Večni derbi v Podmežakli in pokalna lovorika Ljubljančanom

Jesenice, 28. 09. 2022 20.35 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
T.Š., STA
1

Jeseniška dvorana Podmežakla je bila prizorišče finala slovenskega hokejskega pokala, v katerem sta se pomerila stara tekmeca, SIJ Acroni Jesenice in SŽ Olimpija. Ljubljančani so ubranili naslov pokalnega zmagovalca z zmago 2:4.

Prav veliko derbijev v tej sezoni hokejski navijači v tej sezoni ne bodo videli. Razlogov je več, od tega, da moštvi nastopata v različnih mednarodnih tekmovanjih (Jesenice v Alpski ligi, Olimpija v ligi ICEHL), poleg tega pa bodo na vrsti boji za slovensko zvezdico šele v zaključku sezone. V Podmežakli je bil na sporedu prvi večni derbi, šlo je za finale slovenskega pokalnega tekmovanja.

Hokejisti SŽ Olimpije so bili v vlogi favorita, toda gostitelji finala, hokejisti Sij Acroni Jesenic so pokazali dobro igro, tako da je bil razplet kar tesen. Zmaji so železarje premagali s 4:2, gole so dosegli Jaka Sodja, Chris Dodero, Kristjan Čepon in Gregor Koblar (v prazno mrežo 14 sekund pred koncem tekme) za Ljubljančane, za Jeseničane sta bila uspešna Erik Svetina in Luka Ščap (avtogol Crnoviča). Pri Olimpiji je kazenski strel v drugi tretjini zapravil Tadej Čimžar. V strelih je bilo 30:29 za Jesenice, prva vratarja sta bila v vratih domačih Finec Antti Karjalainen, pri gostih Žan Us.

Gostje so bili boljši v uvodu prve tretjine, ko sta imela priložnosti Joona Erving in predvsem Žiga Pance, ta je v eni akciji dvakrat nevarno meril in zadel tudi vratnico. Jeseničani so bili vse bolj enakovredni in tudi vse bolj ogrožali vratarja Usa. Ravnotežje je nato s prvim ljubljanskim zadetkom, ki je bil plod samostojnega prodora, prekinil Jaka Sodja v 19. minuti. A so bili železarji, ti so v eni od akcij sredi tretjine tudi že zadeli okvir vrat, ob koncu blizu izenačenju, toda ob prvi številčni prednosti na tekmi je nevaren strel Erika Svetine Ljubljančanom le uspelo odbiti.

Jeseničani pa so takoj na začetku drugega dela le izkoristili "power play", po uigrani akciji je bil v 21. minuti strelec Svetina. Gostje so delovali precej razglašeno, med drugim so imeli v 22. minuti na voljo kazenski strel, toda poskus Čimžarja je domači vratar Karjalainen ubranil. Rahlo premoč v naslednjih minutah so zeleno-beli nato le spremenili v zadetek, za novo vodstvo je poskrbel Dodero. Gostje so nato tudi imeli na voljo prvo prednost igralca več, vendar so bili povsem nenevarni, domači kapetan Gašper Glavič pa je pobegnil v protinapad in imel nevaren poskus za izenačenje, a je Us branil.

Hokejisti SŽ Olimpije so ubranili naslov pokalnega prvaka.
Hokejisti SŽ Olimpije so ubranili naslov pokalnega prvaka. FOTO: Aljoša Kravanja

V zadnji tretjini so sprva gostje zapravili še eno številčno prednost, a je potem ob izenačenih močeh z natančnim strelom Kristjan Čepon povišal vodstvo. Domači se niso predajali, najprej so dobili darilo v obliki novega "power playa", ko so zmaji imeli na ledu šest igralcev. A je ta prednost kljub temu, da so bili precej bolj nevarni kot prej tekmeci, tudi ostala neizkoriščena. Vendar je po strelu Ščapa pet minut pred koncem plošček pred golom zadel branilca Crnovića in končal v mreži, to pa je dalo krila domačim. Silovito so pritisnili in imeli še nekaj nevarnih akcij, ob koncu so poskušali še brez vratarja. To pa je izkoristil Koblar in s strelom na prazna vrata potrdil zmago.

"V derbiju se vedno zgodi podobna zgodba, nekdo je velik favorit, drugi pa 'underdog', na koncu pa se vedno razvije zelo dobra tekma. Tisti, ki je na papirju slabši, da več od sebe, kot bi na navadnih tekmah. Tako je vedno zanimivo za nas in gledalce. Naporno, na koncu pa smo zasluženo zmagali. Lovorika je lovorika, takole se nabirajo in se polni klubska vitrina," je tekmo ocenil napadalec gostov Luka Kalan.

"V tekmo seveda ne greš, da boš izgubil. Šli smo po zmago, letošnji žreb nam je omogočil igranje pred domačim občinstvom in bi se res rad vsakomur zahvalil. Na koncu pa je prisotno razočara nje, čutili smo, da bi lahko dosegli kakšen zadetek več in tekmo obrnili povsem drugače, kot se je", pa je dejal kapetan domačih Gašper Glavič.

Izid finala:
Sij Acroni Jesenice - SŽ Olimpija 2:4 (0:1, 1:1, 1:2)
0:1 Sodja (Šturm, Beričič, 19.), 1:1 Svetina (E. Pance, Logar, 21., PP1), 1:2 Dodero (Kapel, Neill 26.), 1:3 K. Čepon (Dodero, 44.), 2:3 Ščap (55.), 2:4 Koblar (K. Čepon, 60., EN)