Kazahstan je na vrhuncu nemirov CSTO prosil za posredovanje. Na fotografiji so ruski oklepniki na vojaškem letalu za Kazahstan. Foto: EPA
Kazahstan je na vrhuncu nemirov CSTO prosil za posredovanje. Na fotografiji so ruski oklepniki na vojaškem letalu za Kazahstan. Foto: EPA

V Kazahstanu so po množičnih protestih, med katerimi je predsednik razpustil vlado, potrdili tudi novega premierja. Tokajev je za novega premierja imenoval Alihana Smajlova, ki ga je tudi že potrdil parlament. 49-letni Smajlov je v razpuščeni vladi opravljal vlogo prvega namestnika premierja.

Turčija je pozdravila imenovanje novega premierja, zunanji minister Mevlut Cavusoglu pa je na srečanju Organizacije turških držav (OTS) Kazahstanu zagotovil polno podporo. V organizaciji so poleg Turčije in Kazahstana še Azerbajdžan, Uzbekistan, Kirgizija, Turkmenistan in Madžarska.

Predsednik Tokajev je parlamentu še sporočil, da bodo tuji vojaki pod vodstvom Rusije, ki jih je v Kazahstan napotila Organizacija pogodbe o kolektivni varnosti (CSTO), začeli zapuščati državo čez dva dni oz. v četrtek. Njihov umik bo predvidoma trajal deset dni.

"Glavna misija mirovnih sil CSTO je bila uspešno končana," je Tokajev povedal parlamentu v videokonferenčnem klicu. V ponedeljek je dejal, da je tuje sile sestavljalo 2030 vojakov in 250 kosov vojaške opreme.

Policijska patrulja na prizorišču nemirov v Almatyju. Foto: EPA
Policijska patrulja na prizorišču nemirov v Almatyju. Foto: EPA

Tokajev: Protesti kot poskus državnega udara

S pomočjo domačih varnostnih sil in tujih vojakov je Tokajevu uspelo zatreti nemire, ki jih je označil za poskus državnega udara. Trdi, da so jih v resnici zanetili "profesionalci" in oboroženi skrajneži iz Srednje Azije, Afganistana in Bližnjega vzhoda, ki naj bi se pomešali med protestnike, jezne zaradi visokih cen pogonskih goriv v z nafto in plinom bogati srednjeazijski državi. Tokajev je v parlamentu sicer priznal, da je ozadje za proteste ustvaril neuspeh države v boju proti revščini in zagotavljanju pravične razdelitve dohodka.

Med protesti aretirali 9900 ljudi

Kazahstanske oblasti sporočajo, da so se protesti večinoma končali. Med posredovanjem so po navedbah notranjega ministrstva aretirali 9900 ljudi, več ljudi še iščejo. Kazahstanska televizija je ob navajanju ministrstva za zdravje v nedeljo poročala, da je v nemirih umrlo več kot 160 ljudi, več kot 2000 pa jih je bilo ranjenih. Številko so državni mediji sicer zvečer izbrisali, pri čemer niso navedli razloga za to.

Izropana trgovina po nemirih. Foto: EPA
Izropana trgovina po nemirih. Foto: EPA

Tokajev "zvezal roke" Nazarbajevu?

Tokajev je že med nemiri sporočil, da nekdanji dolgoletni voditelj Nursultan Nazarbajev zapušča položaj voditelja varnostnega sveta. S tega položaja naj bi po koncu predsednikovanja leta 2019 še naprej neuradno vodil državo.

Na čelu vplivnega varnostnega sveta ga je zamenjal sam Tokajev, ki se je ob tem znebil tudi več Nazarbajevih zaveznikov in varnostni svet obtožil neukrepanja med protesti. "V nekaterih mestih so vodje oddelkov odbora za nacionalno varnost kljub zadostnemu arzenalu zapustili zgradbe in za sabo pustili strelno orožje in tajne dokumente," je dejal parlamentu.

V redki kritiki svojega 81-letnega mentorja, je Tokajev dejal, da je Nazarbajev ustvaril sloj bogatih ljudi, celo po mednarodnih standardih. "Menim, da je napočil čas, da se poklonimo ljudem v Kazahstanu ter jim sistematično in redno pomagamo," je dejal Tokajev in opozoril, da bodo zelo dobičkonosna podjetja morala vplačevati denar v državni sklad. Dodal je, da pričakuje aktivno sodelovanje ljudi, ki imajo ogromno bogastvo, vendar se držijo v ozadju.

Tokajev je v soboto odstavil tudi direktorja obveščevalcev Karima Masimova, ki ga sumijo izdaje. Predsednik je s temi potezami po pisanju Slovenske tiskovne agencije "zvezal roke" svojemu predhodniku.

Tuji vojaki bodo zapustili Kazahstan