najbolj naklonjeni mlajši anketiranci, poroča STA.

Jedrska energija je dosegla najvišjo podporob pri vprašanju njene uporabe za znanstvenoraziskovalne namene, najmanjšo podporo pa je zabeležila pri vprašanju njene uporabe za vojaške namene. V tem primeru jo podpira le 7,1 odstotkov vprašanih.

Podpora jedrski energiji je najvišja med volivci SD (77-odstotna) in med volivci SDS (70- odstotna). Podpora je nižja med volivci NSi in Gibanja Svoboda, a je še vedno višja od 64 odstotkov. Najnižja podpora je med volivci Levice, gradnjo podpira dobrih 63 odstotkov.

Največ vprašanih je svoje nasprotovanje jedrski energiji utemeljilo na nevarnosti jedrskih odpadkov.

Javno mnenje nasprotno usmeritvam levice
Javno mnenje tako nasprotuje usmeritvam evropske levice, ki vztraja, da je treba razogljičenje gospodarstva doseči z obnovljivimi viri energije. Sprejetim dogovorom na ravni EU najjasneje nasprotuje Francija, kjer zagovarjajo stališče, da je jedrska energija edina možnost, če želimo zmanjšati izpuste toplogrednih plinov in hkrati zagotoviti zanesljiv vir energije. Kako se Francija v novem osnutku energetskega zakona odmika od obnovljivih energije, lahko preberete – TUKAJ.

Ali Golobova vlada namerno zavlačuje z gradnjo Jek 2?
Ob vesteh iz tujine, da se okoliške države, ki se soočajo s podobnimi energetskimi izzivi, vse pogosteje odločajo za jedrsko energijo, so se v Sloveniji razbohotile insinuacije, da vlada Roberta Goloba zavlačuje z odločitvijo o začetku gradnje. Te insinuacije so se najprej naslonile na njegovo poslovno življenje pred vstopom v politiko. Slovenski premier je namreč vodil podjetje Gen-I, ta pa v okviru Gen-I Sonce ponuja solarne panele. V skladu s tem je tudi premier sam dejal, da je “nujen ukrep popolna solarizacija Slovenije. Sploh v luči energetske krize”. 

Zadnja medijska razkritja pa kažejo še na veliko bolj perfidne motivacije predsednika vlade. Golob je namreč lastnik podjetja Star Solar, ki večji del proizvedene električne energije (s solarnimi paneli) proda državnemu podjetju Borzen. Ker s podjetjem upravlja država, ima kot premier priložnost, da sam sebi vsak mesec odreže zajeten del davkoplačevalskega kolača. Njegovo poslovanje indicira, da mu je v interesu, da se “solarna” industrija razraste, prihod novega bloka jedrske energije pa čim bolj zakasni.

Da je tako, kažejo tudi njegove izjave, ki se nanašajo neposredno na projekt gradnje drugega bloka Jek 2. Tako je junija lansko leto na posvetu o jedrski energiji dejal, da bo po trenutni jedrski zakonodaji drugega bloka ne moremo pričakovati prej kot v dvajsetih letih. Več o tem, kako se vlada Roberta Goloba trudi čim bolj zakasniti projekt izgradnje drugega bloka jedrske elektrarne, lahko preberete – TUKAJ.

Ž. K.

Sorodno

Zadnji prispevki