Luka Dončić je odigral zadnjo tekmo rednega dela, saj je prejel 16. tehnično napako in ne bo smel igrati v nedeljo proti San Antoniu. Foto: Reuters

23-letni Ljubljančan je v prvi četrtini dosegel 13 točk, toliko jih je zmogla celotna ekipa Blazersov. Poskusil je s trojko s sredine igrišča ob pisku sirene in zahteval osebno napako Elijaha Hughesa. Sodnik Tony Brothers ga ni poslušal, ampak je prejel 16. tehnično napako v tej sezoni, kar pomeni, da bo moral počivati na zadnji tekmi rednega dela v nedeljo proti San Antoniu.

"Tehnično napako sem dobil, ko sem vprašal, kako, da to ni prekršek ... To je to. Če vprašate mene, bi morali odločitev preklicati. To ni bila tehnična napaka. Samo vprašal sem," je povedal Dončić, ki lahko še upa, da bi liga tehnično napako razveljavila. Sodniki na drugi strani trdijo, da se preprosto ni nehal pritoževati.

Dončić je jezo stresel v tretji četrtini, ko je dosegel kar 25 točk, znova je izenačil število točk celotne ekipe Portlanda. V zadnji četrtini je počival, saj so gostitelji po 36 minutah vodili že s 107:69.

Dwight Powell je zbral 18 točk, zadel je vseh sedem metov iz igre, Dorian Finney Smith je bil petkrat natančen izza črte. Navijači so bili navdušeni, saj je Jason Kidd vso zadnjo četrtino v igri držal ljubljenca občinstva Bobana Marjanovića. Tudi rezervisti Dallasa so igrali zelo zavzeto, Portland je v zadnji četrtini zmogel le še 9 točk.

Dallas čaka na spodrsljaj Bojevnikov
Mavericksi so si že zagotovili četrto mesto in prednost domačega parketa v uvodnem krogu končnice, a lahko se prebijejo še na tretje mesto na Zahodu. Čakali bodo na spodrsljaj Golden Stata. Bojevnike čakata dve zahtevni gostovanji, saj se San Antonio in New Orleans bojujeta za deveto mesto na Zahodu. Če bosta imeli obe ekipi isto število zmag, bo tretje mesto zasedel Dallas, saj je dobil tri od štirih medsebojnih tekem.

Dallas je edini naslov v zgodovini kluba osvojil junija 2011. V zadnjih enajstih letih ni niti enkrat začel serije v končnici na domačem igrišču, naslednji konec tedna pa bo v American Airlines Centru gostil uvodno tekmo.

Deseti zaporedni poraz Portlanda
Portland je brez poškodovanega Damiana Lillarda deloval kot razbita vojska. Blazersi so izgubili že desetič zapored. Najboljši strelec je bil Drew Eubanks z 18 točkami. Trener Chauncey Billups je prepričan, da bodo mladi igralci pridobili veliko izkušenj na zadnjih tekmah rednega dela, ko ekipa nima več možnosti za preboj v končnico.

Kevin Durant in soigralci bodo favoriti dodatnih kvalifikacij na Vzhodu. Foto: Reuters

Brooklyn blizu sedmega mesta
Netsi so zadnjo četrtino proti Clevelandu dobili s 35:19 in naredili ključen korak proti sedmemu mestu, saj bodo v nedeljo gostili odpisano Indiano. S Cavaliersi bi se lahko srečali že v torek na obračunu dodatnih kvalifikacij, ko bo zmagovalec potrdil sedmo mesto.

Kevin Durant je nasul 35 točk, Bruce Brown pa se je izkazal z 18 točkami in 10 skoki. Kyrie Irving ni imel strelskega večera (7/22 iz igre, 1/7 za tri). Celotna prva peterka Netsov je bila dvomestna, LaMarcus Aldridge in Blake Griffin pa nista igrala. Pri Clevelandu je bil najboljši strelec Darius Garland z 31 točkami.

Goran Dragić ne bo igral do konca rednega dela sezone, saj ima covid-19 in je še na bolniškem dopustu.

Velika vrnitev Phoenixa v zadnji četrtini
Utah je izgubil proti vodilnemu Phoenixu s 105:111. Sunsi so zadnjo četrtino dobili kar 36:13 in se veselili 64. zmage v sezoni, kar je nov klubski rekord. 32 zmag na gostovanju je izjemen dosežek, saj jih nobena druga ekipa v ligi toliko ni zbrala na domačem parketu.

Gostitelji v zadnji četrtini skoraj sedem minut niso dosegli niti točke, Phoenix pa je z delnim izidom 14:0 izenačil na 98:98. Devin Booker je bil najboljši strelec tekme s 33 točkami, Deandre Ayton je zbral 19 točk in 10 skokov.

LeBron James in Anthony Davis sta si letošnjo sezono predstavljala popolnoma drugače. Foto: Reuters

James končal sezono in ne bo postal najboljši strelec
LeBron James je zaradi poškodbe gležnja predčasno sklenil sezono. LA Lakersi so glavno razočaranje sezone, saj se niso uvrstili v končnico. Zbrali so le 31 zmag in bodo končali na enajstem mestu Zahoda. Zvezdnik si je levi gleženj poškodoval 27. marca.

37-letni James je v tej sezoni drugi najboljši strelec lige, na tekmo v povprečju dosega 30,3 točke. Trenutno je pred njim le center Philadelphie Joel Embiid, ki ima še za desetinko točke boljši izkupiček.

Zvezdnik iz Akrona v Ohiu je odigral le 56 tekem v sezoni in ne bo osvojil lovorike za najboljšega strelca sezone v Ligi NBA, saj bi moral odigrati najmanj dve tretjini tekem, torej vsaj 58.

Kareem Abdul-Jabbar je že skoraj štiri desetletja najboljši strelec v zgodovini Lige NBA. Naslednjo sezono ga bo zelo verjetno prehitel LeBron James. Foto: Reuters

Lakersi končali niz porazov
Jezerniki so na zadnji tekmi sezone v Crypto. com Areni premagali Oklahomo s 120:101 in končali niz osmih porazov. To je bila njihova prva zmaga po 21. marcu. Poleg Jamesa so počivali tudi Russell Westbrook, Anthony Davis in Carmelo Anthony.

Stanley Johnson je dosegel rekord sezone z 21 točkami. Oklahoma je vso tekmo odigrala le s šestimi igralci, v zadnji četrtini jim je zmanjkalo energije (30:19).

Legendarni Kareem Abdul-Jabbar je ob odmoru prejel veliko torto, saj bo naslednji teden praznoval 75. rojstni dan. Najboljši strelec Lige NBA vseh časov si zagotovo ni mislil, da bodo Lakersi končali sezono že na začetku aprila.

Tekme 8. aprila:
BROOKLYN - CLEVELAND
118:107 (34:19, 28:35, 21:34, 35:19)
Durant 36 (11/20 iz igre, 4/6 za tri), B. Brown (10 skokov in 8 podaj) in Irving (7/22 iz igre, 1/7 za tri) po 18, Drummond 15 in 12 skokov, Se. Curry 12, Mills 8, Edwards 7, Claxton 4, Dragić ni igral; Garland 31 (12/24 iz igre), Mobley in Markkanen po 17, LeVert 16, Love 10, Osman 9, Okoro 3, Stevens in M. Brown po 2.

DALLAS - PORTLAND
128:78 (36:13, 32:31, 39:25, 21:9)
Dončić 39 (12/21 iz igre, 7/14 za tri, prosti meti 8/11), 11 skokov in 7 podaj v 30 minutah, Powell 18 (7/7 iz igre), Finney Smith 15 (5/7 za tri), Dinwiddie 14 (3/4 za tri), Brunson 9, Marjanović 8, S. Brown 7, Bertans 6, Bullock 5, Burke 4, Pinson 2, Green 1; Eubanks 18 (8/14 iz igre), McLemore 14 (3/6 za tri), Johnson 10, Williams in Perry po 9, Hughes 8, Elleby 4, G. Brown in Louzada po 3.

DETROIT - MILWAUKEE 101:131
McGruder 26 (4/5 za tri), Bey 20, Olynyk 17; G. Antetokounmpo 30 (9/16 iz igre), 13 skokov in 8 podaj, B. lopez 17, Middleton 15.

WASHINGTON - NEW YORK 92:114
Hačimura 21, Neto 14; Topin 35 (6/9 za tri), Quickley 23 in 10 podaj, Fournier 17.

TORONTO - HOUSTON 117:115
Siakam 29 (12/24 iz igre) in 12 skokov, Trent 26 (5/8 za tri), Barnes 16; Porter 35 (12/23 iz igre) in 10 skokov, Christopher 20, Sengun 17.

MIAMI - ATLANTA 113:109
Adebayo 24 (8/14 iz igre), Butler 20, Lowry 16, Herro 15; Young 35 (12/23 iz igre), Bogdanović 25, Capela 17 in 14 skokov.

CHICAGO - CHARLOTTE 117:133
LaVine 23 (9/15 iz igre), White 19 (6/9 za tri), DeRozan 17; Ball 24 (5/9 za tri), Bridges 20, Oubre 18 (4/8 za tri).

UTAH - PHOENIX 105:111
Bogdanović 21, Mitchell 18, Gobert 16 in 12 skokov; Booker 33 (13/26 iz igre), Ayton 19 in 10 skokov, Bridges 18, Paul 16 in 16 podaj.

LA LAKERS - OKLAHOMA CITY 120:101
S. Johnson 21, Gabriel 16 (6/7 iz igre), Howard in Horton Tucker po 15, James, Davis, Anthony in Westbrook niso igrali; Hoard 27 in 17 skokov, Kalaitzakis 25, Frazier 16.