Slovenija

Nepremičnin DUTB se z uredbo ne da prenesti na stanovanjski sklad

Ljubljana, 27. 10. 2022 11.04 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

V vladi so v odzivu na javno pismo nevladnikov, s katerim so ti zahtevali prenos nepremičnin DUTB na stanovanjski sklad, ponovili, da se bo te nepremičnine uporabilo za reševanje stanovanjskega vprašanja. Ob tem so pojasnili, da nepremičnin DUTB z uredbo o pravnem nasledstvu slabe banke ni mogoče prenesti na stanovanjski sklad. Vlada je izdala tudi uredbo glede pravnega nasledstva DUTB, potem ko bo konec tega leta ugasnila. Pravno nasledstvo bo urejeno kot poenostavljena pripojitev k Slovenskemu državnemu holdingu skladno z zakonom o gospodarskih družbah.

Vlada v današnjem sporočilu za javnost poudarja, da se z uredbo, s katero bo urejeno pravno nasledstvo Družbe za upravljanje banke (DUTB) oz. njena pripojitev k Slovenskemu državnemu holdingu (SDH) nepremičnin slabe banke ne da prenesti na Stanovanjski sklad RS, kot to želijo nevladniki. "Vlada lahko namreč z uredbo podrobneje ureja in razčlenjuje le v zakonu ali v drugem aktu določena razmerja. Noben zakon ali akt pa ne določa prenosa nepremičnin DUTB na stanovanjski sklad," navaja vlada.

Nepremičnin DUTB se z uredbo ne da prenesti na stanovanjski sklad, pravi vlada.
Nepremičnin DUTB se z uredbo ne da prenesti na stanovanjski sklad, pravi vlada. FOTO: Shutterstock

Skladno z zakonom, ki ureja delovanje DUTB, se premoženje ter vse pravice in obveznosti DUTB, kamor sodijo tudi nepremičnine, prenesejo na SDH, tako da vlada z uredbo prenosa ne more urejati drugače, še navajajo v vladi. Kot dodajajo, bo SDH stanovanjsko problematiko aktivno reševal po avstrijskem modelu, s povečanjem javnih najemnih stanovanj. "Tako kot vse ostale aktivnosti pa bo moral tudi upravljanje z nepremičninami vključiti v letni načrt upravljanja, h kateremu poda soglasje vlada," so še navedli.

Zakon o ukrepih za krepitev stabilnosti bank določa, da DUTB preneha obstajati 31. decembra 2022, njeno premoženje, pravice ter obveznosti pa preidejo na Slovensko odškodninsko družbo oziroma njenega pravnega naslednika. Podrobneje mora pravno nasledstvo urediti vlada s podzakonskim aktom po predhodnem poročanju državnemu zboru.

Vlada je zato danes izdala uredbo, ki določa poenostavljeno pripojitev DUTB k SDH. To je ministrski zbor prepoznal kot ekonomsko najbolj smotrno obliko pripojitve. Holding bo s pripojitvijo slabe banke pridobil celotno njeno premoženje ter vse njene pravice in obveznosti, so po seji vlade sporočili z ministrstva za finance.

Uredba tudi določa, da mora DUTB do 15. novembra pripraviti revidirano zaključno poročilo na dan 30. junij 2022, ki bo obračunski dan pripojitve. Določa tudi rok, do katerega bosta morala DUTB in SDH ministrstvu za finance poslati pogodbo za pripojitev ter ostale dokumente, da se vlada z njimi seznani.

Kot so pojasnili na finančnem ministrstvu, je vlada pri oblikovanju uredbe upoštevala priporočila računskega sodišča iz letošnjega januarja. To ji je priporočilo, naj ne glede na način prenehanja DUTB poskrbi za vzpostavitev učinkovitega upravljanja z njenim preostalim premoženjem, ter da procese prehoda natančno, celovito in pisno določi še pred samim začetkom integracije.

Ob tem so na ministrstvu poudarili, da se bo nepremičnine, s katerimi razpolaga DUTB, ne glede na uredbo uporabilo za reševanje stanovanjskega vprašanja. Pristojna ministrstva, to so ministrstvo za okolje in prostor, ministrstvo za finance ter ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, bodo v treh tednih pripravila tudi zasnovo za realizacijo pospešene izgradnje neprofitnih stanovanj.

Ureditev prenosa premoženja ter pravic in obveznosti DUTB na SDH z vidika konsolidiranih letnih poročil, insolvenčnih postopkov, omejevanja konkurence in prevzemov določa tudi novela zakona o SDH, ki jo je DZ sprejel v torek.

klemen boštjančič
klemen boštjančič FOTO: 24ur.com

Ministra za finance in za delo, Klemen Boštjančič in Luka Mesec, sta, kot spomni vlada, v minulih dneh že poudarila, da se koalicijski dogovor glede reševanja stanovanjskega vprašanja ne krši. Nasprotno, koalicijska zaveza o zagotavljanju javnih najemnih stanovanj se pospešeno uresničuje. Koalicijska pogodba namreč ne omenja le prenosa nepremičnin na stanovanjski sklad, ampak tudi podporo drugih modelov financiranja zagotovitve javnih najemnih stanovanj. Med ministroma sicer trenutno potekajo intenzivni pogovori o načinu čim bolj učinkovite uporabe nepremičnin DUTB.

Nevladne organizacije so prejšnji teden v javnem pismu zahtevale prenos nepremičnin DUTB na stanovanjski sklad. Na novinarski konferenci so opozorili, da je vlada kljub obljubam v koalicijski pogodbi pred dnevi zelo po tiho in netransparentno dala na mizo predlog uredbe o pravnem nasledstvu DUTB, ki predvideva prenos premoženja DUTB na SDH. V civilni iniciativi Kje bomo pa jutri spali so nato v sredo na Trgu republike pripravili protestni performans, s katerim so opozorili na neodzivnost vlade glede stanovanjske problematike.

  • krovni2
  • PRALNI STROJ
  • SESALNIK
  • ČISTILEC
  • klima
  • tv
  • ura
  • skiro
  • kosilnica
  • krovni

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

inet
27. 10. 2022 14.36
Ker se noče . izem dela. Vsi smo del nekega izma, čeprav se ne čutimo. Izstopimo že enkrat !!!!!
User1832247
27. 10. 2022 12.31
+0
zopet en hokus pokus da se nekomu poplača dolg oz. za korist pravoverne gospode!
pekoči paradižnik
27. 10. 2022 13.46
Justice1
27. 10. 2022 12.24
+0
Sprenevedanje!
krucyfix
27. 10. 2022 12.02
-5
"Vlada lahko namreč z uredbo podrobneje ureja in razčlenjuje le v zakonu ali v drugem aktu določena razmerja. Noben zakon ali akt pa ne določa prenosa nepremičnin DUTB na stanovanjski sklad" ------- Slab izgovor. Če zakona ni, ga pripravite!
krucyfix
27. 10. 2022 13.23
+0
Ne vem zakaj minusi. Čeprav smo kot družba bogatejši, mladi danes mnogo težje pridejo do stanovanja kot pred desetletji. Cene stanovanj so zrasle bolj kot plače, poleg tega je vedno manj služb za nedoločen čas, ki so pogoj za kredit. Če ne bomo ukrepali, bomo šli po poti Hrvaške, so ravno opazili da jim je 400.000 prebivalcev pobegnilo v tujino. In se čudili kako da mladi nimajo otrok. Je pa treba še najt čudežno a nediskriminatorno formulo, da bodo stanovanja dobili tisti ki delajo, čeprav so prekerci, ne pa da bodo v prednosti tisti na podpori.